اقتصاد آلمان

اقتصاد آلمان

آلمان عضو موسس اتحادیه اروپا و منطقه یورو است. اقتصاد آلمان یک بازار اقتصادی و اجتماعی بسیار توسعه یافته است.  این کشور صاحب بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا است،  به لحاظ تولید ناخالص داخلی (GDP ) دارای رتبه چهارم در جهان است. به نقل از صندوق بین المللی پول در سال 2017 اقتصاد آلمان 28  درصد  اقتصاد منطقه یورو را تشکیل داده است.

آلمان در سال 2016 بزرگترین صادرکننده سرمایه و صاحب بیشترین حجم تجارت در جهان به ارزش 310 میلیارد دلار بوده است . آلمان سومین صادر کننده بزرگ جهان با 1.21 تریلیون یورو (1.27 تریلیون دلار) در کالاها و خدمات صادر شده در سال 2016 است. بخش خدمات حدود 70 درصد کل تولید ناخالص داخلی، صنعت 29.1 درصد و کشاورزی 0.9 درصد را تشکیل می دهد. ارزش صادرات این کشور معادل  41 درصد از تولید ملی است . مهم ترین محصولات صادراتی این کشور عبارتند از وسایل نقلیه، ماشین آلات، کالاهای شیمیایی، محصولات الکترونیکی، تجهیزات الکتریکی، تجهیزات داروسازی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات ، لاستیک و پلاستیک.  اقتصاد آلمان بزرگترین اقتصاد تولیدی در اروپا است و کمتر احتمال دارد تحت تأثیر رکود مالی قرار گیرد . این کشور با  تحقیقات کاربردی و با ارزش در حوزه صنعت پل ارتباطی موثری را بین دانشگاه و صنعت ایجاد نموده است .

آلمان غنی از چوب، سنگ های قیمتی، پتاسیم و نمک است. .50 درصد انرژی در آلمان عمدتا توسط سوخت های فسیلی تامین می شود و باقیمانده توسط  انرژی هسته ای ، گاز، باد، آب و خورشید.

 آلمان اولین کشور صنعتی است که متعهد به تولید انرژی های تجدیدپذیر است .  آلمان پیشرو در تولید و راه اندازی توربین های بادی در جهان است.  انرژی های تجدید پذیر در حال حاضر بیش از 27٪ برق مصرف شده در آلمان  را تولید می کنند.

99 درصد از تمام شرکت های آلمانی SME یا شرکت های متوسط و کوچکی هستند که اغلب متعلق به خانواده ها هستند . دفاتر مرکزی بیش از 53 شرکت بزرگ در دنیا نظیر  Allianz، Daimler، Volkswagen، Siemens، BMW، Deutsche Telekom، Baye در آلمان قرار دارد.