مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

مدیریت خرید و تدارکات

مدیریت خرید و تدارکات

مدیریت خرید و تدارکات هسته اصلی زنجیره تأمین در هر سازمانی محسوب می شود. در این مقاله شما با تعریف مدیریت خرید و تدارکات و اهمیت آن در هر سازمان آشنا خواهید شد.

یکی از اساسی ترین و مهم ترین فاکتورها در یک سازمان تأمین به موقع مواد اولیه است. اگر مواد اولیه به موقع تأمین نشود، تولید را متوقف خواهد کرد. علاوه بر این، خرید مقدار مناسب از مواد و تجهیزات مورد نیاز هم حائز اهمیت است. همانگونه که خرید کمتر از میزان مورد نیاز در یک بازه زمانی موجب توقف خط تولید خواهد شد، هر گونه خرید بیش از مقدار مورد نیاز هم هزینه های اضافی برای سازمان به همراه خواهد داشت؛ بنابراین مدیریت خرید و تدارکات هسته اصلی زنجیره تأمین در هر سازمانی محسوب می شود.

در این مقاله شما با تعریف مدیریت خرید و تدارکات و اهمیت آن در هر سازمان آشنا خواهید شد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

تعریف مدیریت خرید و تدارکات

مدیریت خرید (Supply management) عبارت است از مجموعه فعالیت هایی که توسط مدیر خرید و تیم او برای برنامه ریزی، کنترل، هماهنگی و هدایت مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز در خط تولید انجام می شود. این مسئولیت از خرید مواد اولیه مورد نیاز در خط تولید با کیفیت و کمیت مناسب شروع شده و تا زمانی که کالای تولید شده آماده تحویل به خریدار باشد ادامه دارد.

مدیر خرید و تدارکات باید از توانایی مدیریتی بالایی در تأمین به موقع مواد اولیه مورد نیاز خط تولید برخوردار باشد. این مسئولیت آسانی نیست و پارامترهای گوناگونی وجود دارد که قبل از سفارش گذاری قطعی با تأمین کنندگان باید مورد توجه قرار گیرد. مدیر تولید لیستی از مواد اولیه و قطعات مورد نیاز را در اختیار مدیر خرید قرار می دهد و از اینجا به بعد این مسئولیت مدیر خرید است که کالای باکیفیت و مورد تأیید فنی بخش تولید را با کیفیت خوب و قیمت مناسب و از تأمین کنندگان معتبر تهیه نماید. علاوه بر این مدیر تدارکات مسئول تماس با تأمین کنندگان، قیمت گیری و سفارش گذاری به موقع با فروشندگان است.

تأمین به موقع کالا و مواد اولیه مورد نیاز خط تولید مستلزم همکاری نزدیک مدیر تدارکات و خرید با سایر بخش ها نظیر بخش برنامه ریزی، تولید، کنترل موجودی، انبار و غیره است. تمام این بخش ها با همکاری هم در تلاش هستند که هیچگونه انحرافی در برنامه تولید به دلیل عدم تأمین به موقع مواد اولیه و یا قطعات و تجهیزات ایجاد نشود.

 

در مقاله زیر یکی از تکنیک ‌های کاربردی در بازاریابی را با عنوان نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) بررسی کرده ایم. شما می توانید از این تکنیک برای ایجاد بیزینس خود استفاده کنید حتی اگر بازاری که در آن مشغول به فعالیت هستید اشباع شده باشد.

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing)

 

اهداف مدیریت خرید و تدارکات

موارد زیر اهداف اصلی مدیریت خرید و تدارکات است:

1- انتخاب مواد اولیه با کیفیت مناسب

اولین مسئولیت مدیر خرید و تدارکات انتخاب متریال با کیفیت مناسب است. از آنجایی که کیفیت محصول نهایی در ارتباط مستقیم با کیفیت مواد اولیه می باشد، لذا لازم است تا در خرید متریال با کیفیت مناسب اطمینان حاصل شود. یکی از بهترین روش ها برای خرید مواد اولیه این است که قبل از سفارش گذاری در حجم زیاد از تولید کنندگان نمونه دریافت شود و در صورت تأیید نمونه پس از خرید انبوه کیفیت مواد خریداری شده توسط مدیریت کنترل کیفی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که مواد خریداری شده در بخش های مختلف از کیفیت یکسانی برخوردار باشد.

 

2- موجود کردن مواد اولیه به مقدار مورد نیاز

روند تولید به در دسترس بودن مواد اولیه مورد نیاز شرکت بستگی دارد؛ بنابراین بسیار مهم است که همواره مقادیر مورد نیازمواد اولیه در انبار موجود باشد تا وقفه ای در تولید ایجاد نشود. از طرفی دیگر انبار کردن مواد اولیه بیش از مقدار مورد نیاز هم راه حل مناسبی نیست؛ چون ممکن است با اتمام تاریخ مصرف هرگز به کالای نهایی تبدیل نشود. به همین دلیل ضروری است که مدیریت خرید و تدارکات ضمن نظارت بر موجودی انبار مرتباً تیم تولید را ملاقات کند تا در مورد الزامات خرید اطلاعاتش به روز باشد.

 

 

سطح بندی محصولات از جمله موضوعات مهم در بازاریابی است. آشنایی با سطوح مختلف یک محصول به ما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت یک محصول را بهتر بشناسیم و بتوانیم با تجزیه و تحلیل مناسب نقاط ضعف را برطرف و یا پتانسیل فروش را افزایش دهیم. در این باره بیشتر بدانید.

سطح بندی محصولات در بازاریابی

 

3- خرید با پایین ترین قیمت

هر سازمانی در تلاش است تا مواد اولیه مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت خریداری نماید تا سود خود را به حداکثر برساند. این تلاش از طریق مدیریت خرید و تدارکات به سرانجام می رسد؛ بنابراین یکی دیگر از اهداف این مدیریت دریافت بهترین کیفیت با کمترین قیمت است و بر همین اساس برای هر خرید از تأمین کنندگان مختلف درخواست کوتیشن می شود تا با توجه به قیمت پیشنهادی و سایر پارامترها سفارش گذاری با تأمین کننده منتخب انجام شود.

 

4- انتخاب تأمین کنندگان

تأمین کنندگان نقش قابل توجهی در فرایند تولید دارند. اگر تأمین کننده شما نتواند مواد اولیه مورد نیاز خط تولید را در زمان مقرر تحویل دهد و یا پاسخگوی تقاضای غیر منتظره خط تولید شما نباشد، بر تجارت شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین انتخاب تأمین کننده مناسب و قابل اعتماد بخشی جدایی ناپذیر از مدیریت خرید و تدارکات است. شرکت ها معمولا برای مواد اولیه مورد نیاز 2 تا 3 تأمین کننده را انتخاب می کنند تا خرید هرگز با توقف روبرو نشود.

 

5- محدود کردن ضایعات

یکی از اهداف مهم مدیریت خرید و تدارکات جلوگیری از اتلاف مواد اولیه خریداری شده می باشد. برای این منظور معمولاً پرسنل آموزش می بینند که کارآمد باشند و از اتلاف مواد اولیه خودداری نمایند و به موازات و با همکاری مدیر تولید بر نحوه استفاده از مواد اولیه در تولید جهت جلوگیری از اتلاف آن نظارت می شود.

 

13 ریسک در تجارت همان چیزی است که صاحبان کسب و کار باید بدانند. در این مقاله به 13 نوع خطر تجاری که می تواند هر شرکتی را تهدید کند، می پردازیم.

13 ریسک در تجارت

 

6- پیش بینی موجودی مواد اولیه

به منظور اطمینان از این موضوع که خط تولید هیچگاه با کمبود مواد اولیه مواجه نخواهد شد ضروری است تا میزان مواد اولیه مورد نیاز توسط مدیر خرید و تدارکات با همکاری مدیر تولید انجام شود و پروسه قیمت گیری و سفارش گذاری از قبل با تأمین کنندگان انجام شود. این وظیفه مدیر خرید و تدارکات است تا تأمین کنندگان را به موقع از نیاز به خرید مطلع نماید.

 

7- بهینه کردن تولید

نقش مدیر خرید و تدارکات در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی بسیار حیاتی است. با استفاده از مواد اولیه با کیفیت خوب می توان کیفیت محصولات تولیدی را بهبود بخشید. مدیر خرید و تدارکات با همکاری مدیر تولید تصمیم گیری می کنند که از چه مواد اولیه ای برای ارتقای کیفیت محصولات تولیدی استفاده نمایند و پس از مشخص شدن ویژگی های مورد نظر، موارد توسط مدیر خرید به تأمین کنندگان منتقل می شود.

 

8- استاندارد سازی

استاندارد سازی کیفیت نیز از اهداف مدیریت خرید و تدارکات است. ضروری است یک مدیر خرید از کیفیت محصول تولیدی و مواد اولیه ای که در ساخت محصولات استفاده می شود اطمینان حاصل کند. این اطمینان از طریق استاندارد سازی انجام پذیر است.

 

9- حفظ ارتباط با تأمین کنندگان

حفظ روابط کاری سالم با تأمین کنندگان ضروری است. داشتن یک ارتباط مناسب مبتنی بر حفظ منافع سازمانی و منافع تأمین کننده منجر می شود تا هیچگاه خط تولید با کمبود مواد اولیه مواجه نباشد. جلب رضایت تأمین کنندگان برای یک شرکت تولیدی حائز اهمیت است و این مهم می تواند با پرداخت به موقع فاکتورهای صادره و تداوم در خرید حفظ شود.

 

10- حفظ کیفیت مواد اولیه

یکی دیگر از اهداف اساسی مدیریت خرید و تدارکات حفظ کیفیت مواد خریداری شده است. مدیریت خرید و تدارکات قبل از استفاده از مواد اولیه خریداری شده در خط تولید باید از کیفیت آن اطمینان حاصل کند و در صورت بروز هر گونه اشکال و یا اختلاف در کیفیت مواد، موارد را با تأمین کننده مطرح نماید.

 

موضوع اصلی خدمات ما راه اندازی دفاتر تجاری و دریافت اقامت آلمان برای متقاضیانی است که دارای فعالیت اقتصادی هستند. اگر در زمینه تجارت فعالیت می کنید و علاقه مند به تجارت در آلمان هستید، برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما