مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

سطح بندی محصولات در بازاریابی

سطح بندی محصولات در بازاریابی

سطح بندی محصولات از جمله موضوعات مهم در بازاریابی است. در این مقاله قصد داریم شما را با سطوح مختلف محصولات در بازاریابی آشنا کنیم.

آشنایی با سطوح مختلف یک محصول که برگرفته از دیدگاه های فیلیپ کاتلر است به ما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت یک محصول را بهتر بشناسیم و بتوانیم با تجزیه و تحلیل مناسب نقاط ضعف را برطرف و یا پتانسیل فروش را افزایش دهیم. این تقسیم بندی در 5 سطح انجام می شود که عبارتند از: سطح اصلی محصول، سطح عمومی محصول، سطح مورد انتظار محصول، سطح برتری محصول و سطح ویژگی بالقوه محصول.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

 

 

 

تعاریف 5 سطح محصول در بازاریابی

در زیر هر کدام از ۵ سطح محصول در بازاریابی که در بالا نام بردیم را تعریف می کنیم:

 

 1) سطح اصلی محصول (هسته محصول)

برای هر محصول یا خدماتی که به بازار عرضه می شود بخشی وجود دارد که آن را سطح اصلی محصول و یا هسته محصول می نامند. بعنوان مثال هسته محصول یک کتاب اطلاعاتی است که در آن نهفته است نه خود کتاب و یا اینکه هسته محصول در یک رستوران ارائه غذا است. ساختمان رستوران و یا سرویس آن به خودی خود محصول اصلی محسوب نمی شود. محصول اصلی مواد غذایی است.

به هر میزان که منافع حاصل از محصولاتی که به بازار عرضه می کنید بیشتر باشد، احتمال اینکه مشتری به محصول شما نیاز بیشتری پیدا کند هم بیشتر خواهد شد. هر چقدر هسته محصول شما عمومی تر باشد به همان نسبت رقبای بیشتری در بازار خواهید داشت و برعکس اگر محصول اصلی منحصر به فرد باشد بازیکنان کمتری در بازار وجود خواهند داشت و شما رقیب کمتری خواهید داشت. درک سطوح مختلف یک محصول می تواند به شما به عنوان یک بازاریاب کمک کند تا روش مناسب تری را برای معرفی محصولات انتخاب نمایید.

 

13 ریسک در تجارت همان چیزی است که صاحبان کسب و کار باید بدانند. در این مقاله به 13 نوع خطر تجاری که می تواند هر شرکتی را تهدید کند، می پردازیم.

13 ریسک در تجارت

 

2) سطح عمومی محصول

سطحی از محصول است که منافعی را بصورت عمومی و پایه ای به مشتری عرضه می کند. بعنوان مثال انواع مختلفی از رستوران ها وجود دارد که برخی از آنها 3 ستاره، برخی 4 ستاره و 5 ستاره و حتی برخی 7 ستاره هستند با این حال آنچه برای مشتریان در اولویت قراردارد این است که اولا در نزدیکی مکان زندگی و گردشگری آنها باشد و ثانیا غذای مورد نیاز آنها را عرضه نمایند. در مورد یک هتل هم اگر "استراحت و غذا" بعنوان محصول و خدمات پایه انتخاب شده باشد، ساختمان هتل، نوع تختخواب و نوع غذا در کنار هم محصول اصلی را تشکیل می دهند.

 

3) سطح مورد انتظار محصول

در ادامه مثالی که در مورد هتل گفتیم، اگر شما به یک هتل 5 ستاره بروید آیا فقط انتظار دریافت یک تختخواب و غذای معمولی را دارید؟ قطعا پاسخ منفی است. رفتن به یک هتل 5 ستاره انتظارات بیشتری را برای شما ایجاد می کند. این انتظارات از آنجا حاصل شده است که هتلی که شما انتخاب کرده اید یک هتل 5 ستاره است. با رشد یک برند باید از سطح انتظارات مشتری محافظت کرد. بعنوان مثال برای برند Daikin که یک برند مشهور جهانی در زمینه تولید تجهیزات تهویه متبوع می باشد، خدمات کلاس جهانی مورد انتظار است. اگر این شرکت محصول مورد انتظار مشتریان خود را ارائه ندهد در واقع دیدگاه مشتری به هسته محصول که همان تولید تجهیزات تهویه مطبوع می باشد را هم به ضررر خود تغییر خواهد داد.

 

D2C در واقع مدلی از بازاریابی است که در آن تولید کننده بدون نیاز به شرکت های عمده فروش، توزیع کننده و یا خرده فروشی ها محصول و یا خدمات خود را مستقیماً به مصرف کننده ارائه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره D2C مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

مدل بازاریابی D2C

 

4) سطح برتری محصول

با مروری به تاریخچه شرکت های خودرو ساز نظیر BMW و یا مرسدس بنز شاهد هستیم که چگونه این شرکت ها در مقایسه با محصولی که توسط تولید کننده خودروهای معمولی نظیر Volkswagen به بازار عرضه می شد به برتری رسیدند. این خودرو سازان با بهره گیری از طراحی زیباتر داخلی و خارجی چیزی فراتر از محصول مورد انتظار به مشتریان خود عرضه کردند. بعنوان مثال در جایی که شاید مشتری ها فقط انتظار استفاده از صندلی های عادی را داشتند، این شرکت ها با نصب بخاری بر روی صندلی ها به دنبال جلب رضایت بیشتر از طرف مشتریان خود بودند. در واقع توجه به ایجاد برتری برای یک محصول تبدیل میل مشتری به واقعیت است. برای یک رستوران 5 ستاره هم فراهم کردن محیطی آرم و دلنشین در کنار ارائه غذای با کیفیت ایجاد نوعی برتری است که نهایتاً به کسب بیشتر رضایت مشتری منجر می شود.

 

5) سطح ویژگی بالقوه محصول

شرکت ها دائما در حال بررسی ویژگی های بالقوه محصولات خود هستند. یک از نمونه های بارز آن رقابتی است که بین فیسبوک و گوگل در تولید محصولات دنیای مجازی وجود دارد. زاکربرگ به شدت معتقد است که در آینده ای نه چندان دور مردم نیازی به خرید تلویزیون نخواهند داشت و این محصولات منسوخ خواهند شد چرا که استفاده از عینک های مجازی جایگزین آن خواهد شد. جایی که مردم با پرداخت مبلغی بصورت ماهیانه می توانند تمام برنامه های مورد علاقه خود را از طریق این عینک ها تماشا کنند.

این واقعیتی انکار ناپذیر است که با گذشت زمان محصولات جدید تر جایگزین محصولات قدیمی تر خواهد شد همانگونه که تلفن های همراه هوشمند جای مدل های قدیمی تر را گرفت و یا دوربین های دیجیتال جایگزین مدل های قبلی شد.

 

آشنایی با فروش B2B می تواند به شما کمک کند تا پس از ثبت شرکت در آلمان در قالب نماینده فروش و یا یک شرکت تریدر در این حوزه فعالیت نمایید.

B2B چیست؟