آمیخته بازاریابی (7P) – بخش دوم

آمیخته بازاریابی (7P) – بخش دوم

آمیخته بازاریابی یا آمیزه بازاریابی با اصطلاح انگلیسی Marketing Mix را در بخش اول مقاله آمیخته بازاریابی (7P) تعریف کردیم و به معرفی 3 پارامتر از 7 پارامتر آن پرداختیم. در بخش دوم این مقاله به معرفی سایر پارامترهای مدل 7P می پردازیم.

مشاوره واردات و صادرات در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت موضوع اصلی فعالیت ما می باشد. در مجموعه مقالاتی که برای شما آماده شده است تلاش می کنیم بصورت خیلی گذرا و خلاصه به موضوعات با اهمیتی که می تواند پس از ثبت شرکت در آلمان بر موفقیت بیزینس شما تاثیرگذار باشد، اشاره کنیم. هر یک از این مقالات سرفصل موضوعاتی است که شما می توانید در مورد هر یک از آنها، ده ها کتاب و یا مقاله را مطالعه نمایید.

در بخش اول مقاله آمیخته بازاریابی (7P) در مورد سه پارامتر محصول (Product)، قیمت (Price) و تبلیغات (Promotion) صحبت کردیم. در این بخش مطالبی را در مورد چهار پارامتر دیگر از اجزای 7P ارائه خواهیم کرد.

 

قبل از مطالعه ادامه این مقاله مطمئن شوید که بخش اول این مقاله را حتماً خوانده اید. با کلیک بر لینک زیر بخش اول مقاله آمیخته بازاریابی (7P) را مطالعه کنید.

آمیخته بازاریابی (7P)

 

4- مکان توزیع (Place) در مدل 7P

یکی دیگر از پارامترهای مهم در مدل 7P مکان توزیع محصول یا خدمات است. مکان توزیع کالا یا خدمات جایی‌ست که کالای شما دیده می شود، فروخته می شود و یا توزیع می شود. شما باید کالای خود را در مکانی توزیع کنید که در دسترس خریداران بالقوه باشد. با شناخت کانال های کارآمد توزیع کالا می توانید به سرعت محصول خود را معرفی و عرضه نمایید. در تهیه یک استراتژی مناسب در توزیع کالا باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • مشتری های شما از چه کانال هایی به جستجوی کالای مورد نیاز خود می پردازند؟ به چه فروشگاه هایی می روند؟ آیا خرید خود را بصورت آنلاین انجام می دهند و یا به یک فروشگاه و یا مرکز خرید خاص مراجعه می کنند؟
  • چگونه می توانید به کانال های توزیع دسترسی یابید؟
  • استراتژی توزیع شما در مقایسه با رقبا چگونه است؟
  • به چه تعداد نیروی فروش و با چه نوع تخصص و تجربه ای نیاز دارید؟
  • آیا برای معرفی و فروش محصول خود نیاز به حضور در نمایشگاه های تجاری دارید؟
  • آیا نیاز به فروش در یک فروشگاه آنلاین دارید؟

 

همچنین فاصله مکان توزیع کالا و خدمات می تواند برای خریدار ارزش متفاوتی را ایجاد کند. مثلا برای یک غذای معمولی چه کسی حاضر است که 20 کیلومتر رانندگی کند! هر چند که آن غذا از قیمت و کیفیت رقابتی برخوردار باشد. نزدیکتر بودن به مشتری به معنای بیشتر شدن احتمال خرید است به همین دلیل مکان توزیع کالا و خدمات ابزار مهمی است که انتخاب صحیح آن نقش موثری در موفقیت بیزینس شما خواهد داشت.

 

هر چند موضوع اصلی وب سایت ما ثبت شرکت در آلمان است اما بر خود لازم دانستیم تا همه جوانب تجارت و بازاریابی را به صورت پایه ای برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم. در مقاله زیر نیز می توانید اطلاعاتی درباره تاریخ تجارت به دست آورید.

تاریخ تجارت

 

5- نیروی انسانی (People) در مدل 7P

عنصر مهم بعدی در آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) "افراد" هستند که شامل کسانی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم درگیر محصول یا خدمات هستند. قطعا همه این افراد با مشتریان در تماس مستقیم نیستند اما نقش مهمی در تولید، بازاریابی، توزیع و تحویل محصولات و خدمات به مشتریان بر عهده دارند.

در نظریه های نوین بازاریابی، "افراد" در کنار سایر عناصر نظیر محصول، تبلیغات، قیمت و مکان قرار دارند. این بخش به نقش کلیدی افراد در طراحی، ساخت محصول، تحقیقات بازار و زنجیره تأمین می پردازد. شرکت ها باید افرادی را به استخدام خود در بیاورند که از صلاحیت و تخصص لازم برخوردار باشند. سرمایه گذاری در استخدام نیروی کارآمد باعث می شود تا یک شرکت بهترین محصول و خدمات را به مشتریان خود عرضه نماید. داشتن افراد با صلاحیت به نمایندگی از شرکت، تصویر مثبتی را در چشم مصرف کننده ایجاد خواهد کرد و این تصویر مثبت عاملی برای جذب فروش است.

شرکت ها صرف نظر از بزرگ یا کوچک بودن به یک بخش پشتیبانی برای فروش محصولات و خدمات خود نیاز دارند. این بخش افرادی را در استخدام خود دارد که می توانند با مشتری ارتباط برقرار کنند، افرادی که می توانند یک معامله را رقم بزنند و یا آن را به هم بزنند! مشتریان همیشه می خواهند اطمینان داشته باشند كه در صورت بروز مشكل یا نگرانی در مورد محصولاتی كه خریداری كرده اند یا خدماتی كه از آنها استفاده كرده اند می توانند با افرادی كه قادر به كمك به آنها هستند، صحبت كنند. شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که در بخش پشتیبانی فروش افرادی را در خدمت دارند که آماده پاسخگویی به نیازهای مشتریان هستند. افرادی که بخشی از سرمایه ارزشمند یک شرکت هستند، به مشخصات کالا و خدمات اشراف دارند، شخصیتی انعطاف پذیر دارند و در آنها تمایلی واقعی و پایان ناپذیر برای ارائه خدمات به مشتریان وجود دارد.

 

مدل 7P در بازاریابی آمیخته
مدل 7P در بازاریابی آمیخته

 

6- شواهد عینی (Physical evidence) در مدل 7P

این پارامتر به طور خاص برای خدمات استفاده می شود و به دو موضوع موقعیت یابی بیزینس و هدف گذاری مشتریان کمک می کند. مثال روشن آن استفاده از عنصر شواهد فیزیکی در صنعت میهمان نوازی در خطوط هوایی و ایجاد کلاس های اقتصادی متنوع و یا ستاره دار کردن رستوران ها و هتل ها می باشد. استفاده از این عنصر رایگان نیست و هزینه ذاتی در آن دخیل است. بنابراین، اگر می خواهید یک رستوران لاکچری تأسیس کنید، باید برای مبلمان مخمل آن سرمایه گذاری کنید، در مناطق پریمیوم تبلیغ کنید، افراد مناسبی را جذب نمایید و غیره. قطعا قیمت غذا و خدمات در یک رستوران لاکچری بالاتر هم خواهد بود و این نشان می دهد شواهد فیزیکی در بازاریابی از نظر ماهیت پویا است و در سایر موارد آمیخته بازاریابی، تغییراتی را ایجاد خواهد کرد.

مهم است بدانید که برای موفقیت در تلاش اقتصادی خود ضروری است تا آمیخته بازاریابی را برنامه ریزی کنید و بویژه اگر در بخش خدمات فعالیت می کنید به دو عنصر People و Physical evidence بیش از سایر عناصر اهمیت دهید.

 

 نمایندگی فروش و توزیع کننده کالا یکی از اهداف شما پس از ثبت شرکت در آلمان می تواند باشد. مقاله زیر را در این باره مطالعه کنید.

نماینده فروش و توزیع کننده

 

7 – فرایند (Process) در مدل 7P

هیچ شغلی بدون برنامه ای مناسب برای حمایت از آن زنده نمانده است و هیچگونه تبلیغاتی بدون فرایندهای مناسب اجرا موفق نبوده است. خلاصه اینکه، برای هرآنچه در زندگی انجام می شود به یک رویه نیاز است. برای اجرای هر پروژه باید اطمینان حاصل کرد که برنامه ها به درستی دنبال می شود. اجرای صحیح برنامه ها پایه و اساس کار شما را قوی می کند.

در اصل، فرد باید برنامه هایی داشته باشد که بتواند در یک چارچوب مشخص ورود کند تا آنچه را که می خواهد، تحقق یابد. برای بازاریابی نیز همین است: شما باید برنامه های مشخصی داشته باشید، باید روی برنامه های گفته شده کار کنید تا در نهایت درآمد مورد نظر را بدست آورید.

فرایند یا Process اشکال گوناگونی دارد نظیر فرایند الکترونیکی، فرایند فناوی، فرایندهای ترکیبی و غیره. بعنوان مثال فرایندهای الکترونیکی شامل استفاده از بارکدها و سایر اشکال یا گرافیک ها یا آرم ها و اطلاعات مربوط به محصول یا شرکتی است که با آنها همراه است ویا کدهایی باشد که می توان با استفاده از برنامه روی تلفن خود اسکن کرد و نمونه های فراوان دیگری که این روزها بسیار محبوب شده است.

برای شناخت دقیق تر عناصر 7P و چگونگی کاربرد آنها می توان مثال های فراوانی زد که از حوصله این مقاله خارج است. تلاش می کنیم در مقاله های دیگر باز هم به این بحث بپردازیم.