مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

قرارداد فرانشیز

قرارداد فرانشیز

قرارداد فرانشیز موضوع این مقاله ماست. عقد قرارداد فرانشیز در هر جای جهان مراحلی دارد که ما در این مقاله، برخی از نکات مهم در عقد قرارداد فرانشیز را مورد بررسی قرار می دهیم.

پس از ثبت شرکت در آلمان این امکان وجود دارد تا شرکت تازه تأسیس شما در آلمان بعنوان فرانشیز گیرنده قراردادی با یک برند مطرح منعقد نماید. در این مقاله مروری خواهیم داشت به مراحلی که برای عقد یک قرارداد فرانشیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 

فرانشیز چیست؟

فرانشیز (Franchise) قراردادی است که در آن مالک یک برند، حق فروش محصول و یا خدمات خود را به شخص ثالثی که می تواند یک فروشگاه، یک شرکت و یا یک شخص باشد، واگذار می نماید و در ازای آن درصدی از فروش را دریافت می کند. این نوع از قراردادها روشی متداول در تجارت است و برای یک شرکت نوپا معمولا سودآور است و از آنجایی که فرانشیز گیرنده از حمایت یک نام تجاری که مورد اعتماد و اقبال بازار است بهره مند می شود، کمتر با شکست مواجه خواهد شد. از نمونه های موفق در فرانشیز می توان به فروشگاه های زنجیره ای نظیر مک دونالد، ساب وی، یو پی اس و غیره اشاره نمود که صاحب یک شبکه بزرگ در تمام دنیا هستند.

به هنگام سرمایه گذاری در این نوع از قراردادها، فرانشیز گیرنده موظف به پرداخت هزینه های اولیه جهت خرید امتیاز نام تجاری، آموزش و تجهیزات مورد نیاز است. همچنین در متن قرارداد پرداختی بصورت ماهیانه یا سالانه به فرانشیز دهنده انجام خواهد شد. گرچه در این نوع از قراردادها ممکن است شرکت خریدار فرانشیز نتواند از ایده های منحصر به فرد و شخصی خود در تجارت استفاده کند، اما بدون دردسر از اعتبار یک نام تجاری معتبر و از قبل تأسیس شده برای ورود به بازار پر رقابت بهره مند خواهد شد.

 

آمیخته بازاریابی (7P) در واقع یک مدل بازاریابی است که به شما کمک می کند تا کسب و کارتان را بهتر بشناسید، آن را بهتر مدیریت کنید تا سود بیشتری به دست آورید. با مطالعه مقالات زیر در این باره بیشتر بدانید.

آمیخته بازاریابی (7P)

آمیخته بازاریابی (7P) – بخش دوم

 

مزایای فرانشیز

نکته مورد توجه در این نوع از قراردادها این است که خریدار فرانشیز علاوه بر حق فروش کالا یا خدمات فرانشیز دهنده، از امتیازات یک فرایند تجاری موفق و آزمایش شده هم برخوردار می باشد. خطر شکست در مقایسه با میزان موفقیت بسیار کم است و این بدان معنا است که خریدار فرانشیز بدون نیاز به آزمون و خطا در جریان فرایندی قرارگرفته که سود آوری را برای او تضمین می کند.  

قبل از تصمیم به امضا هرگونه قرارداد در خصوص دریافت فرانشیز به این موضوع فکر کنید که آیا برای فعالیت تجاری خود مایل به ایجاد یک بنگاه اقتصادی مستقل هستید که در آن بنگاه بتوانید ایده های خود را دنبال نمایید و یا مایلید از اعتبار یک برند شناخته شده برای کسب درآمد بهره مند شوید. به هر حال این موضوع غیر قابل انکار است که بعنوان یک فرانشیز گیرنده با محدودیت هایی مواجه خواهید بود که از طرف صاحب یا صاحبان برند اعمال می شود.

یکی دیگر از مزایای قرار گرفتن در قراردادهای فرانشیز عدم نیاز به تحقیقات بازار و بهره مند شدن از تبلیغاتی است که بصورت گسترده و هدفمند توسط یک برند شناخته شده در بازارهای هدف انجام می شود. گرچه در بعضی از قراردادها گیرنده فرانشیز موظف به پرداخت بخشی از هزینه های تبلیغاتی است ولی منتفع شدن از یک سیستم یکپارچه برای تبلیغات محلی و بین المللی توسط یک نام تجاری معتبر منافع فراوانی را برای تمام اعضای زنجیره به همراه خواهد داشت.

 

فرانشیز

 

نمایندگی فروش و توزیع کالا می تواند یکی از اهداف شما پس از ثبت شرکت در آلمان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله زیر را مطالعه فرمائید

نماینده فروش و توزیع کننده

 

خرید فرانشیز

قبل از خرید فرانشیز مطالعه کنید، مشاوره کنید و از همه مهمتر خود را ارزیابی کنید. باید بدانید که به چه نوع فعالیتی علاقه مند هستید. آیا مایلید در بیزینسی قرار بگیرید که مبتنی بر خرده فروشی است و یا به فعالیت های دفتری علاقه مند هستید. آیا مایلید ساعات کاری انعطاف پذیری داشته باشید یا در طول روز فقط در یک بازه زمانی مشخص کار کنید؟ به چه میزان سرمایه برای شروع به فعالیت نیاز دارید؟ آیا سرمایه فعلی شما کفاف می دهد یا باید از منابع مالی سرمایه بیشتری دریافت نمایید؟ پس از پاسخ به این سوالات روند فکری شما شکل خواهد گرفت و تصویر واضح تری از اهداف و خواسته های خود خواهید داشت و به این ترتیب قادر خواهید بود که تعیین کنید کدام فرصت ها واقعی هستند و چگونه می توانید به سطح بالاتری ارتقا یابید.

تحقیقات بخش مهمی از روند انتخاب یک فرانشیز مناسب است. شما نمی توانید فقط به حرف دیگران اعتماد کنید. لازم است از سکوهای خبری آنلاین و رسانه های اجتماعی کمک بگیرید، در کنفرانس ها و نمایشگاه های مرتبط شرکت کنید و با کارشناسان و متخصصین مشورت کنید. خرید یک فرانشیز در شروع کار ممکن است دلهره آور باشد، برای رفع نگرانی ها باید چند فرصت را به موازات انتخاب نمایید تا نهایتا پس از انجام تحقیقات نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام نمایید. از محل شرکت ها دیدن کنید، با سرمایه گذاران صحبت کنید، درباره برنامه ها و استراتژی های از آنها سوال کنید. مطمئن باشید همه تلاش هایی را که برای دریافت اطلاعات صرف می کنید برایتان پس انداز می شود و نهایتا با انتخاب یک فرصت تجاری مناسب جبران خواهد شد.

 

دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت نیازمند مقدماتی است که یکی از مهم ترین آنها داشتن یک طرح تجاری مناسب یا همان بیزینس پلن است. در این باره بیشتر بخوانید.

ثبت شرکت در آلمان؛ بیزینس پلن

 

در ارزیابی هزینه ها بیشتر دقت کنید. برای تامین سرمایه لازم تمام منابع مالی موجود و امکان بهره برداری از آنها را زیرکانه بررسی کینید. به نرخ بهره ای که برای دریافت سرمایه پرداخت می کنید توجه نمایید. گاهی نرخ بهره ای که پرداخت می کنید ممکن است به قدری بالا باشد که توجیهی برای دریافت سرمایه وجود نداشته باشد.

از نظر کارشناسان و وکلا استفاده کنید؛ گرچه حق الزحمه ای که برای ارائه مشاوره دریافت می کنند، بالاست ولی شما را در انجام یک انتخاب درست و منطقی کمک خواهند کرد و حقوق شما حفظ خواهد شد. عدم اطلاع شما از محدودیت هایی که ممکن است یک قرارداد فرانشیز پیش روی شما قرار دهد، شما را با زیان مواجه خواهد کرد. قبل از امضای قرارداد چندین بار آن را مطالعه کنید. قراردادها معمولا طولانی و مفصل هستند به همین دلیل استفاده از خدمات مشاوره توسط یک وکیل به شما کمک خواهد کرد تا تمام جوانب را لحاظ نمایید.