مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

نظریه انگیزه موفقیت

نظریه انگیزه موفقیت

تئوری انگیزه موفقیت به خصوصیات و پس زمینه‌های شخصیتی یک فرد برمی‌گردد که به چه میزان میل به موفقیت دارد. همچنین این نظریه مربوط به رقابت‌هایی است که در آن تلاش می‌کند تا به استانداردهای متعالی دست یابد.

نظریه انگیزه موفقیت (AMT) رابطه جدایی ناپذیر بین خصوصیات فردی و نیاز وی به دستیابی به چیزی در زندگی را توضیح می‌دهد. به منظور انجام این کار، نظریه انگیزه موفقیت، نوع رقابت و تلاشی که یک فرد باید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهد را نیز به حساب می‌آورد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

فاکتورهای پیش برد نظریه انگیزه موفقیت

طی سال‌های گذشته تئوری AMT توسط گروهی از محققان موری (1938)‌، لوئل (1953)‌، اتكینسون‌، كلارك و مك كله لند (1961) ارائه و اصلاح شد. بر اساس این نظریه‌، انگیزه فرد برای دستیابی به هدفی در زندگی یا نیاز مبرم برای دستیابی به یک هدف خاص توسط عوامل مختلف داخلی متفاوتی تعیین می‌شود. تمایل‌، عزم راسخ‌، وقت شناسی‌، انگیزه شخصی عوامل داخلی هستند. عوامل خارجی متعددی (به عوامل خارجی عوامل محیطی نیز گفته می‌شود) نیز در راستای رسیدن به موفقیت تاثیرگذار هستند مانند فشارها‌، انتظارات‌، اهداف و غیره‌، که توسط سازمان‌های مربوطه‌، اعضای خانواده یا جامعه تعیین می‌شوند.

البته طبق نظریه AMT‌، نیاز فرد به دستیابی به چیزی و دلیل اصلی انگیزه وی برای دستیابی به هدفی خاص‌، بیشتر اوقات از درون فرد ناشی می‌شود و به شدت به نیاز افراد به قدرت و میل او به پیروزی مربوط می‌شود.

 

اهمیت تبادل پیام در سازمان

با این حال‌، این نظریه همواره با مهربانی توضیح می‌دهد که ضروری است که یک سازمان کاملاً دلیل انگیزه فرد برای رسیدن به چیزی را درک کرده و پیام او را برای همکاران فرد تبلیغ کند تا آنها نیز الهام بگیرند. ارسال اینگونه پیام‌های الهام بخش برای سایر کارمندان در سازمان‌هایی که موفقیت شرکت بیشتر به بخش‌های خاصی بستگی دارد که در زمینه‌های مهم مانند بخش بازاریابی یا فروش فعالیت می‌کنند‌، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

تئوری انگیزه موفقیت

 

با دقت کارمندان بالقوه را انتخاب کنید

با در نظر گرفتن عوامل فوق‌، که می‌تواند تأثیر زیادی در میزان موفقیت شرکت‌ها داشته باشد‌، برای یک شرکت بسیار مهم است که پیش از استخدام کارکنان بالقوه‌، پیشینه‌ی آن‌ها را بررسی کند. با این کار‌، بخش منابع انسانی باید به خصوصیات شخصی یک مصاحبه شونده و همچنین دلایل انگیزه وی یا نیاز او به موفقیت توجه کافی داشته باشد.

 

سایر عوامل تأثیرگذار بر موفقیت

جدا از عواملی که در بالا ذکر شد‌، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند به طور بالقوه بر انگیزه موفقیت فرد تأثیر بگذارند و با او تعامل داشته باشند.

به عنوان مثال‌، ارزش‌های یک فرد (درک اهمیت دستیابی به اهداف در مقایسه با روابط شخصی)‌، سوابق تحصیلی‌، پیشینه فرهنگی‌، حمایت‌های خارجی از سازمان در قالب ارزیابی‌، تبلیغات‌، جوایز مناسب و پاداش‌های به موقع‌، تشویق و تجلیل از موفقیت‌ها‌، شناخت موفقیت‌، ارائه بازخورد سازنده و کمک به تکامل کارمند از طریق ایجاد مکانیزم پشتیبانی مناسب‌، همه از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و نقشی حیاتی در دستیابی به انگیزه مورد نیاز دارند.

به عبارت ساده‌، یک سازمان باید به غیر از جستجوی انگیزه‌های شخصی‌، نیاز داخلی و خارجی انگیزه موفقیت را ارزیابی کند و پرورش دهد تا بهترین نتیجه را از آنها بگیرد.

نظریه انگیزه موفقیت (AMT) همچنین بیان می‌دارد كه‌ فرقی نمی‌کند چه تعداد طرح‌های انگیزشی ممكن است از طرف یك سازمان معرفی شود‌ و مهم نیست كه انگیزه‌های لازم برای دستیابی به اهداف از قبل تعیین شده چه چیزهایی هستند. آنها فقط و فقط در صورتی می‌توانند سهم خود را ایفا کنند و در موفقیت کلی سازمانی مشارکت کنند که فرد مایل به ایستادن و گرفتن آنها باشد. بدون تمایل و میل شخصی کارمند‌، دستیابی به نتایج عالی همیشه دشوار است.

در عین حال، مهم نیست یک فرد برای دستیابی به اهداف سازمان به چه میزان انگیزه دارد؛ عدم تشویق مناسب و انگیزه‌دهی مناسب از سوی مدیریت عالی، در غالب پاداش‌، تشویقی، ارتقا، بالا بردن سطح‌، دستمزد و غیره‌، همیشه می‌تواند کارمند را عقب نگاه داشته و بی‌انگیزه کند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

سخن آخر

در پایان باید گفت‌، نظریه انگیزه پیشرفت اظهار می‌دارد که "وقتی کارمند طعم موفقیت را می‌چشد و از نردبان ترقی بالا می‌رود‌، احساس می‌کند که به چیزی رسیده است و این احساس باعث می‌شود که برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر تلاش کنند." با این حال‌، در سازمان‌هایی که بالا رفتن از نردبان ترقی به دلیل شلوغی سازمان و عدم جای کافی برای ارتقا فردی و سازمانی وجود ندارد، ارائه پاداش‌های مختلف به کارمند و جوایز به آنها همیشه به این افراد کمک می‌کند تا انگیزه خود را برای دستیابی به آنچه در حوزه‌های سازمانی و شخصی لازم است‌، حفظ کنند.