مشاور برند (Brand Consultant) کیست؟ چه وظایفی دارد؟

مشاور برند (Brand Consultant)

مشاور برند، ارائه دهنده خدمات تخصصی عمومی‌ و عمیق بازاریابی، تجزیه و تحلیل برند و همچنین ارائه دهنده راه حل‌هایی به شرکت‌ها می باشد تا به آنها در فروش موفقیت آمیز محصولات خود و رسیدن به اهداف تجاری کمک کند.

مشاورین برند معمولاً با شرکت‌های مشاور مدیریت یا آژانس‌های تبلیغاتی کار می‌کنند، همچنین با یکی از مدیران کلیدی شرکت در ارتباط هستند تا در صورت نیاز به تصمیم گیری های مهم بتوانند به سرعت اقدام نمایند.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

نگاهی عمیق به نقش مشاور برند

جدای از همکاری با آژانس‌های تبلیغاتی و شرکت‌های مشاوره مدیریت، مشاوران برند در صنعت نیز حضور دارند. آن‌ها به صورت مستقل نیز کار می‌کنند و خدمات تخصصی خود را به متقاضیان عرضه می‌کنند.  

در دنیای بیزینس به جرات می‌توان گفت که مشاورین برند معمولاً آخرین گروهی هستند که در یک شرکت استخدام می‌شوند. مدیران شرکت‌ها در بخش برندینگ و بازاریابی معمولا به تصمیمات خود تعصب دارند و فقط زمانی‌که یک شرکت نمی‌تواند به اهداف کسب‌وکار و مقاصد خود دست یابد، نیاز به استخدام مشاورین برند احساس می‌شود.

مشاور برند بطور دقیق تمام جنبه‌های بازاریابی و استراتژی‌های مربوطه، قیمت گذاری و بودجه بندی ماهانه، سه ماهه و سالانه بازاریابی را بررسی می‌کنند.

مشاورین برند با اتکا به هوش هیجانی در تجارت و تخصص لازم برای تبلیغ و فروش محصولات یک شرکت، با برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی‌ها و ارائه برنامه‌های خارق العاده، بخشی جدایی ناپذیر از تیم اتاق فکر یک شرکت هستند و بعد از برگزیدن ایده و اطمینان از اینکه اهداف کسب و کار شرکت با پارامترهای رقابتی، ماهیت محصولات، اولویت‌های مشتری و سایر متغیرها مطابقت دارد، کار خود را شروع می‌کنند.

از آنجا که مشاور برند در لیست حقوقی افراد یک شرکت نیست، بنابراین محدود به قوانین و مقرراتی که در مورد کارکنان شرکت اعمال می‌شود، هم نمی‌باشد و می‌تواند تخصص و دانش خود را به بیش از یک شرکت یا یک برند ارائه دهد. اما معمولاً یک قرارداد انحصاری وجود دارد، آن هم اینکه مشاور برند نمی‌تواند در خدمت برند رقیب باشد که محصولات مشابهی را ارائه می‌دهد.

حق الزحمه مشاور برند به طور معمول بصورت ماهانه با شرایط و ضوابط قرارداد که به طور مشترک توسط مدیریت شرکت و مشاورین اتخاذ شده است، پرداخت می‌شود.

یک مشاور برند حرفه‌ای در کنار داشتن مدرک تخصصی و فارغ التحصیلی در یکی از رشته‌های بازاریابی ضروری است که تجربه‌ای غنی و پُر مغز در صنعت، با حداقل ۱۰ سال تجربه‌ی کاری یا بیشتر داشته باشد تا بتواند نیازهای شرکت را درک کند و برای موفقیت یک مارک تجاری اقدامات لازم را به انجام رساند.

موسسات آموزشی فراوان و دانشگاه‌های بسیاری وجود دارد که دوره‌های تخصصی مربوط به مشاوره برند و بازاریابی را ارائه می‌دهند که به مشتاقان کمک می‌کند تا دانش لازم را با بهره گیری از فنون یادگیری نظری و عملی کسب کنند. اما حتی پس از دریافت مدرک در زمینه‌های بازاریابی و مارک تجاری، کار در صنعت در کنار شرکت‌های بزرگ تجاری و تجربه کار برای تبدیل شدن به یک مشاور موفق تجاری الزامی است.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

وظایف مشاور برند

 

وظایف یک مشاور برند

وظایف یک مشاور برندینگ یا برندسازی معمولاً به شرح زیر است:

  • فهمیدن ماهیت و اهداف یک کمپانی

هنگامی‌که مشاور نام تجاری با هیئت مدیره یک شرکت همکاری می‌کند اولین کار او در جلسات، بحث و گفتگو با اعضای اصلی مدیریت و بخش‌های مختلف آن نام تجاری است تا بتواند بصورت عمیق ماهیت و اهداف شرکت را بشناسد. مشاور برند باید چشم اندازی درست از شرکت، ماموریت، اهداف کوتاه مدت و اهداف بلند مدت، پیشنهادهای فروش منحصر به فرد، نقاط قوت برند، بازار هدف، مشتریان هدف و غیره داشته باشد، از آن‌ها یادداشت برداری کند تا راهکار پیش روی خود را بصورت استراتژیک دریابد.

 

  • تحلیل گلوگاه‌های شرکت

مطمئناً یک شرکت برای استخدام یک مشاور برند دلایل دلیل خاصی دارد. از مهم‌ترین دلایل می‌توان به نیاز شرکت برای افزایش سهم خود در بازار و افزایش ارزش مارک تجاری اشاره کرد. نقش و وظیفه اصلی مشاور برند تجزیه و تحلیل گلوگاه‌هایی است که به دلیل آنها برند قادر به دستیابی به اهداف و مقاصد مطلوب خود نبوده.

مشاور برندینگ باید بفهمد که این گلوگاه ها و مشکلات کجا هستند. آیا این گلوگاه در عملیات شرکت و کسب‌وکار است؟ آیا مشکل در نیروهای فروش است یا بخاطر نداشتن انگیزه کافی از جانب کارکنان؟ آیا ابزارهای بازاریابی مشکل دارد یا استراتژی‌ها به درستی تنظیم نشده‌اند؟ یا مشکل به دلیل رقابت‌های موجود در بازار است یا در ماهیت و ویژگی‌های محصولات ارائه شده؟ به هر صورت مشکلات می‌توانند یک یا چند مورد باشند و این وظیفه یک مشاور برند است تا مشکلات را تجزیه و تحلیل کند و راه‌حل‌های عملی و ممکن را برای این مشکلات ارائه دهد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

  • درک اولویت های مشتری

مشتریان، بهترین سفیران نام تجاری شرکت هستند و برای مشاوران برند بسیار مهم هستند. برای درک اولویت‌های مشتری نیاز به انجام تحقیقات و مطالعات اولیه و ثانویه است تا بتوان به ادراکات مشتریان دسترسی پیدا کرد. مشاور برند باید به سوالاتی از قبیل موارد زیر پاسخ دهد:

چرا مشتریان در مورد این برند تجاری فکر می‌کنند؟ محصولات ارائه شده به آن‌ها چه کمکی می‌کنند تا مشکلات آنها را حل کند؟ آیا انتظارات بیشتری از این برند دارند؟ آیا شکایتی دارند؟ چرا ترجیح می‌دهند محصولات این شرکت را بخرند؟ نام مارک تجاری رقیب آن‌ها از نظر مشتری چه برندی است و سایر سوالات مهمی ‌که به برند کمک می‌کند تا از وفاداری طولانی مدت مشتریان برخوردار شود.

 

  • برنامه ریزی استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات

پس از درک ماهیت تجارت و ویژگی‌های محصولات ارائه شده، ضروری است تا مشاور برند به طور موثر استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات را که به نام تجاری کمک می‌کند تا فروش محصولات خود را افزایش دهد، به کار ببرد.

 

  • رقابت در مطالعه

برای مشاور برند لازم است که به منظور برنامه ریزی بازاریابی و رسیدن به استراتژی‌های لازم، ابزارهای تبلیغاتی را بشناسد و گام‌هایی را برای بالا بردن ارزش برند بردارد و برای دستیابی به یک عرصه رقابتی، مطالعات خود را افزایش دهد.

 

  • افزایش تجربه خدمت رسانی به مشتری

یک مشاور برند باید قبل از خرید محصول و بعد از خرید محصول همیشه در کنار مشتری باشد. باید بتواند برنامه‌ای طرح کند که مشتریان گذری محصول را به مشتریان همیشگی تبدیل کند. همه این موارد با برنامه‌ریزی و بالا بردن تجارب کاری مشاور برند حاصل می‌شود.

 

سالها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت های متفاوتی که پیش رو داشته ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی