مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

بیزینس پلن (Business Plan)

بیزینس پلن (Business Plan)

بیزینس پلن (Business Plan) یا طرح کسب و کار یکی از مهم ترین موضوعات در شروع هر تجارت است. بیزینس پلن یک بینش جامع از کل فرایند تجاری پیش رو را که مشتمل بر موضوعات مختلفی نظیر مسائل مالی، بازاریابی، نیروی انسانی، سرمایه مورد نیاز و... می باشد، به شما ارائه می کند.

وقتی که تجارت جدیدی را شروع می کنید، باید برنامه مستندی در دست داشته باشید تا شما را در رسیدن به اهداف تجاریتان راهنمایی کند. این برنامه مستند بیزینس پلن نامیده می شود و شما را در مورد اهداف کلیدی، منابع و قدم هایی که دنبال می کنید، راهنمایی می کند تا بتوانید رویاهای شغلی خود را به واقعیت تبدیل کنید.

در این مقاله ما به جنبه های مهم یک برنامه تجاری خواهیم پرداخت و به شما کمک خواهیم کرد تا درک کنید که چرا یک برنامه تجاری مستند برای هر کسب و کار موفقی اجتناب ناپذیر است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

بیزینس پلن چیست؟

با یک بیزینس پلن مناسب نه تنها تجارت شما شروع به فعالیت می کند، بلکه باعث می شود در آینده سود مناسبی کسب نمایید؛ بنابراین وقتی از داشتن یک برنامه تجاری صحبت می کنیم، کوچکترین شکی نسبت به اهمیت آن در دل راه ندهید.

با کمک یک بیزینس پلن مناسب می توانید به موفقیت نهایی دست یابید و در شروع به فعالیت، از عواملی که موجب رشد شما می شود، دید روشنی داشته باشید. این موضوع تا جایی ادامه خواهد داشت که دارایی شما به رقم مناسبی برسد و از محل فعالیت خود سود قابل توجهی بدست آورید.

برخی از مولفه های یک بیزینس پلن عبارتند از:

 • نمایش تصویری کلی از بیزینس شما
 • توضیحاتی در مورد شرکت شما
 • آنالیز بازار هدف و رقبا
 • محصول و خدماتی که می خواهید عرضه نمایید
 • فروش و بازاریابی که تجارت شما به آن نیاز دارد
 • اعتبار مورد نیاز برای بیزینس شما و چگونگی دست یابی به آن

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

تعریف یک برنامه تجاری به چه معناست؟

وقتی صحبت از برنامه تجاری می شود، می تواند سند مکتوبی باشد که تمام جزئیات اساسی مربوط به مدیریت یک تجارت موفق را توصیف می کند. برای کسب و کارهای جدید نوشتن بیزینس پلن الزامی است. همچنین یک برنامه تجاری مناسب در مجاب نمودن سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

پارامترهای مهم به هنگام تنظیم یک بیزینس پلن و اجرای آن:

 • تحقیق: تحقیق حیاتی ترین جنبه فرایند است و باید به آن توجه و زمان کافی داده شود.
 • پروفایل شرکت: باید نمایه کاملی از شرکت، مخاطبان هدف، محصولات و منابع و غیره تهیه شود.
 • مستندات: شامل تمام مدارک و مستندات مربوط به گردش مالی شرکت
 • برنامه ریزی: هر هدفی باید با یک برنامه همراه باشد.
 • انعطاف پذیری: طرح تجاری باید با نیاز همه مخاطبان سازگاری داشته باشد.
 • اخلاق: رعایت و مراقبت از حفظ اصول اخلاقی

 

شما برای راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای خود در آلمان به کسب اطلاعات در این زمینه نیاز دارید. سالها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی، این فرصت را به من داده است تا از موقعیت های متفاوتی که پیش رو داشته ام، کسب تجربه کنم. با کلیک بر لینک زیر در این باره بیشتر بدانید.

مشاوره خرید صنعتی

 

چرا به یک بیزینس پلن نیاز داریم؟

یک برنامه تجاری، تصویر بزرگتری از فعالیت های آتی را پیش روی ما قرار می دهد و به ما کمک می کند تا برای تامین منابع، جذب سرمایه گذار و سایر موضوعات مرتبط تصمیمات مناسبی را اتخاذ نماییم همچنین ابزاری است برای اینکه سرمایه گذاران سودآوری تجارت پیش رو را مورد بررسی و قضاوت قراردهند.

پس از تنظیم بیزینس پلن شرکتها باید هر از گاهی آن را مورد بازدید قراردهند تا اطمینان حاصل شود که این برنامه ها سازمان را به اهداف از پیش تعیین شده نزدیک می کند. در مواردی هم ممکن است که یک تجارت برای ایجاد فیلد بازرگانی جدید و یا هدایت بهتر تجارت فعلی اقدام به تنظیم بیزینس پلن نماید. به هر صورت تهیه بیزینس پلن ایده ای عالی و خارق العاده است که می تواند برنامه های کاری را به تفصیل بیان نموده و ضروری است تا این طرح چنان تنظیم شود که ضمن مختصر بودن بتواند علاقه مخاطب را به مطالعه آن جلب نماید.

 

تدوین برنامه جامع تجارت

برای هر شغلی داشتن یک سند که نشان دهنده برنامه ریزی و روش تحقق به اهداف تجاری در آن شغل می باشد ضروری است، همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که طرح ارائه شده تا حد امکان واقع بینانه باشد و به فوریت قابل اجرا باشد. آنچه می خواهیم بیشتر بر آن تاکید کنیم این است که بیزینس پلن باید درک مناسبی از مراحل انجام کار، مولفه ها و سایر عوامل برای خواننده طرح ایجاد نماید.

 

مدل 3C یک مدل صنعتی است که توسط تئوریسین ژاپنی Kenichi Ohmae ارائه شده است. این مدل راهنمایی است برای موفقیت در کسب و کار و اهدافی را دنبال می کند که عبارتند از فروش بیشتر محصولات، بدست آوردن سود بیشتر، داشتن مزیت رقابتی و بدست آوردن ارزش افزوده بیشتر.

مدل 3C؛ مثلث مشتری، رقبا و شرکت

 

چگونه یک بیزینس پلن بنویسیم؟

اگر می خواهید داشتن یک بیزینس پلن خوب اطمینان حاصل کنید پیشنهاد می کنیم که نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • در مورد کسب و کاری که می خواهید راه اندازی کنید تا جای ممکن تحقیق کنید.

در مورد همه موضوعات مهم و مرتیط تحقیق نمایید، ازجمع آوری اطلاعات کامل از محصول یا خدماتی که می خواهید عرضه کنید تا وضعیت رقبا در بازار و هر موضوع مرتبط دیگر.

 • اهداف خود را به وضوح تعریف نمایید

شما باید به روشنی بدانید که این برنامه ریزی به منظور رسیدن به چه اهدافی انجام می شود. فقط با داشتن اهدافی مشخص و واضح می توانید برای خود استراتژی تعیین کنید و اجرای یک استراتژی درست شما را به هدف نهایی می رساند. همچنین می توانید بعضی از اهداف را خود برای شرکت تعیین نمایید.

 • ایجاد نمایه تجاری و مستندات

سند کسب و کار شما باید جزئیات مربوط به سوابق کاری و سایر اطلاعات کلیدی نظیر نوع محصول و خدماتی که عرضه می شود را در خود جای دهد. همچنین باید پیش بینی هزینه و درآمد را حداقل برای سه سال آتی مشخص نماید، بیزینس پلن شما باید به وضوح مشخص نماید که نیروی انسانی با چه نوع تخصصی در مجموعه شما مشغول به کار خواهد شد.

 • برای خود استراتژی بازاریابی مناسبی را انتخاب نمایید

هنگامی که قصد راه اندازی یک تجارت را دارید، ترکیب یک برنامه بازاریابی عالی ضروری است. استراتژی بازاریابی شما باید پر مخاطب باشد. برنامه کسب و کار شما باید در مورد موضوعات مختلفی نظیر چگونگی بازاریابی محصولات، بهینه سازی حضور در بازار، نحوه ورود به بازارهای جدید، تکنیک های تولید، استراتژی های قیمت گذاری و موارد دیگر صحبت کند.

 • خود را پر اشتیاق نشان دهید

بیزینس پلن شما باید میزان اشتیاق و فداکاری شما را به نمایش بگذارد. خوانندگان باید بدانند که تا چه میزان شما در مورد شغل خود مشتاق هستید. اگر سایر پارامترهای کلیدی در نوشتن بیزینس پلن شما رعایت شده باشد مطمئن باشید که نمایش شوق شما در اهدافی که دنبال می کنید در تصمیم گیری سرمایه گذارانی که برنامه تجاری شما را می خوانند، بی تاثیر نخواهد بود.