مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

واردات و صادرات (Import & Export) - بخش اول

واردات و صادرات (Import & Export) - بخش اول

در این مقاله در مورد واردات و صادرات و تفاوت بین آنها صحبت خواهیم کرد.

واردات و صادرات عبارت است از تجارت بین الملل بین کشورها. واردات به مفهوم خرید کالا و خدمات از کشوری دیگر و صادرات به مفهوم فروش کالا و خدمات به کشور دیگر است. پروسه واردات و صادرات برای همه کشورها حائز اهمیت است.

هیچ کشوری قادر نیست که تمام نیازمندی های خود را در داخل تامین نماید و از این رو کشورها برای خرید برخی از کالاها و خدمات مورد نیاز خود وابسته به کشورهای دیگر هستند. بعنوان مثال کشورهای صنعتی به نفت و مواد سوختی کشورهای خاورمیانه نظیر ایران، عربستان، عراق و... وابسته هستند و متقابلاً این کشورها که عمدتاً رو به توسعه هستند، نیاز به تجهیزات و ماشین آلات و... دارند که ساخت کشورهای صنعتی و توسعه یافته است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

واردات به چه معنایی است؟

واردات به معنی خرید کالا و خدماتی است که یک کشور فاقد امکانات تولید آن در داخل کشور است. کالاها و خدمات خریداری شده توسط دولت ها برای رفاه مردم انجام می شود و یا در بازار آن کشور به فروش می رسد. واردات و صادرات تاثیر مستقیمی بر اقتصاد کشورها می گذارد. واردات کالای بیشتر نشان دهنده ضعف اقتصادی یک کشور در تولید داخلی است و بواسطه خرید آنها حجم زیادی از پول از کشور خارج می شود. بعنوان مثال کشورهایی نظیر ایالات متحده، کشورهای اتحادیه اروپا، ژاپن، چین و... وارد کننده حجم زیادی از نفت و منابع سوختی از خاورمیانه هستند و این موجب شده است که برخی از کشورهای فروشنده نفت از ثروت سرشاری برخوردار شوند.

کشورها در تلاش هستند تا بیشترین میزان کالا و خدمات را در داخل کشور تولید و عرضه نمایند اما امکان تولید بعضی از محصولات نظیر نفت وجود ندارد. برای بعضی دیگر از محصولات ممکن است تولید در داخل کشور دشوار و یا مستلزم پرداخت هزینه های سنگین باشد و به همین دلیل کشورها ناگزیر به واردات برخی از کالاها و خدمات هستند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

پروسه واردات کالا

واردات مستلزم انجام مرحله به مرحله برخی از اقدامات است که در اینجا بصورت خلاصه به برخی از آنها می پردازیم:

 

1- ارسال درخواست خرید

پروسه واردات با ارسال درخواست خرید آغاز می شود. خریداران اطلاعات تولید کنندگان و تامین کنندگان را از دایرکتوری های مختلف، اتاق بازرگانی، پلتفرم های آنلاین و یا نمایشگاه های تجاری دریافت نموده و درخواست خرید خود را در قالب استعلام قیمت به آنها منتقل می کنند. این درخواست شامل کسب اطلاعات از قیمت، زمان تحویل، ترم تحویل، شرایط پرداخت و غیره است که معمولا در قالب صدور پروپوزال توسط صادرکنندگان انجام می شود.

 

2- دریافت مجوز واردات

بعضی از محصولات برای واردات نیاز به اخذ مجوز واردات دارد. مجوزهای وارداتی بسته به قوانین و مقررات هر کشور متفاوت است. برای مواد غذایی و یا فراورده های پزشکی نظیر انواع دارو، اخذ مجوز از سازمان های بهداشت و درمان ضروری است. گاهی برای رشد تولید داخلی، ورود برخی از کالا ها محدود و یا ممنوع می شود.

 

3- تامین مالی

هر خریدی نیاز به تامین مالی دارد. خریدار باید به واحد پول اعلامی از جانب فروشنده مبلغ کالا یا خدمات را پرداخت نماید. گاهی به دلیل مشکلات اقتصادی، محدودیت هایی برای خروج ارز توسط دولت ها وضع می شود.

 

4- سفارش گذاری

پس از انتخاب شرکت فروشنده، دریافت مجوزهای ورود و تامین مالی نوبت به سفارش گذاری می رسد. سفارش از طرف وارد کننده متناسب با شرایط مورد توافق توسط طرفین می تواند در قالب امضای قرارداد و یا صرفا صدور سفارش خرید (Purchase Order) از طرف خریدار انجام شود.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

5- پرداخت

ترم پرداخت در واردات کالا یکی از مهم ترین بخش هایی است که متناسب با شرایط فروشنده و خریدار به صورت های مختلفی انجام می شود. روش های پرداخت در تجارت بین الملل متنوع است که یکی از روش های امن برای صادرکنندگان دریافت اعتبارات اسنادی (Letter of credit) است که در آن پرداخت بین خریدار و فروشنده از طریق تبادل اسناد حمل بین بانک ها انجام می شود.

 

6- حمل کالا

حمل کالا بخش مهم دیگری از پروسه واردات است. امروزه صنعت حمل و نقل بین الملل توسعه زیادی یافته است و برای جابجایی کالا بین کشورها از روش های مختلفی استفاده می شود که شامل حمل دریایی، حمل زمینی، حمل هوایی و حمل با ترن می باشد. واردکنندگان به هنگام خرید کالا و یا عقد قرارداد باید در خصوص نحوه حمل کالا و مکان تحویل کالا با صادر کننده به توافق برسند. برای بیان مکان تحویل کالا از یکی از ترم های اینکوترمز (International Commercial Terms) استفاده می شود.

 

7- ترخیص کالا در مقصد

پس از حمل کالا و ورود آن به گمرک کشور وارد کننده، متناسب با تعرفه های گمرکی هزینه هایی بابت عوارض ورود کالا پرداخت می شود. همچنین مدارک ورود کالا و مجوز ورود چک می شود و در صورتی که منعی برای ورود کالا وجود نداشته باشد، شرکت وارد کننده می تواند کالا را از گمرک عبور داده و به انبار خود منتقل نماید.

در پروسه واردات کالا موضوعات مهم دیگری نظیر بازرسی کالا، بیمه حمل و... وجود دارد که به دلیل خلاصه گویی در مقالات از توضیح در مورد تک تک این موارد امتناع شده است.

در بخش بعدی از این مقاله به موضوع صادرات کالا و خدمات خواهیم پرداخت و در پایان تفاوت این دو را بازگو خواهیم کرد.