مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

تفاهم نامه (MOU)

تفاهم نامه (MOU)

تفاهم نامه (Memorandum of Understanding) یا به اختصار MOU یک سند رسمی است که بیانگر توافق بین دو یا چند طرف در مورد یک موضوع مشترک است. تفاهم نامه طرفین درگیر در توافق نامه را به لحاظ حقوقی ملزم به اجرای وعده های داده شده نمی کند اما بیانگر این است که دو یا چند طرف تمایل به همکاری با یکدیگر دارند و می توان از آن به عنوان اولین قدم برای رسیدن به یک قرارداد حقوقی یاد کرد.

تفاهم نامه (Memorandum of Understanding) می تواند در قالب یک سند رسمی پس از جلسه کامل روزانه بین دو یا چند طرف به امضا برسد. تفاهم نامه ها اغلب در مذاکرات مربوط به پیمان های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاهم نامه یا MOU می تواند یک سند مکتوب مختصر و کوچک و یا یک سند طولانی و مفصل باشد، اما صرف نظر از حجم اطلاعات و جزئیات آن، بیان کننده انتظارات متقابل طرفین مذاکره است که مورد پذیرش دو طرف می باشد.

تفاهم نامه به لحاظ قانونی نمی تواند در مراجع دادرسی مطرح شود و در صورت نقض مفاد آن، طرفین نمی توانند به طور قانونی از هم شکایت کنند.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

نقش تفاهم نامه در مذاکرات

هنگامی که دو یا چند نفر تفاهم نامه ای را امضا می کنند، نشان دهنده این است که طرفین مایل به همکاری مشترک هستند. تفاهم نامه معمولا قبل از امضای قرارداد نهایی تنظیم می شود و شامل تمام جزئیات قرارداد قبل از عقد نهایی است؛ بنابراین اشتباه نیست اگر بگوییم که تفاهم نامه توافق نامه قبل از توافق نهایی است.

تفاهم نامه یک سند ساده است که شرایط، نیازها و خواسته های طرفین را بیان می کند و در واقع به جای یادداشت برداری ساده، به مذاکرات طرفین رسمیت بیشتری می بخشد. این رسمیت بخشیدن موجب می شود تا حاضرین توجه بیشتری به جلسه داشته باشند.

همچنین یک تفاهم نامه کمک می کند تا روند مذاکرات در مراحل بعدی عاری از هر گونه سردرگمی باشد و طرفین با بررسی موارد ذکر شده در آن بتوانند مفاد قرارداد نهایی را با اشراف بیشتری تنظیم نمایند.

گرچه تفاهم نامه یک سند حقوقی نیست اما حاوی اطلاعات دقیقی نظیر اطلاعات تماس دو طرف، تاریخ شروع و پایان جلسه و نکات کلیدی مورد توافق طرفین است که پس از پایان جلسه به امضای آنها می رسد. به عبارتی ساده می توان گفت که یک تفاهم نامه به منظور پیگیری همه موارد ذکر شده در جلسه می باشد که روند امضای قرارداد نهایی را هموار می کند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

محتوای یک تفاهم نامه

همانطور که به آن اشاره کردیم یک تفاهم نامه خوب تفاهم نامه ای است که سردرگمی را به حداقل می رساند و به ایجاد درک بهتر بین طرفین مذاکره کمک می کند.

موارد زیر مهم ترین عناصر تشکیل دهنده یک تفاهم نامه است:

1- اهداف و انتظارات طرفین

تفاهم نامه همکاری باید شامل اهداف و انتظارات همه طرفین درگیر باشد. تک تک اهداف هر یک از طرفین باید به روشنی ذکر شود و نباید چیزی بصورت فرضی بیان شود.

2- اطلاعات تماس طرفین

نکته مهمی که نباید در تنظیم یک تفاهم نامه نادیده گرفته شود، درج اطلاعات تماس طرفین درگیر می باشد. باید اطمینان حاصل شود که جزئیات مربوط به اطلاعات تماس به درستی درج شده تا بعداً ایجاد سردرگمی نکند.

3- تاریخ آغاز و انقضای تفاهم نامه

ذکر یک تاریخ از زمانی که تفاهم نامه مؤثر خواهد بود مهم است. این موضوع مانع از سردرگمی طرفین درگیر خواهد شد. در کنار تاریخ شروع، باید تاریخ انقضا هم مشخص باشد تا طرفین بدانند که این تفاهم نامه تا چه تاریخی موثر خواهد بود.

4- نقش و مسئولیت های هر یک از طرفین

ضروری است نقش و مسئولیت های هر یک از طرفین درگیر در توافق نامه به روشنی ذکر شود. این امر از سردرگمی افراد در خصوص این که قرار است هر یک چه کاری را انجام بدهند جلوگیری می کند.

5- ترتیبات مالی

موضوعات مرتبط با پرداخت ها بخش مهمی از تفاهم نامه است. در اکثر اوقات، مردم حوصله ذکر کردن ترتیبات پرداخت را در متن یک تفاهم نامه ندارند و آن را به سند نهایی موکول می کنند در حالی که بسیار ضروری است تا مشخص شود چه کسی مسیولیت هزینه ها را بر عهده دارد، چه پرداخت هایی انجام شده و چه پرداخت هایی در انتظار انجام است.

6- روش های حل اختلاف

در هر نوع توافقی، زمانی که دو یا چند نفر جمع می شوند تا در مورد موضوعی بصورت مشترک فعالیت نمایند، احتمال ایجاد اختلاف هم افزایش می یابد. تنها راه برای حل و فصل اختلافات این است که روش هایی را که از قبل در مورد آن تصمیم گرفته شده اند برای حل و فصل اختلافات مورد استفاده قرار گیرد.

7- خطر درگیری

تمام خطرات درگیر در معامله را ذکر کنید و آن را با تمام طرف های درگیر در میان بگذارید و همچنین ذکر کنید که اگر چیزی پیش آمد، چه گسی مسئولیت آن را بر عهده دارد؟ در صورت بروز شرایط فورس ماژور وظایف هر یک از طرفین چیست؟

8- امضا

و مورد آخر اینکه امضای تفاهم نامه مهم است و در صورت عدم امضای تفاهم نامه مدارک ناقص است.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

اقدامات احتیاطی هنگام امضای تفاهم نامه

گرچه یک تفاهم نامه به لحاظ حقوقی فاقد ارزش است اما همچنان حائز اهمیت است چرا که شما در متن این تفاهمنامه آنچه را که قبول دارید، به تایید و امضای خود رسانده اید و این نشان دهنده این است که شما مسئولیت آنچه را که که گفته اید پذیرفته اید.

قبل از ارتکاب هر کاری فکر کنید. مراقب باشید که تحت فشار یا تحریک همسالان یا همکاران خود به هیچ کاری متعهد نشوید. فقط کارهایی را انجام دهید که مطمئن هستید در آینده می توانید انجام دهید.

همه موارد ذکر شده در یادداشت تفاهم نامه را بخوانید و تا زمانی که شک و تردید شما کاملا از بین نرفته هیچ سندی را امضا نکنید در غیر اینصورت می تواند مشکلات و سردرگمی های فراوانی را به همراه آورد.

قبل از امضای تفاهم نامه از وکیل خود درخواست نمایید تا متن تفاهم نامه را بخوبی بخواند.

در طول بحث مراقب باشید تا از خطرات ناشی از آن آگاهی داشته باشید.

و آخرین مورد اینکه به مسئولیت های خود آگاه باشید و بدانید که در صورت امضای تفاهم نامه چه وظایفی را باید انجام بدهید.