مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

تفاوت بین کالا و خدمات

تفاوت بین کالا و خدمات

تفاوت بین کالا و خدمات از جمله موضوعات اساسی در اقتصاد و تجارت است. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت بین کالا و خدمات را برای شما بیان کنیم.

بخش خدمات ستون اقتصادی کشورهای توسعه یافته محسوب می شود و با توجه به رشد فناوری، تقاضای زیادی برای این بخش ایجاد شده است تا جایی که در بعضی از کشورها بیش از 70 درصد از جمعیت شاغل در بخش خدمات مشغول به کار هستند. بخش خدمات شامل کلیه فعالیت های تجاری است که با کالاهای نامشهود سر و کار دارند. این شامل صنایع زیر می شود:

صنعت ساخت و ساز، صنعت عمده فروشی و خرده فروشی، صنعت لجستیک، صنعت مشاوره، خدمات مالی، هتل‌داری، صنعت املاک و مستغلات، خدمات بهداشتی، آموزش و خدمات عمومی.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

قبل از صحبت در خصوص تفاوت های بین کالا و خدمات بهتر است با تعاریف و ویژگی آنها بیشتر آشنا شویم.

 

تعریف کالا و خدمات

تفاوت عمده ای بین کالا و خدمات بر اساس عوامل ملموس و نامشهود وجود دارد. کالا هر آن چیزی است که می تواند تولید شود، انبار شود، حمل شود، به بازار عرضه شود و نهایتا به فروش برسد. کالاها با توجه به ماهیتی که دارند، ممکن است یک بار پس از خرید مورد استفاده قرار گیرند مانند شکلات، میوه و... و یا در صورتیکه محصول ویژگی خود را از دست ندهد، بیش از یک بار مورد استفاده قرار گیرد مثل خودکار، کتاب، موتور سیکلت و... در حالی که خدمات خروجی افراد می باشد که می تواند نتیجه یک عملکرد فردی و یا جمعی باشد.

بعنوان مثال یک آرایشگر و یا یک حسابدار ارائه دهنده خدمات فردی هستند و خطوط هواپیمایی ارائه دهنده خدمات جمعی می باشند. توجه داشته باشید که گرچه خطوط هواپیمایی صاحب کالا (هواپیما) هستند اما مسافرت با هواپیما یک سرویس است و به همین دلیل امروزه خطوط هوایی یکی از رقابتی ترین بخش های خدماتی می باشند.

به این ترتیب تفاوت بین کالا و خدمات بیشتر مبتنی بر ملموس بودن آنها می باشد؛ به بیان دیگر در جایی که کالاها به لحاظ ماهیت ملموس هستند، خدمات عمدتا نامشهود می باشند. قوانین کلاسیک تعریف شده از خدمات عبارتند از ملموس نبودن، ناهمگونی، آسیب پذیری و تغییر پذیر بودن. گرچه قوانین قدیمی همچنان در تعریف کالا و خدمات معتبر است اما با گذر زمان چند تفاوت جدید هم به این لیست اضافه شده که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

 

7 تفاوت مهم بین کالا و خدمات

در زیر 7 تفاوت مهم بین کالا و خدمات را برای شما بیان می کنیم.

  • انتقال مالکیت

به هنگام خرید خدمات مالکیت به مشتری منتقل نمی شود. بعنوان مثال اگر شما یک خودرو خریداری کنید، این خودرو به شما تعلق خواهد داشت اما اگر یک بلیط هواپیما خریداری کنید صاحب خط هواپیمایی نخواهید شد.

 

  • نامشهود بودن

خدمات را به آسانی نمی توان اندازه گیری کرد. در یک رستوران می توان تعداد بشقاب های غذایی که توسط یک گارسون سرو می شود را شمرد اما نمی توان میزان تلاشی را که توسط سرآشپز و همکارانش برای پخت این غذا به کار گرفته شده اندازه گیری کرد. این موضوع برای تمام شرکت های معظمی که ارائه خدمات می کنند صادق است.

 

کارایی و بهره وری و افزایش آنها یکی از موضوعات مهم در هر سازمانی است. شما بعنوان مدیر یک سازمان باید به خوبی از راهکارهای مدیریتی افزایش کارایی و بهره وری آگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید.

چند روش مدیریتی جهت افزایش کارایی در تجارت

 

 

  • درگیر شدن مشتری

به هنگام مقایسه کالا و خدمات باید به میزان درگیر شدن مشتری توجه کنیم. در بخش خدمات میزان مشارکت و درگیری مشتری بیش از بخش خدمات است. به عنوان مثال دستگاه های خودپرداز و یا ماشین های اتومات فروش نوشیدنی به نوعی خریدار را برای دریافت خدمات درگیر می کنند و یا در فست فود زنجیره ای Subway خود مشتری در اتنخاب مواد غذایی مورد علاقه اش مشارکت می کند.

 

  • کیفیت

در مورد محصولات، تولید انبوه امری متداول است و تولید انبوه به مفهوم یکنواختی در کیفیت است. اما در موضوع خدمات حفظ کیفیت یکسان چندان آسان نیست. یکسان ماندن کیفیت خدمات موضوعی است که که هر صاحب سرویسی در تلاش است که آن را محقق کند به عنوان مثال یکی از چالشهای بزرگ فست فودهای زنجیره ای نظیر دومینو، مترو و... حفظ کیفیت برای تمام زمان هاست. در رستوران های محلی کیفیت غذا هر از گاهی متفاوت است و همانطور که به آن اشاره شد در موضوع ارائه خدمات معمولا حفظ کیفیت یکسان امری دشوار است.

 

  • ارزیابی خدمات

در موضوع خدمات با توجه به اینکه کیفیت متغیر است و درگیری مشتری بیشتر است لذا ارزیابی خدمات کار سختی است. به عنوان مثال بانک HDFC نسبت به بانک SBI تعداد خودپرداز بیشتری دارد بنابراین می توانیم ارزیابی کنیم که خدمات HDFC بهتر است زیرا این بانک به مشتری های نهایی دسترسی بیشتری دارند اما چگونه می توانیم ارزیابی کنیم که یک آرایشگر موهای شما را چگونه کوتاه می کند!

 

شما برای راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای خود در آلمان به کسب اطلاعات در این زمینه نیاز دارید. سالها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی، این فرصت را به من داده است تا از موقعیت های متفاوتی که پیش رو داشته ام، کسب تجربه کنم. با کلیک بر لینک زیر در این باره بیشتر بدانید.

مشاوره خرید صنعتی

 

  • تولید و مصرف همزمان

تولید و مصرف خدمات معمولا بصورت همزمان است. البته این بدان معنی نیست که برای ارائه خدمات مواد اولیه ای موجود نیست. در یک رستوران ظرف غذا پس از سفارش آن تهیه می شود. مواد اولیه و سرآشپز حضور دارند ولی تا وقتی که سفارشی دریافت نشود و مشتری وجود نداشته باشد، تولیدی شروع نمی شود.

 

  • زمان

در موضوع خدمات زمان بسیار مهم است. از آنجایی که تولید و مصرف بصورت هم زمان اتفاق می افتد، هیچگونه تاخیری جایز نیست بنابراین کابین باید برای ورود مسافران به موقع آماده باشد، غذا به موقع سرو شود و قطار به موقع حرکت کند.

نیاز به دریافت خدمات به شکل چشمگیری رو به افزایش است و لذا پارامترهای موثر بر آن هم باید با حساسیت بیشتری مورد توجه قرارگیرد.