مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

بازاریابی سبز (Green Marketing)

بازاریابی سبز (Green Marketing)

در این مقاله قصد داریم با نوعی از بازاریابی با نام بازاریابی سبز (Green Marketing) آشنا شویم که در آن تبلیغات هر گونه محصول و خدمات بر اساس مزایای زیست محیطی آن انجام می شود.

در واقع این نوع از بازاریابی بر روی محصولاتی متمرکز است که برای محیط زیست مضر نیستند و یا پروسه تولید آنها سازگار با محیط زیست می باشد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

بازاریابی سبز چیست؟

اصطلاح بازاریابی سبز (Green Marketing) برای اولین بار در سال های 1980 و اوایل 1990 بر سر زبان ها افتاد، زمانی که صنایع با ابراز نگرانی نسبت به محیط زیست تلاش کردند تا مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب نمایند. از آن سال ها تا کنون و با توجه به تخریب بیشتر محیط زیست توسط صنایع و تغییرات آب و هوایی اصطلاح بازاریابی سبز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و شرکت ها با تشکیل کمپین های گوناگون نشان می دهند که تا چه حد نگران محیط زیست هستند و تا چه میزان برای نجات محیط زیست تلاش می کنند.

هدف استفاده از کلمه "سبز" هم این است که تولید محصولات بدون ایجاد صدمه به محیط زیست انجام شود و مواد و بسته بندی محصولات سازگار با محیط زیست باشد. این ابزاری است که شرکت ها از طریق آن طیف بیشتری از مشتریان را به سوی خود جلب نمایند.

بازاریابی سبز محدود به تبلیغات نیست بلکه مجموعه کاملی است از تولید، بسته بندی و ایجاد کمپین های بازاریابی که همگی متمرکز به یک موضوع مهم هستند و آن عبارت است از "حمایت از محیط زیست". ایجاد همه این تغییرات مستلزم صرف هزینه هایی است که بازاریابی سبز و محصولات معرفی شده از این روش بازاریابی را در مقایسه با سایر انواع بازاریابی گران تر می کند اما این نوع از بازاریابی همچنان مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان است و برای آنها یک مزیت رقابتی ایجاد می کند. این مزیت رقابتی ناشی از نگرانی روز افزون افراد نسبت به محیط زیست است و این که حاضرند به منظور حفظ محیط زیست مبلغ بیشتری را پرداخت نمایند.

 

مدیریت خرید و تدارکات هسته اصلی زنجیره تأمین در هر سازمانی محسوب می شود. با مطالعه مقاله زیر شما با تعریف مدیریت خرید و تدارکات و اهمیت آن در هر سازمان آشنا خواهید شد.

مدیریت خرید و تدارکات

 

مزایای بازاریابی سبز

در ادامه این مقاله با مزایای بازاریابی سبز بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

1- ایجاد اعتبار بیشتر برای یک شرکت

اولین و مهم ترین ویژگی بازاریابی سبز ایجاد اعتبار برای یک سازمان است. یک شرکت برای جلب سود بیشتر در دراز مدت باید تصویر عالی در ذهن مشتریان خود داشته باشد.

شرکتی که تصویر خوبی از خود در ذهن مخاطب ایجاد کند نه تنها مشتریان بیشتری را به خود جذب می کند بلکه شرکای تجاری بیشتری را هم به خود جلب خواهد کرد. ایجاد اطمینان در تجارت نتیجه اعتبار سازی است و اگر شما به دنبال روشی برای بهبود اعتبار سازمان خود و جلب اطمینان بیشتر از طرف مشتریان و شرکای تجاری خود هستید، استفاده از بازاریابی سبز می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 

2- فرصتی برای ورود به یک بازار جدید

بازاریابی سبز فرصت های جدیدی را برای شما ایجاد خواهد کرد. برای تولید و فروش محصولات سبز نیاز به تغییرات در در روند تولید است و اینکه مواد مورد استفاده در تولید و بسته بندی آن سازگار با محیط زیست باشد. این تغییرات موجب می شود تا با رقبای کمتری در بازار مواجه شوید و برای ورود به بازار های جدید فرصت های خوبی پیش روی شما قرار گیرد.

 

 

3- رشد طولانی مدت

انتخاب بازاریابی سبز ممکن است در شروع گران باشد اما ارزش آن را دارد تا در دراز مدت رشد قابل توجهی را برای شرکت شما ایجاد نماید. رشد شرکت از آنجایی حاصل می شود که اولاً افراد در حال حاضر محصولات سازگار با محیط زیست را برای خرید ترجیح می دهند و ثانیاً این استقبال در آینده رو به افزایش خواهد بود.

 

در مقاله زیر یکی از تکنیک ‌های کاربردی در بازاریابی را با عنوان نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) بررسی کرده ایم. شما می توانید از این تکنیک برای ایجاد بیزینس خود استفاده کنید حتی اگر بازاری که در آن مشغول به فعالیت هستید اشباع شده باشد.

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing)

 

4- ارائه یک مزیت رقابتی

هر شرکتی نمی تواند به یک شرکت سازگار با محیط زیست تبدیل شود و فرایند تولید خود را به فرایند سازگار با محیط زیست تغییر دهد به همین دلیل اگر تصمیم بگیرید که بازایابی سبز را برای محصولات تولیدی خود انتخاب کنید به دلیل نبود رقبای زیاد از یک مزیت رقابتی خوب برخوردار خواهید شد.

 

5- ایجاد فضای بیشتر برای نوآوری

وقتی تصمیم می گیرید که بازاریابی سبز را برای محصولات خود انتخاب کنید، پس مجبور هستید تا روند تولید خود را تغییر دهید و از موادی برای تولید خود استفاده کنید که سازگار با محیط زیست باشد و این فرصتی را برای نوآوری محصولات شما ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این در کنار ارائه این مزیت ویژه برای دوست‌داران محیط زیست برای همه مشتریان خود هم یک مزیت جدید ارائه خواهید کرد مثل قرار دادن گیلاس در بالای کیک!

 

6- سود بیشتر

محصولات سبز در مقایسه با سایر محصولات گران تر هستند؛ بنابراین شما می توانید تا حدی قیمت خود را بالاتر از قیمت بازار عرضه نمایید. مردم معمولا با پرداخت مبلغی بالاتر برای خرید محصولاتی که حافظ محیط زیست است، مخالفتی ندارند و برای آنها خوشایند است تا در این کمپین مشارکت نمایند. هزینه اولیه شما طی چند سال اول بازیابی می شود و شما نسبت به رقبای خود سود بیشتری کسب خواهید کرد. به موازاتی که محصولات بیشتری از این نوع وارد بازارمی شود، مردم هم ترجیح می دهند که محصولات سازگار با محیط زیست را بیشتر خریداری نمایند و این به معنی رشد شرکت و سودآوری بیشتر خواهد بود.

 

سطح بندی محصولات از جمله موضوعات مهم در بازاریابی است. آشنایی با سطوح مختلف یک محصول به ما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت یک محصول را بهتر بشناسیم و بتوانیم با تجزیه و تحلیل مناسب نقاط ضعف را برطرف و یا پتانسیل فروش را افزایش دهیم. در این باره بیشتر بدانید.

سطح بندی محصولات در بازاریابی

 

7- خوب برای محیط زیست

و آخرین مزیتی که با پول قابل مقایسه نیست، ایجاد رضایتمندی است که شما از تولید محصولات سازگار با محیط زیست حاصل خواهید کرد. تلاش کوچک شما می تواند نتایج بزرگی به همراه داشته باشد و شما برای نسل های آتی جای بهتری برای زندگی باقی خواهید گذاشت.

 

دو نمونه از شرکت هایی که بازاریابی سبز را اتخاذ کرده اند

 

  • شرکت استارباکس

شرکت استارباکس یکی از شرکت هایی است که بصورت فعال بازاریابی سبز را برای انجام امور تجاری و جذب مشتری انتخاب کرده است. این شرکت در فروشگاه های خود از انرژی خورشیدی استفاده می کند تا مصرف برق را به حداقل برساند. علاوه بر این متعهد شده است تا از مصالحی در ساختمان های خود استفاده کند که میزان carbon footprint را کاهش دهد. یکی از محبوب ترین کارزارهای این شرکت هم که در فیسبوک مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت، کارزار کاشت درختان و نقاشی خیابان ها به خاطر خیابان ها بود. این کمپین در زمان خود بسیار محبوب شد و همه جا مورد استقبال مردم قرار گرفت. در حال حاضر هم این شرکت در تلاش است تا با استفاده از لیوان های قابل یازیافت به کاهش ضایعات محیط زیست کمک کند.

 

  • شرکت اپل

در سال 2019 شرکت اپل همزمان با تولید محصولات MacBook Air و MacBook Mini اعلام کردند که این محصولات با استفاده از 100٪ آلومینیوم بازیافت شده ساخته شده اند. همچنین این شرکت در تلاش است تا ضایعات الکترونیک تولید شده از محصولات جدید خود را کاهش دهد و از موادی در محصولات خود استفاده کند که نه تنها برای شخصی که از آنها استفاده می کند بلکه برای محیط زیست هم بی خطر باشد؛ بعنوان مثال ادعای به حداقل رساندن تماس افراد با فلز نیکل در محصولات تولیدی به منظور کاهش عوارض آلرژیک.

 

موضوع اصلی خدمات ما راه اندازی دفاتر تجاری و دریافت اقامت آلمان برای متقاضیانی است که دارای فعالیت اقتصادی هستند. اگر در زمینه تجارت فعالیت می کنید و علاقه مند به تجارت در آلمان هستید، برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما