مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

اصول و مبانی سیستم 5s در مدیریت

اصول و مبانی سیستم 5s در مدیریت

سیستم 5s را می­‌توان به عنوان یک شکل سیستماتیک و متدولوژی مدیریت بصری که در هر چیزی استفاده می­‌شود، تعریف کرد؛ خواه نوار جداسازی بر کف سالن‌ها (نوارهایی که روی زمین برای مشخص کردن و علامت گذاری استفاده می‌شوند) تا دستورالعمل عملیاتی در طی فرآیند تولید در یک کارخانه. هدف 5s فقط نظافت یا سازمان‌دهی نیست بلکه اجرای آن موجب افزایش کارایی و سودآوری بیشتر سازمان خواهد شد.

اصل و اساس سیستم 5s بر استفاده از طرز فکر خاص و ابزارهایی برای ایجاد کارایی و ارزش در سازمان تاکید می‌کند. این سیستم شامل مشاهده، تجزیه و تحلیل، همکاری و جستجوی ضایعات در جریان کار و عمل حذف آن‌هاست.

زمانی که در یک سازمان سیستم 5s به درستی اجرا ­شود، نتیجه آن محل کاری سازمان یافته، مطمئن، ایمن، پاکیزه و کارآمد خواهد بود.

کنترل بصری در محیط کار بخشی از متدولوژی (روش شناسی) است تا بتواند ناسازگاری‌های محیط کار را شناسایی و آن را اندازه‌­گیری نماید. نتایج حاصل از این کنترل می تواند در ایجاد توسعه مداوم و پایدار در یک سازمان موثر باشد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

پارامترهای سیستم 5s

پنج پارامتر مهم سیستم 5s عبارتند از:

  • Sort (ساماندهی یا تفکیک) که شامل جداسازی بخش­‌های ضروری از غیرضروری­ است.
  • نظم و ترتیب: سازماندهی اشیاء ضروری در مکان مناسب و مشخص
  • پاکیزه سازی: تمیز کردن محیط کار در سازمان
  • استانداردسازی: ایجاد سیستم 5s به عنوان یک عادت
  • انضباط: ایجاد یک محیط تولید و کاری ایمن و بهداشتی

اصول و مبانی سیستم 5s در حوزه­‌های صنایع مختلف به عنوان یکی از ابزارهای مؤثر در بهبود سازماندهی محل کار، کاهش ضایعات و افزایش بازدهی همه جانبه کار شناخته می­‌شوند.

 

چرا سیستم 5s اجرا می­‌شود؟

اجرای روش‌­های سیستم 5s در محیط کاری در خط تولید و همچنین در دفاتر تجاری، مزایای بسیاری دارد که نه تنها در بازار رقابتی امروز ماندگار و پابرجاست بلکه توسعه نیز می­‌یابد.

هزینه و مخارج باید کنترل شوند و تلفات و ضایعات باید حذف شوند. زمانی که این سیستم به درستی اجرا شود، می تواند بسیاری از شکل‌­های تلفات و ضایعات را در هر مرحله یا ایستگاه کاری تشخیص و کاهش دهد.

یک محیط کاری سازمان یافته، جنب و جوش افراطی و اتلاف وقت را کاهش می‌­دهد و به دنبال ابزار و روش های درست می‌باشد. بعد اصلی بصری روش شناسی (متدولوژی) نیز زمانی که هرچیزی در جای درست خود باشد، کاملاً تأثیرگذار است و پیدا کردن چیزی که گم شده یا در جای اشتباهی گذاشته شده آسان‌­تر است.

محیط کاری تمیز و مرتب در توجه به مشکلات احتمالی یا مسائل ایمنی کمک می­‌کند. بعنوان مثال اگر در یک کارخانه کف زمین تمیز باشد، به تشخیص ترشحات و لکه­‌هایی که ممکن است موجب لیز خوردن کارگران در حین کار شود جلوگیری می‌­کند.

علاوه براین، تشویق پرسنل به مشاهده و رسیدگی به مشکلات احتمالی می­‌تواند منجر به تغییراتی مثبت در فرهنگ کاری کل سازمان شود.

بنابراین، سیستم 5s به عنوان یک ابتکار عمل بزرگ‌تر می­‌تواند مقدار قابل توجهی از ضایعات و تلفات را کاهش دهد، کیفیت کار را بهبود بخشد، ایمنی را ارتقا دهد و باعث بهبود مستمر روند کار شود.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

 

چطور سیستم 5s اجرا می­‌شود؟

1) ساماندهی

اولین و مهم‌ترین مرحله در سیستم 5s ساماندهی یا تفکیک است. در طی فرایند ساماندهی و تفکیک، گروه باید تمام قسمت‌ها در محیط کاری شامل ابزارها، لوازم، مواد، و بخش های انبار فله و غیره را مورد بررسی قرار دهند. رهبر گروه باید هر قسمت را به همراه گروه بازبینی و ارزیابی کند که این کار به تشخیص اینکه کدام قسمت‌ها و بخش‌ها در انجام کار مؤثرتر و کاراترند و کدام نیستند کمک خواهد کرد.

اگر کالایی برای امور روزانه ضروری باشد، باید برچسب گذاری و فهرست بندی شوند و اگر ضروری نباشد، باید مشخص شود که تا چه میزان در عملکرد آن منطقه کاری خاص مورد استفاده قرار می­‌گیرد. اگر جنس به صورت فله‌­ای باشد، تصمیم بگیرید مقدار کافی در آن قسمت نگه­داری شود و مابقی آن در انبار نگهداری شود. هر کالای اضافی شکلی از ضایعات است که باید حذف شود.

 

2) نظم و ترتیب

مشخص کردن مکانی برای تمام اجناس در محیط کاری و قرار دادن آنها در محل مشخص شده‌­ی خودشان یکی دیگر از اصول 5s است. در طی مرحله مرتب سازی این فرآیند، به دنبال راهی باشید که هر نوع ضایعات را کم یا حذف کنید. منظور از ضایعات فقط کالاهای فیزیکی نیست. حرکت غیرضروری اپراتور یا جابجایی‌های بی‌مورد در طول تولید یک محصول خود نوعی از ضایعات محسوب می‌شود.

ابزار و لوازم به دلیل استفاده مکرر باید در نزدیک‌ترین محوطه کاری و نزدیک به اپراتور اصلی، انبار شوند. معمولاً یکی از روش‌های مؤثر استفاده شده برای جلوگیری از اتلاف وقت، ساختن تخته ابزاری به اسم shadow board برای تمام ابزارهای ضروری و غیرضروری است.

اجناسی که اغلب استفاده نمی‌­شوند، باید براساس استفاده مکرر آنها در روند تولید انبار شوند. تمام سطل­‌های زباله قطعات باید به درستی برچسب زده شوند. برچسب باید شامل شماره قطعه، شرح و توضیح قطعه، محل ذخیره، و حداقل و حداکثر مقدار پیشنهادی باشد. مرتب سازی درست محیط کاری این اجازه را به اپراتور می­‌دهد که همه چیز را به سرعت بازبینی و ارزیابی کند.

 

3) پاکیزه سازی

موضوع بعدی نظافت و تمیز کردن همه چیز در محیط و از بین بردن هر نوع زباله و آشغال است. باید محیط و هر وسیله مربوط به آنجا را به درستی بهداشتی و پاکیزه کنیم. انواع تجهیزات و لوازم کثیف مربوط به کار می تواند منجر به خرابی تجهیزات و کندی روند کار شود.

اتلاف وقت به دلیل خرابی لوازم به عنوان ضایعه و زمان فاقد ارزش افزوده در نظر گرفته می­‌شود. یک محیط آلوده و کثیف می تواند باعث آسیب دیدن کارگر شود. اپراتورها باید محیط خودشان را در پایان هر شیفت کاری در طول روز یا شب تمیز کنند.

با انجام این کار آنها به هر چیز غیرعادی مانند نشت روغن و گریس، کابل‌ها یا سیم‌­های فرسوده آسانسور، لامپ­‌های سوخته، و سنسورهای کثیف و غیره توجه می‌­کنند. هدف اصلی در اینجا کاهش ضایعات و بهبود ایمنی اپراتور و کارایی و بازدهی کار است.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

4) استانداردسازی

مرحله چهارم این سیستم، مهم‌ترین مرحله به عنوان توسعه و گسترش استانداردها برای سیستم 5s است. آنها استانداردهایی هستند که در شرکت توسط مراحل قبلی 5s اندازه گیری و نگهداری می‌­شوند.

در این مرحله، دستورالعمل‌های کاری، چک لیست­‌ها، دستورات استاندارد کاری و مستندات دیگر توسعه داده می‌­شوند. بدون تفکیک و ساماندهی دستورالعمل­‌های کاری یا کار استاندارد، اپراتورها به تدریج تمایل پیدا می‌­کنند که روش خودشان را به جای روشی که توسط گروه در ابتدا تعیین و مشخص شده، انجام دهند.

استفاده از مدیریت بصری کاملاً امری ضروری و با ارزش در این مرحله است. گاهی اوقات کد گذاری رنگی و استفاده از رنگ­‌های استاندارد در محیط پیرامون استفاده می­‌شود. اغلب برای تشخیص آسان‌تر عوامل عدم انطباق فرآیند، عکس‌هایی از محیط کار ارسال می‌­شود. همچنین اپراتورها برای تشخیص شرایط غیرانطباقی و تصحیح فوری آنها آموزش و تعلیم می­‌بینند.

 

5) انضباط

گاهی اوقات این مرحله در این فرآیند می تواند چالشی از تمام 5 مرحله نام برده شده قبلی باشد. انضباط موضوع مهمی است که ایجاد آن در واقع مداومت در مراحل ساماندهی، نظم و ترتیب، پاکیزه سازی و استانداردسازی است. هدف اصلی این مرحله یعنی انضباط، ورود و ریشه دار شدن فرآیند 5s در فرهنگ شرکت است.