مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

تقاضا

تقاضا

تقاضا یکی از عوامل تعیین کننده در تجارت است که می تواند بر گسترش و رشد اقتصادی آن تأثیرگذار باشد. تقاضا عاملی است که شرکتها را به روی آوردن به سمت ایده های نوآورانه تشویق می کند. ایده هایی که خود، تولید کننده تقاضاهای آتی در بازار خواهند بود. در هر تجارتی درک صحیح از تقاضا حائز اهمیت است.

در این مقاله به موضوع تقاضا و عوامل تعیین کننده آن می پردازیم.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

تعریف تقاضا

تقاضا عبارت است از میل مصرف کنندگان به خرید کالا و خدماتی که حاضرند برای مالکیت آن هزینه اش را پرداخت نمایند. تقاضا یکی از اصلی ترین موضوعات در اقتصاد است. هنگامی که در مورد تقاضا صحبت می کنیم، منظور ما فقط مقدار مشخصی از یک کالا نیست، بلکه ما در مورد منحنی تقاضای یک کالا صحبت می کنیم.

تقاضا برای محصولات و خدمات تحت تأثیر تغییر قیمت است. طبق قانون تقاضا، در صورتی که همه عوامل ثابت باشند، با افزایش قیمت کالا تقاضای آن کاهش می یابد.

شرکت ها برای تعیین تقاضای کالا و خدمات خود هزینه های هنگفتی را صرف می کنند تا دقیقا بدانند چه تعداد از کالا را می توانند در بازار بفروش برسانند. تخمین تقاضای بازار کار مهمی است، اگر تقاضا کم باشد و یا بیش از اندازه لازم باشد می تواند به روند یک فعالیت تجاری آسییب بزند.

رابطه تنگاتنگی بین تقاضا و عرضه وجود دارد. مصرف کنندگان سعی می کنند تا حد امکان برای کالاها و خدماتی که می خواهند خریداری کنند، کمترین مبلغ را پرداخت نمایند، از طرف دیگر تأمین کنندگان می خواهند تا حد ممکن سود کسب کنند. بنابراین، شرکت ها باید در تعیین قیمت کالاها و خدمات به درستی تصمیم بگیرند تا هم تأمین کنندگان و هم مصرف کنندگان بتوانند از آن منتفع شوند.

اگر هزینه کالاها بیش از حد بالا باشد، تقاضای کالا کاهش می یابد که نهایتا منجر به کاهش میزان فروش خواهد شد و این باعث می شود تا مشتریان به سمت شرکت های رقیبی که کالای مشابه را با قیمت مناسب تر عرضه می کنند، حرکت نمایند. بر خلاف آن یک تامین کننده می تواند با پایین نگه داشتن قیمت محصول و خدمات، بسیاری از مشتریان را به خود جذب نماید. با این وجود قیمت پایین تر ممکن است که هزینه های تامین کننده را پوشش ندهد و با وجود مشتریان زیاد تامین کننده باز هم متحمل ضرر شود و یا سود بسیار کمی را بدست آورد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

 

عوامل تعیین کننده تقاضا

عوامل تعیین کننده تقاضا عبارتند از:

  • کالا ها و خدمات

اولین و مهم ترین عامل تعیین کننده تقاضا خود محصول است. اگر کیفیت کالا و خدمات شما مناسب نباشد، نباید انتظار داشته باشید که با تقاضای زیادی روبرو شوید. اگر می خواهید مشتری را به سمت خود جلب کنید باید اطمینان حاصل نمایید که کالا و خدمات شما انتظارات آنها را برآورده می کند. از سویی قیمت گذاری بر روی کالا و خدماتی که عرضه می کنید باید به نحوی باشد که مشتریان شما از پس پرداخت آن برآیند و برای شما هم سود آوری داشته باشد.

 

  • قیمت رقبا

عامل دیگر در تعیین میزان تقاضا قیمت محصول رقبا یا محصولات جایگزین است. اگر ارزش کالاهای جایگزین از قیمت کالاهایی که توسط شما تولید می شود پایین تر باشد، مردم ترجیح می دهند کالاها را از رقیب شما خریداری نمایند که این امر منجر به از بین رفتن تجارت شما خواهد شد. بنابراین ضروری است که قیمت محصولات نزدیک به قیمت کالاهای جایگزین در بازار باشد.

 

  • درآمد مصرف کنندگان

سومین عامل تعیین کننده تقاضا درآمد مصرف کنندگان است. مردم تصمیمات مربوط به هزینه خود را بر اساس درآمدی که دارند اتخاذ می کنند. در طی بحران های اقتصادی که اشتغال و درآمد افراد تحت تأثیر قرار می گیرد، مردم هزینه کمتری را صرف خرید کالا و خدمات می نمایند که تقاضا در بازار را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

  • سلیقه ها و ترجیحات مصرف کنندگان

سلیقه ها و ترجیحات مصرف کنندگان یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در تقاضا می باشد که خریداران بر مبنای آن تصمیم گیری می کنند. به عنوان مثال، مصرف کنندگان وگان (گیاه‌خوار) هرگز کالاهای گوشتی شما را خریداری نمی کند و به همین دلیل کشورهایی مانند هند که در آن مصرف کنندگان گوشت گاو بسیار کم است، مقصد خوبی برای تولید فرآورده های گوشتی نخواهد بود.

 

  • انتظارات مصرف کنندگان

انتظارات مصرف کنندگان یکی از عوامل موثر بر تقاضا می باشد که بسیار بی ثبات است. انتظار مصرف کنندگان با تغییر در درآمد و وضعیت اقتصادی تغییر می کند. به عنوان مثال در شرایطی که بحران اقتصادی وجود دارد مردم تمایل به صرف هزینه کمتری دارند و زمانی که ترس از تورم وجود دارد، احتمال خرید آنها بصوت عمده برای جمع آوری کالاها برای اینده به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

 

تخفیف در قیمت محصولات و خدمات یک نوع استرتژی جهت افزایش ترافیک مشتریان، افزایش فروش و پاک کردن موجودی انبار و فروشگاه از کالاهای قدیمی است. در مقاله زیر به بررسی موضع "تخفیف قیمت ها" پرداخته ایم.

استراتژی کاهش قیمت

 

منحنی عرضه و تقاضا

 

 

منحنی عرضه و تقاضا در یک نقطه که به آن نقطه تعادل می گویند یکدیگر را قطع می کنند. این بدان معنی است که در این نقطه میزان کالای عرضه شده و میزان کالای تقاضا شده در بازار به تعادل رسیده.این نقطه تعادل فقط بصورت تئوری قابل حصول است و در دنیای واقعی قیمت کالا و خدمات بسته به میزان عرضه و تقاضا همواره در حال تغییر است.

در این منحنی نمودار X بیانگر مقدار کالا و نمودار Y بیانگر قیمت می باشد. نقطه تلاقی دو منحنی نشان دهنده قیمت کالا در مقدار مشخصی از محصول عرضه شده در بازار است.

در موضوع تقاضا مباحث دیگری نظیر کشش تقاضا، تقاضای کل و غیره هم وجود دارد که به دلیل گسترده بودن مباحث در مقالات آتی بصورت مجزا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان