انواع بارنامه در حمل و نقل بین المللی

انواع بارنامه در حمل و نقل بین المللی

بارنامه یا Bill of lading مشتمل بر دو کلمه Bill به معنای صورتحساب و یا سندی که نشان دهنده هزینه های مربوط به حمل کالا یا خدمات است و Lading به معنای بارگذاری است که در اینجا به مفهوم قراردادن کالا در پروسه حمل است. بنابراین Bill of lading سندی است که نشان می دهد کالا توسط شرکت حمل و نقل (Carrier) به وسیله حمل (Board) تحویل شده است.

از سویی بارنامه نوعی قرارداد بین فرستنده بار (Shipper) و شرکت حمل و نقل است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود. به تعریفی دیگر بارنامه (B/L) رسیدی است که نشان می دهد کالا حمل شده و در آن اطلاعات مربوط به طرفین شامل ارسال کننده کالا و دریافت کننده کالا درج می شود و بعنوان یک قرارداد قانونی جهت حمل و نقل کالا محسوب می شود.

نسخه اصلی بارنامه پس از صدور در اختیار شرکت حمل و نقل می باشد و نسخه کپی می تواند ضمیمه کالای آماده حمل شود.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

انواع بارنامه در حمل و نقل بین المللی کدامند؟

با توجه به نوع وسیله حمل بارنامه می تواند به یکی از صورت های زیر صادر شود:

 • بارنامه دریایی
 • بارنامه هوایی
 • بارنامه زمینی
 • راه نامه راه آهن

 

بارنامه دریایی (Bill of lading)

نوعی از بارنامه است که در حمل دریایی توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود. در بارنامه دریایی ذکر موارد زیر الزامی است:

 • نام و آدرس فرستنده کالا
 • نام و آدرس گیرنده کالا
 • نام و ملیت کشتی
 • بندر بارگیری و بندر تخلیه کالا
 • نام و مشخصات شخصی که به هنگام ورود کالا به او اطلاع رسانی شود.
 • ماهیت و وضعیت کالا (تعداد بسته ها، مقدار یا وزن، علائم شناسایی)
 • شرایط ظاهری بار
 • وضعیت پرداخت هزینه حمل. اگر هزینه حمل از قبل پرداخت شده باشد، در بارنامه Freight pre paid نمایش داده می شود و اگر هزینه باید در مقصد دریافت شود Freight collet درج می شود.
 • تعداد نسخه های اصلی ارائه شده
 • تاریخ بارنامه

 

بارنامه هوایی (Air Waybill)

بارنامه هوایی (AWB) یک سند غیر قابل معامله است که توسط شرکت حمل و نقل هوایی صادر و بعنوان رسید حمل برای فرستنده و گیرنده کالا محسوب می شود. در بارنامه هوایی اطلاعات مربوط به ارسال کننده و دریافت کننده کالا، اطلاعات مربوط به وزن و ابعاد، هزینه حمل و اینکه پرداخت هزینه حمل در مبداء انجام شده و یا باید در مقصد پرداخت شود، درج می شود.

بارنامه هوائی دارای فرمت استانداردی است که توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (International Air Transportation Association) که به اختصار IATA نامیده می شود چاپ و توزیع می شود. بارنامه هوایی در 8 نسخه صادر می شود که سه نسخه اصلی آن اورژینال و در سه رنگ سبز و صورتی و آبی صادر می شود که رنگ سبز متعلق به شرکت حمل کننده، رنگ صورتی معلق به به گیرنده کالا و رنگ آبی متعلق به ارسال کننده کالا می باشد. نسخه چهارم به رنگ قهوه ای و رسید حمل کالا است و چهار نسخه دیگر به رنگ سفید است.

امروزه بارنامه های الکترونیکی Electronic Air waybill جایگزین بارنامه های کاغذی شده است؛ گرچه اعتبار بارنامه های کاغذی همچنان به قوت خود باقی است.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

بارنامه زمینی (CMR)

CMR یا بارنامه زمینی سندی است غیر قابل معامله که نشان می دهد که کالا به شرکت حمل کننده تحویل شده است و شامل بخش های زیر است:

 • تاریخ و مکان صدور بارنامه
 • آدرس و مشخصات ارسال کننده کالا، شرکت حمل و دریافت کننده
 • مشخصات کالای حمل شده و نوع بسته بندی
 • وزن کالا
 • دستورالمل های گمرک نظیر اینکه آیا کالا از نوع آتش زا و خطرناک است یا خیر
 • معمولا CMR هم نظیر سایر بارنامه ها در چندین نسخه صادر می شود که متعاق به ارسال کننده کالا، شرکت حمل و صاحب کالا می باشد و سایر نسخه ها هم مربوط به گمرک های ورودی و خروجی کشورهایی است که در مسیر حمل کالا قرار دارند.

حمل کننده کالا تا زمان تحویل کالا مسئول از بین رفتن، خسارت و یا تاخیر در تحویل کالا خواهد بود.

 

راه نامه راه آهن (Railway bill)

هر گاه حمل کالا از طریق خطوط راه آهن انجام شود، نوع دیگری از بارنامه بنام Rail waybill صادر می شود. این نوع بارنامه هم نظیر سایر بارنامه ها رسیدی است که نشان دهنده تحویل کالا در ایستگاه راه آهن به شرکت راه آهن بوده و در متن این نوع از بارنامه ها نیز علاوه بر درج مواردی که قبلا به آنها اشاره شد شماره واگن هم قید می شود. راه نامه های راه آهن نیز از نوع اسناد Non negotiable محسوب شده و غیر قابل معامله است.

 

 

بازرسی کالا قبل از حمل (PSI) یک ابزار امنیتی است که از طرف خریداران به منظور حصول اطمینان از کیفیت، مقدار و بسته بندی مناسب کالا قبل از حمل درخواست می‌شود. این عملیات توسط شرکت‌های بازرسی انجام شده و منجر به صدور گواهینامه بازرسی کالا (Inspection Certificate) خواهد شد.

بازرسی قبل از حمل کالا (Pre shipment inspection)

 

انواع بارنامه از نظر مالکیت کالا

انواع بارنامه از نظر مالکیت کالا عبارتند از:

 

 • بارنامه قابل معامله (Negotiable Bill of lading)

بارنامه قابل معامله یک نسخه اصلی از بارنامه است که قابل معامله و انتقال است. خریدار و یا نماینده خریدار با در دست داشتن آن بعنوان مالک کالا قادر خواهند بود که در پورت ورودی کالا در کشور مقصد کالا را دریافت نمایند. بدون این نسخه کالا به خریدار یا نماینده خریدار تحویل نخواهد شد.

 • بارنامه غیر قابل معامله و انتقال (Non negotiable Bill of lading)

بارنامه ای است که فقط بنام یک خریدار یا وارد کننده مشخص صادر می شود. این نوع بارنامه پس از پشت نویسی و تایید هویت خریدار در پورت ورود کالا در کشور مقصد قابلیت قانونی برای مالکیت بار را دارد.

 

نکاتی در خصوص بارنامه های دریایی

 • اگر کالا در پورت بارگیری جهت حمل با یک کشتی مشخص توسط شرکت حمل و نقل دریافت شده باشد، بارنامه بصورت for shipment Received صادر می شود؛ به مفهوم "دریافت برای حمل" و اگر کالا توسط شرکت حمل کننده دریافت شده باشد و بر روی کشتی بارگیری شده باشد، به سند صادره بارنامه آن بورد (Shipped on board) می گویند.

 

 • اگر کالایی که توسط شرکت حمل دریافت و بارگیری می شود، به لحاظ تعداد صحیح بوده و کسری نداشته باشد و از نظر نوع بسته بندی هم بدون اشکال باشد، بارنامه بصورت Clean B/L صادر می شود. هر گونه اشکال در بسته بندی کالا و یا کسری در تعداد منجر به صدور Claused B/L می شود که به آن بارنامه مقید می گویند. واردکنندگان کالا از پذیرش کالایی که این گونه بارنامه برای آن صادر شده باشد خودداری می کنند.

 

 • بارنامه می تواند بصورت Groupage B/L و یا Charter party صادر شود. بارنامه گروپاژ برای حمل کالا به یک مقصد و از چندین Shipper مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، به نحوی که شرکت حمل کننده کالا را از چندین فرستنده کالا دریافت کرده و آنها را بصورت گروهی بسته بندی کرده و برای آن یک بارنامه گروهی صادر می شود. در این شرایط هر یک از ارسال کنندگان کالا یک گواهی حمل تحت عنوان House bill of lading دریافت می کنند که به آن بارنامه داخلی می گویند. در حمل کالا بصورت Charter party کشتی بصورت دربست در اجاره یک Shipper قرار می گیرد.

 

 • بارنامه سراسری (Through Bill Of Lading) زمانی صادر می شود که کالا ممکن است در مسیر حمل به دریافت کننده با چندین وسیله حمل بصورت دریایی، هوایی، زمینی و یا ریلی حمل شود. نکته مهم این است که بعنوان مثال اگر کالا ابتدا مسیر دریایی و بعد مسیر زمینی را طی می کند، شرکت حمل و نقل دریایی فقط خود را موظف به تعهدات و خساراتی می داند که در حمل و نقل بخش دریایی حادث می شود و هر گونه تعهد و یا خسارت در حمل زمینی کالا به شرکت حمل و نقل زمینی منتقل خواهد شد.

 

 • حمل و نقل دریایی به دو شکل بالک و یا حمل از طریق کانتینر انجام می شود. در روش بالک کالا بصورت فله و بسته بندی نشده حمل می شود. کالاهایی نظیر گندم، ذغال سنگ، سیمان و... معمولا به این صورت حمل می شوند. در حالی که حمل کالا با کانتینر بصورت محدود و معمولا بسته بندی شده در داخل کانتینرهای 20 یا 40 فوتی انجام می شود.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان