مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

بازرسی قبل از حمل کالا (Pre shipment inspection)

بازرسی قبل از حمل کالا (Pre shipment inspection)

بازرسی کالا قبل از حمل (PSI) یک ابزار امنیتی است که از طرف خریداران به منظور حصول اطمینان از کیفیت، مقدار و بسته بندی مناسب کالا قبل از حمل درخواست می‌شود. این عملیات توسط شرکت‌های بازرسی انجام شده و منجر به صدور گواهینامه بازرسی کالا (Inspection Certificate) خواهد شد.

در این مقاله با عملکرد بازرسی کالا قبل از حمل کالا آشنا خواهیم شد.

در تجارت بین الملل یکی از چالش های بزرگ خریداران این است که از کیفیت کالا قبل از حمل اطمینان حاصل نمایند به گونه ای که تردیدی وجود نداشته باشد که کالای آماده حمل به لحاظ کیفی، تعداد و نوع بسته بندی با مفاد مورد توافق در قرارداد فی‌مابین یکسان باشد.

واردکنندگان کالا می‌توانند در این خصوص برخی از اقدامات پیش گیرانه را به شرح زیر به انجام رسانند:

  • شرکت تامین کننده کالا را قبل از ورود به امضای قرارداد آدیت نمایند.
  • از روش "پرداخت باز" استفاده نمایند تا فقط بعد از دریافت کالا و حصول اطمینان از کیفیت آن وجه کالا را پرداخت نمایند.

هر یک از روش های فوق می‌تواند ریسک خریدار را در دریافت کالای باکیفیت و منطبق با توافق انجام شده تا حدی کاهش دهد ولی این اقدامات به تنهایی کافی نیست. آدیت تامین کنندگان گرچه اقدامی‌مناسب است اما این امکان وجود دارد که حتی یک تامین کننده معتبر هم گاهی کالایی با کیفیت پایین‌تر از حد انتظار خریدار را تولید و تحویل نماید. از سویی جلب توافق فروشندگان برای قبول شرایط پرداخت بصورت "حساب باز" چندان آسان نیست. آنچه که فروشندگان طالب آن هستند دریافت اعتبار اسنادی و یا هر گونه ضمانت دیگر از طرف خریدار است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

تعریف بازرسی کالا قبل از حمل

بازرسی کالا قبل از حمل یک عملیات سیستماتیک است که در آن شرکت بازرسی کننده بصورت رندوم از بچ های مختلف کالای آماده حمل جهت تست و بازرسی نمونه برداری می‌کند.

 

چه زمانی باید بازرسی قبل از حمل کالا انجام شود؟

این نوع از بازرسی می‌تواند در هر زمانی قبل از حمل کالا انجام شود. بعضی از مواقع این عملیات بصورت چند مرحله‌ای در حین تولید کالا هم انجام می‌شود ولی بصورت معمول زمانی بازرسی قبل از حمل انجام می‌شود که حداقل 80% از کالا تولید و آماده حمل باشد.

 

مزایای بازرسی کالا قبل از حمل چیست؟

  • واردکنندگان می‌توانند ریسک خود را برای دریافت کالای نامرغوب و خارج از انتظار کاهش بدهند.
  • واردکنندگان می‌توانند در صورت ملاحظه هر گونه مغایرت در پروسه تولید کالا از سازنده درخواست نمایند که تولید را متوقف و اصلاحات لازم را ایجاد نماید.
  • صادرکنندگان می‌توانند بعد از تکمیل پروسه، گواهی بازرسی مربوطه را دریافت نمایند. گواهی بازرسی در بعضی از کشورها جزء اسناد ضروری جهت ترخیص کالا از گمرکات محسوب می‌شود. همچنین گواهی بازرسی کالا وقتی که پرداخت از طریق اعتبارات اسنادی انجام می‌شود، می‌تواند بعنوان یکی از اسناد ضروری جهت ارائه به بانک باشد که برای آزادسازی وجه الزامی ‌است.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

 

بازرس کالا باید حائز چه شرایطی باشد؟

بازرسی کالا قبل از حمل باید توسط بازرسی که حائز شرایط لازم است انجام شود. این شخص باید در یک شرکت بازرسی مستقل مشغول به کار باشد و سوابق تحصیلی و شغلی مرتبط داشته باشد.

 

بازرسی کالا قبل از حمل چگونه انجام می‌شود؟

پروسه بازرسی کالا از یک شرکت به شرکت دیگر ممکن است متفاوت باشد ولی بصورت معمول به شکل زیر انجام می‌شود:

شرکت وارد کننده یا صادر کننده که از این پس متقاضی نامیده می‌شود از شرکت بازرسی کننده درخواست می‌کند تا تاریخی را برای بازرسی کالا رزرو کند. متقاضی فرمی‌را که توسط شرکت بازرسی کننده ارسال می‌شود تکمیل می‌کند. تکمیل فرم می‌تواند بصورت آنلاین و یا بصورت هارد کپی انجام شود.

به محض دریافت اطلاعات از متقاضی شرکت بازرسی کننده نسبت به صدور پیشنهاد قیمت اقدام می‌کند. در صورتی که قیمت مورد تایید متقاضی قرار گیرد، زمان و مکان بازرسی تعیین می‌شود و در زمان مقرر فردی بعنوان بازرس توسط شرکت بازرسی کننده به مکانی که کالا انبار شده اعزام می‌شود. بازرس پس از نمونه برداری بصورت رندوم و انجام عملیات بازرسی و تست، گزارشی را ارائه می‌دهد و در صورتی که کالا به لحاظ کیفی و یا مقدار و بسته بندی با توافق انجام شده بین فروشنده و خریدار مطابقت داشته باشد، گواهی بازرسی صادر می‌شود.

موضوعاتی که توسط شرکت بازرسی مورد توجه قرار می‌گیرد متناسب با نوع کالا و نیاز مشتری متفاوت است. بازرسی می‌تواند بر روی تعداد، نوع بسته بندی و کیفیت کالا انجام شود. وقتی موضوع بازرسی کالا کیفی باشد ممکن است نیاز به انجام تست یا آزمایش های ویژه ای باشد که توسط آزمایشگاه هایی که با شرکت های بازرسی همکاری می‌کنند انجام خواهد شد.

از مهم‌ترین شرکت های بازرسی کننده در دنیا می‌توان به شرکت SGS و شرکت LLOYDS اشاره کرد که در بسیاری از کشورهای دنیا دفاتر فعال دارند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان