مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

اعتبارات اسنادی یا Letter of credit (LC)

اعتبارات اسنادی یا Letter of credit (LC)

در این مقاله با مفهوم اعتبار اسنادی و چگونگی کارکرد آن آشنا خواهیم شد.

اعتبار اسنادی سندی است که بر اساس آن پرداخت وجه به فروشنده از طریق بانک تضمین می شود. انواع مختلفی از اعتبارات اسنادی وجود دارد که می تواند به پروسه خرید و فروش محصول و خدمات امنیت ببخشد.

 

درباره مهم‌ترین اسناد حمل در تجارت بین الملل چه می دانید؟ در مقاله زیر با مهم‌ترین اسناد حمل در تجارت خارجی آشنا خواهیم شد.

مهم‌ترین اسناد حمل در تجارت بین الملل (The most important documents in int. trade)

 

تامین امنیت با اعتبارات اسنادی

یکی از مهم‌ترین اهداف به‌کارگیری اعتبارات اسنادی تامین امنیت طرفین معامله است.  

تامین امنیت برای فروشنده: اگر خریدار در پرداخت وجه به فروشنده کوتاهی نماید، بانکی که اعتبار اسنادی را صادر می کند، موظف به پرداخت وجه کالا یا خدمات به فروشنده بر اساس مندرجات اعتبار اسنادی است. این موضوع بویژه می تواند زمانی که خریدار و فروشنده در کشورهای مختلف قرار دارند، امنیت یک معامله بین المللی را برای طرفین تضمین نماید.

تامین امنیت برای خریدار: اعتبارات اسنادی همچنین می تواند امنیت خریدار را تامین نماید. اگر کالایی که شرکت فروشنده موظف به تحویل آن می باشد، منطبق با درخواست مشتری نباشد و یا اسناد ارائه شده توسط فروشنده با مغایرت همراه باشد، بانک خریدار می تواند از پرداخت وجه به فروشنده از طریق بانک کارگزار ممانعت نماید. همچنین در نوعی از اعتبارات اسنادی که به آن اعتبار اسنادی ضمانتی (Standby LC) گفته می شود، در صورت عدم تحویل کالا یا خدمات، خریدار می تواند نسبت به مطالبه جرائم از فروشنده اقدام نماید.

عملکرد اعتبارات اسنادی مشابه خدمات حساب امانی یا Escrow Service است که در آن بانک بعنوان یک بنگاه بی طرف و ثالث موظف است تا نقل و انتقال پول و اسناد را پس از رعایت شرایط مورد توافق طرفین بین خریدار و فروشنده به انجام رساند. اعتبارات اسنادی معمولا در خریدهای بین المللی رایج است ولی می تواند در معاملاتی که در داخل یک کشور بین خریدار و فروشنده انجام می شود هم مورد استفاده قرار گیرد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

اصطلاحات رایج در اعتبارات اسنادی

برای آشنایی بیشتر با اعتبارات اسنادی شناخت اصطلاحات آن می تواند مفید باشد.

 

متقاضی (Applicant)

شخص حقیقی یا حقوقی که متقاضی گشایش اعتبار اسنادی است و باید پرداخت وجه را به ذینفع اعتبار انجام دهد. متقاضی اغلب خریدار یا وارد کننده ای است که از گشایش اعتبار اسنادی برای خرید استفاده می کند.

 

ذینفع  (Beneficiary)

طرفی است که پرداخت به او انجام می شود. ذینفع معمولا فروشنده یا صادرکننده کالاست که از خریدار درخواست می کند که برای خرید کالا یا خدمات مورد نظر، اعتبار اسنادی گشایش نماید به این دلیل که از نگاه فروشنده پرداخت از طریق LC یکی از امن ترین روش های پرداخت است.

 

بانک گشایش کننده اعتبار اسنادی (Issuing Bank)

بانکی است که به درخواست متقاضی، اعتبار اسنادی را گشایش می کند. بانک گشایش کننده اعتبار معمولا در کشوری است که خریدار در آنجا واقع شده است ویا خریدار در آن بانک حساب بانکی یا اعتبار دارد.

 

بانک معامله کننده اسناد (Negotiating Bank)

بانکی است که با فروشنده کار می کند. این بانک معمولا در کشوری واقع شده که فروشنده در آن قرار دارد. ذینفع اسناد را جهت معامله به این بانک ارسال می کند و بانک معامله کننده بعنوان یک رابط بین ذینفع و سایر بانک هایی که درگیر گشایش اعتبار اسنادی هستند عمل می کند.

 

بانک تایید کننده اعتبار (Confirming Bank)

بانکی است که پرداخت به ذینفع را تا زمانی که الزامات اعتبار اسنادی برآورده شده باشد، تضمین می کند. گرچه بانک گشایش کننده اعتبار این پرداخت را قبلا گارانتی کرده است ولی فروشندگان گاهی مایلند که به دلایلی این پرداخت توسط بانک دیگری هم که عموما می تواند در کشور ذینفع باشد، تضمین شود. در این حالت این امکان وجود دارد که بانک معامله کننده اسناد و تایید کننده اعتبار یکی باشد.

 

بانک ابلاغ کننده (Advising Bank)

بانکی است که اعتبار اسنادی را از بانک گشایش کننده دریافت نموده و دریافت آن را به اطلاع ذینفع می رساند. این بانک می تواند همان بانک معامله کننده اسناد و یا بانک تایید کننده اعتبار باشد.

 

واسطه (Intermediary)

شرکتی است که واسطه بین خریدار و فروشنده است و گاهی از اعتبارات اسنادی برای نقل و انتقالات مالی استفاده می کند. شرکت واسطه معمولا از اعتبارات اسنادی پشت به پشت (Back to Back LC) و یا اعتبارات اسنادی قابل انتقال (Transferable LC) استفاده می کنند.

 

متصدی حمل (Freight Forwarder)

شرکتی است که در حمل و نقل بین المللی متصدی حمل کالا می باشد. تنظیم بعضی از اسناد موردنیاز صادرکننده جهت ارائه به بانک جهت دریافت وجه توسط متصدی حمل (فورواردر) انجام می شود.

 

فرستنده کالا (Shipper)

شرکتی است که نام او بعنوان فرستنده کالا در بارنامه درج می شود.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

 

انواع اعتبارات اسنادی

اعتبارات اسنادی انواع مختلفی دارد که در زیر به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

 

اعتبارات اسنادی غیر قابل برگشت (Irrevocable LC)

نوعی از اعتبار اسنادی است که بدون اجازه طرفین امکان اصلاح یا تغییر در آن ممکن نمی باشد. در عمل همه اعتبارات اسنادی بصورت غیر قابل برگشت گشایش می شود چون در غیر این صورت امنیت فروشنده جهت دریافت پول تامین نمی شود.

 

اعتبارات اسنادی ضمانتی (Standby LC)

این نوع از اعتبارات اسنادی که بصورت مخفف SLC نامیده می شود، در واقع نوعی ضمانت یا تعهد از جانب فروشنده به خریدار است که در صورت عدم ارائه محصول یا خدمات طبق الزامات مورد توافق، خریدار می تواند جرائم خود را مطالبه نماید.

 

اعتبارات اسنادی تایید شده (Confirmed LC)

این نوع از اعتبارات اسنادی زمانی گشایش می شود که فروشنده به بانک گشایش کننده اعتبار اطمینان کافی نداشته باشد. به این ترتیب فروشنده معمولا از یک بانک محلی درخواست می کند که اعتبار گشایش شده را تایید نماید و در این صورت اگر فروشنده علیرغم برآورده کردن تمام الزامات مندرج در ال سی پول را دریافت نکند، بانک تایید کننده موظف به پرداخت به فروشنده خواهد بود.

 

اعتبارات اسنادی پشت به پشت (Back to Back LC)

این نوع از اعتبارات اسنادی توسط شرکت های واسطه جهت انجام پروسه پرداخت به فروشنده به این ترتیب مورد استفاده قرار می گیرد که در آن اعتبار اسنادی اصلی توسط خریدار به نفع شرکت واسطه گشایش می شود و شرکت واسطه با اتکا به این اعتبار اسنادی نسبت به گشایش اعتباری مستقل بنام فروشنده اقدام می نماید.

 

اعتبارات اسنادی دیداری (Sight LC)

در این نوع از اعتبارات اسنادی به محض ارائه اسناد توسط فروشنده به بانک معامله کننده اسناد، در صورتی که تمام الزامات ال سی رعایت شده باشد بانک موظف است در یک مدت زمان مشخص نسبت به بررسی اسناد اقدام نموده و در صورت عدم وجود مغایرت وجه مربوطه را به فروشنده پرداخت نماید.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

اعتبارات اسنادی مدت دار (Deferred payment LC)

در این نوع از اعتبارات اسنادی پرداخت وجه به فروشنده بعد از تایید اسناد به سرعت انجام نمی شود و پرداخت پس از گذشت مدت زمان مشخص که از قبل مورد توافق طرفین قرار گرفته است انجام می شود. نوعی دیگر از اعتبارات اسنادی زمان دار هم وجود دارد که یوزانس نامیده می شود.

 

اعتبارات اسنادی قابل انتقال (Transferable LC)

در این نوع از اعتبارات اسنادی کل اعتبار یا بخشی از آن می تواند به شرکت ثالث منتقل شود. این نوع از اعتبارات معمولا زمانی استفاده می شود که فروشنده کالا، سازنده نبوده و برای انتقال اعتبار به شرکت سازنده از خریدار تقاضای گشایش اعتبار اسنادی قابل انتقال می نماید.

 

اعتبارات اسنادی چرخشی (Revolving LC)

زمانی که فروش کالا از جانب فروشنده بصورت وقفه ناپذیر به خریدار انجام می شود معمولا از اعتبارات اسنادی چرخشی استفاده می شود. به این ترتیب برای هر نقل و انتقال مالی نیاز به گشایش اعتبار اسنادی مستقل وجود نخواهد داشت و پرداخت ها می تواند برای چند حمل مختلف و تا قبل از انقضای تاریخ اعتبار ال سی انجام پذیرد.

 

اعتبارات اسنادی ماده قرمز (Red Clause LC)

این نوع از اعتبارات اسنادی زمانی گشایش می شود که فروشنده قبل از حمل کالا مبلغی را بصورت پیش پرداخت از خریدار دریافت می کند. علت نامگذاری این نوع از اعتبارات اسنادی به نام اعتبارات اسنادی با شرط قرمز به این دلیل است که برای اولین بار که با چنین شرطی اعتبار اسنادی از طرف بانک گشایش کننده به بانک ابلاغ کننده صادر شد، شرط مربوط به پیش پرداخت در متن اعتبار با رنگ قرمز نوشته شده بود.