مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

مهم‌ترین اسناد حمل در تجارت بین الملل (The most important documents in int. trade)

مهم‌ترین اسناد حمل در تجارت بین الملل (The most important documents in int. trade)

یکی از موضوعات مهم در تجارت بین الملل، آشنایی با اسناد حمل و چگونگی تنظیم آنهاست. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا بطور مختصر با اسناد حمل در بازرگانی بین الملل آشنا شویم.

 

اسناد حمل در تجارت بین الملل کدامند؟

اسناد حمل در تجارت بین الملل به شرح زیر هستند که در ادامه با هر یک آشنا می شویم:

  • بارنامه (Bill of lading)
  • فاکتور (Commercial Invoice)
  • لیست بسته بندی (Packing list)
  • گواهی مبداء (Certificate of origin)
  • بیمه حمل (Insurance Cargo)
  • گواهی بازرسی (Inspection Certificate)

 

درباره روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی چه می دانید؟ در مقاله زیر با روش های پرداخت در تجارت خارجی آشنا خواهیم شد.

روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی (Payment methods in Int. Trade)

 

بارنامه (Bill of lading)

بارنامه سندی است که به موجب آن صاحب بار یا شرکت حمل کننده کالایی را به متصدی حمل تحویل می دهد و متناسب با نوع حمل می تواند بصورت بارنامه دریایی، زمینی و یا هوایی صادر شود. بارنامه در واقع رسیدی است که متصدی حمل و یا نماینده او به صاحب کالا تحویل می دهد که در آن نام فرستنده کالا، گیرنده کالا و مشخصات کالا شامل وزن و حجم و ابعاد بسته بندی قید شده است.

همچنین سندی است که بر مبنای آن مالکیت کالا به گیرنده کالا منتقل می شود. موضوع مهم در صدور بارنامه این است که بصورت Negotiable صادر شده است یا بصورت Non negotiable. بارنامه ای که فاقد ارزش برای Negotiate باشد، بویژه در پرداخت هایی که بصورت اعتبارات اسنادی انجام می شود، از نظر بانک فاقد اعتبار لازم برای پرداخت محسوب می شود.

 

فاکتور (Commercial Invoice)

فاکتور یکی دیگر از اسناد حمل است که که بعنوان یک سند حقوقی توسط فروشنده یا صادر کننده کالا به نام خریدار یا وارد کننده صادر می شود و به عنوان قرارداد بیع بین خریدار و فروشنده محسوب می شود. بر خلاف بارنامه، فاکتور نشان دهنده مالکیت کالا نیست اما سند مهمی است که محاسبه و ارزیابی عوارض و مالیات های پرداختی برای ترخیص کالا بر اساس آن انجام می شود.

فاکتور جزئیاتی از قیمت ها شامل قیمت واحد، قیمت کل و مقادیر فروخته شده از کالا را نمایش می دهد. همچنین شامل شرایطی از تجارت است که مورد توافق فروشنده و خریدار می باشد. فاکتور بویژه در روش پرداخت بصورت اعتبارات اسنادی سندی است که توسط خریدار جهت آزاد شدن وجه به حساب فروشنده، به بانک خریدار تحویل می شود.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

 

لیست بسته بندی (Packing list)

یکی دیگر از اسناد مهم در حمل و نقل بین الملل، لیست بسته بندی است که شامل تعداد، شرح، وزن، نوع بسته بندی و ابعاد بسته بندی است. در لیست بسته بندی نیازی به قید مبلغ کالا نیست. لیست بسته بندی سند مهمی است که اطلاعات مفیدی را از محموله در دست حمل در اختیار شرکت حمل کننده و گمرکات ورودی و یا خروجی کالا قرار می دهد.

همچنین سندی است که بر اساس آن شرکت تولید کننده یا فروشنده کالا تعداد دقیقی از کالای تحویل شده را با جزئیات بسته بندی در اختیار خریدار قرار می دهد. پس از حمل کالا و ورود آن به انبار خریدار این سند برای کنترل کالای دریافتی مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که پرداخت کالا از طریق اعتبارات اسنادی انجام می شود، معمولا لیست بسته بندی بعنوان یکی از اسناد لازم جهت ارائه به بانک که در متن فول تلکس (Full Telex) به آن اشاره شده است محسوب می شود.

 

گواهی مبداء (Certificate of origin)

گواهی مبداء (CO) یک سند مهم دیگر در تجارت بین الملل است که ملیت یک کالا را گواهی می کند. گواهی مبداء تایید می کند که یک کالا در چه کشوری تولید یا فرآوری شده است و جزء اسنادی است که در گمرک مقصد برای ترخیص کالا مورد استفاده قرار می گیرد. گواهی مبداء توسط اتاق بازرگانی در کشور مبداء صادر می شود و معمولا بعنوان یکی از اسناد حمل اصلی در پرداخت هایی است که از طریق گشایش اعتبارات اسنادی انجام می شود.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

بیمه حمل (Insurance Cargo)

حمل و نقل کالا به سراسر جهان خالی از خطر نیست و اگر قبلا تجربه ای در حمل و نقل بین المللی داشته باشید، متوجه خواهید شد که در اثر بروز یک اشتباه چه خطراتی ممکن است کالای شما را تهدید کند. بیمه های حمل و نقل به منظور محافظت از کالای شما در برابر خسارت های احتمالی صادر می شود و برای هر گونه حملی اعم از دریایی، زمینی و یا هوایی قابل انجام است.

بیمه نامه ها معمولا بخشی از اسناد حمل هستند که بویژه در مورد خریدهایی که از طریق گشایش اعتبارات اسنادی انجام می شود به همراه سایر اسناد حمل جهت پرداخت به بانک ارائه می شود. بیمه نامه های حمل و نقل بین المللی بسته به نوع خطراتی که پوشش می دهند، به انواع مختلفی در کلوزهای B، A و C تقسیم می شوند که کامل ترین نوع آن بیمه حمل و نقل بین المللی کلوز A می باشد که تقریبا تمام خطرات احتمالی در جریان حمل و نقل را در پوشش بیمه گر قرار می دهد.

 

گواهی بازرسی (Inspection Certificate)

گواهی بازرسی یکی دیگر از اسناد حمل است که به درخواست شرکت واردکننده و توسط شرکت های بازرسی بین المللی صادر می شود. هنگامی که محصول از ارزش بالایی برخوردار است و یا خریدار نگران حمل کالا طبق سفارش خرید می باشد، معمولا از طریق شرکت های بازرسی نسبت با بازدید فیزیکی و یا آنالیز محصول در آزمایشگاه اقدام می شود که نهایتا منجر به صدور گواهی بازرسی خواهد شد.

گواهی بازرسی می تواند بعنوان یکی از اسناد حمل جهت پرداخت در خریدهایی که از طریق گشایش اعتبارات اسنادی انجام می شود، به بانک ارائه شود. از جمله مهم ترین شرکت های بازرسی در دنیا می توان از شرکت SGS و LOYDS  نام برد.