روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی (Payment methods in Int. Trade)

روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی (Payment methods in Int. Trade)

در ادامه مجموعه مقالات کوتاهی که به بررسی موضوعات مرتبط با بازرگانی خارجی می پردازد، در این مقاله با روش های پرداخت در تجارت خارجی آشنا خواهیم شد.

 

روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی کدامند؟

روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی را می توان به 5 گروه مختلف تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

1- پیش پرداخت (Cash in advance)
2- حساب باز (Open account)
3- بروات وصولی اسنادی (Documentary Collection)
4- اعتبارات اسنادی (Letter of credit)
5- تعهد پرداخت بانکی (Bank Payment Obligation)

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت


شرح مختصری از هر یک از روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی به شرح زیر می باشد:

1- پیش پرداخت (Cash in advance)

دریافت پیش پرداخت یکی از روش های پرداخت در بازرگانی بین المللی است که بر اساس آن هیچ سفارشی در پروسه انجام قرار نخواهد گرفت مگر اینکه مبلغ آن بطور کامل توسط فروشنده بصورت پیش پرداخت دریافت شده باشد. باید دقت نمود که در این روش قبل از اینکه مالکیت کالا به خریدار یا واردکننده منتقل شود، کل وجه توسط فروشنده یا صادرکننده دریافت می شود. این روش بیشترین ریسک را برای برای واردکننده کالا و کمترین ریسک را برای صادرکننده به همراه دارد.

 

2- حساب باز (Open account)

روش پرداخت حساب باز، نوعی از پرداخت است که در آن خریدار وجه کالا را پس از حمل توسط صادرکننده پرداخت خواهد کرد. در تجارت بین الملل روش حساب باز به نوعی از پرداخت گفته می شود که در آن کالا توسط فروشنده به خریدار تحویل شده و یا به نام او حمل می شود و پرداخت در یک مدت زمان مشخص مثلا ظرف 30 یا 60 روز انجام می شود. این روش پرداخت بیشترین ریسک را برای صادرکننده و کمترین ریسک را برای واردکننده به همراه خواهد داشت.

 

3- بروات وصولی اسنادی (Documentary Collection)

در این روش پرداخت فروشنده پس از حمل کالا، اسناد حمل را به همراه یک برات به بانک خود تحویل می دهد و بانک فروشنده اسناد حمل را به همراه برات و دستورالعمل چگونگی پرداخت به بانک کارگزار ارسال می نماید. بانک وصول کننده پس از قبولی برات گیر به دور روش زیر اسناد را به خریدار تحویل می دهد:

- تحویل اسناد هم زمان با دریافت وجه کالا
- تحویل اسناد و دریافت وجه در زمان مشخص در آینده.

 

4- اعتبارات اسنادی (Documentary Credit)

اعتبارات اسنادی یا letter of credit یکی دیگر از روش های مرسوم در پرداخت های بین المللی است. بر اساس مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی با نام UCP 600 که توسط اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) منتشر شده است خریدار و فروشنده می توانند با روش گشایش اعتبار اسنادی در خصوص ترم پرداخت توافق نمایند. در این روش بانک خریدار متعهد می شود که در قبال دریافت اسناد حمل از طریق بانک فروشنده در زمان مقرر نسبت به پرداخت وجه اقدام نماید. اعتبارات اسنادی در حال حاضر یکی از روش های قالب در نقل و انتقالات مالی است که ریسک پرداخت را بین طرفین بصورت مساوی تقسیم می کند. اعتبارات اسنادی می تواند بصورت اعتبار اسنادی برگشت پذیر ( Revocable L/C ) و یا اعتبارات اسنادی غیر قابل برگشت (Irrevocable L/C) گشایش شود.

 

5- تعهد پرداخت بانکی (Bank Payment Obligation)

تعهد پرداخت (BPO) یک روش مدرن در موضوع پرداخت های بین المللی است که بر اساس آن بانک خریدار به بانک فروشنده متعهد می شود تا مبلغی را در زمانی معین طبق قرارداد و تحت شرایط انطباق الکترونیکی داده ها بپردازد. در این روش در صورت مطابقت داده های وارد شده در سامانه تطبیق الکترونیکی داده ها، پرداخت توسط بانک خریدار به بانک فروشنده انجام خواهد شد. این روش شاید جایگزین مناسبی برای روش پرداخت با حساب باز باشد که بیشترین ریسک را برای صادرکننده به همراه دارد.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

 

نکات مهم در پرداخت های بین المللی

در انتخاب هر یک از روش های پرداخت که در بالا به آنها اشاره شد، موضوعات مختلفی می تواند تاثیرگذار باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 

1- نیاز مالی طرفین

حساب باز اعتباری است که از جانب فروشنده به خریدار اعطاء می شود و در مقابل پیش پرداخت اعتبار مالی است که از جانب خریدار به فروشنده اعطا می شود. همچنین در روش اعتبارات اسنادی با پرداخت معوق Deferred payment و یا پرداخت در قبال اسناد حمل هم از جانب فروشنده اعتبار مالی به خریدار داده می شود. به همین دلیل نیاز مالی طرفین عنصری تعیین کننده در شرایط پرداخت در معاملات بین المللی است.

 

2- قدرت مذاکره طرفین

بعضی اوقات صادرکنندگان برای فروش محصولات خود تحت فشار هستند از طرف دیگر ممکن است خریدار در بازه زمانی کوتاه نتواند کالای مورد نیاز را پیدا کند. به هر صورت اگر تعادل قدرت تجاری به نفع یکی از طرفین کاهش یابد، ممکن است طرف قوی تر بخواهد از اوضاع سود برده و شرایط پرداخت را دیکته نماید.

 

3- ریسک کشور واردکننده و یا صادرکننده

اگر واردکننده در یک کشور توسعه یافته و صادرکننده در یک کشور پرمخاطره قرار داشته باشد، شاید واردکننده هیچ گونه ریسکی را نپذیرد و تلاش نماید تا ایمن ترین شکل پرداخت را انتخاب کند.

 

4- نوع محصولی که معامله می شود

نوع محصولی که مورد معامله قرار می گیرد در پذیرش ترم پرداخت موثر است. بعنوان مثال بیزینس هایی که در حوزه مواد غذایی و یا منسوجات قراردارد ممکن است بیشتر با ترم پرداخت باز انجام شود در حالی که در گروه نفت و گاز روش قالب در پرداخت اعتبارات اسنادی است.

 

5- تمایل به ریسک پذیری طرفین

میزان ریسک پذیری طرفین نقش موثری در انتخاب روش پرداخت دارد. گاهی به دلیل اعتماد فروشنده به خریدار روش حساب باز با قبول ریسک از جانب فروشنده انجام پذیر است و متقابلا به دلیل اعتماد خریدار به فروشنده ممکن است خریدار مشکلی با پرداخت %100 وجه سفارش بصورت پیش پرداخت نداشته باشد. به هر صورت اگر طرفین بخواهند که خطرات خود را به حداقل کاهش دهند باید از روش اعتبارات اسنادی استفاده نمایند.

 

6- قوانین و مقررات

ممکن است به دلیل قوانین و مقررات صادره توسط شرکت خریدار فقط یک روش خاص برای پرداخت ها مورد تایید باشد. بعنوان مثال در سال 2009 دولت الجزایر قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن هرگونه خریدی با ارزش بیش از 1000 دلار نیاز به گشایش اعتبار اسنادی دارد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان