مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

چگونه استرس در محیط کار را مدیریت کنیم؟

چگونه استرس در محیط کار را مدیریت کنیم؟

استرس در محیط کار یک مشکل مشترک در میان شرکت‌هاست. استرس مشکلی است که منجر به فرسایش و همچنین تعلل و بی انگیزگی در انجام کار و کاهش بهره وری در طولانی مدت می شود.

طبق نظر انجمن روانشناسی آمریکا، یک سوم کارگران در آمریکا از استرس مزمن محیط کار رنج می برند. به هر کشوری که سفر کنید، خواهید دید که شرایط مشابه است؛ چرا که دلایل زیادی وجود دارد که می تواند از طریق عوامل مختلف در محل کار شما در ذهنتان استرس ایجاد نماید.

از بین بردن استرس مربوط به کارتان به طور کامل امکان پذیر نیست. هر شغلی می تواند یک عنصر استرس زا داشته باشد؛ علیرغم اینکه عاشق کاری باشید که انجام می دهید. ممکن است فشارهایی برای رعایت ضرب‌الاجل‌ها یا پایان دادن به یک وضعیت چالش برانگیز وجود داشته باشد. با این حال، وقتی استرس در محل کار مزمن می شود، نه تنها می تواند طاقت فرسا باشد بلکه می تواند تاثیرات مضر بر بدن و سلامت عاطفی شما داشته باشد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

منابع استرس در محیط کار

عوامل زیادی وجود دارند که باعث ایجاد استرس در محل کار می شوند. برخی از عوامل استرس‌زای شایع در کار عبارتند از:

  • حجم بیش از حد کار
  • دستمزدهای پایین
  • فرصت های کم برای رشد یا پیشرفت
  • کاری که چالش برانگیز نیست / کاری که شما را درگیر نمی‌­کند
  • عدم وجود حمایت اجتماعی
  • عدم داشتن کنترل روی تصمیمات کاری
  • خواسته های متناقض / انتظارات نامشخص از عملکردها

 

تأثیرات استرس در محل کار

مشکل استرس محل کار این است که زندگی شخصی شما را نیز مختل می­نماید. همانگونه که عموما همراه شماست و وقتی از محل کار به خانه برمی­گردید، همراه شما به خانه می­آید. اگر کنترل نشود، حتما بر روی سلامتی و تندرستی شما تاثیر می‌گذارد. استرس در محل کار می‌­تواند منجر به مشکلاتی مانند سردرد، بی­خوابی، عدم تمرکز و بی­حوصلگی شود.

از طرف دیگر، استرس مزمن باعث اضطراب، فشار خون بالا، بی خوابی و همچنین داشتن سیستم ایمنی ضعیف می شود. این امر همچنین می تواند مشکلاتی مانند چاقی، بیماری های قلبی و افسردگی ایجاد کند. این مشکل می تواند حتی بدتر شود؛ به این دلیل که افرادی که از این شرایط رنج می برند، معمولاً از راه های ناسالم مانند نوشیدن الکل، کشیدن سیگار و پرخوری با آن مقابله می کنند.

 

نحوه کنترل استرس در محل کار

مراحل مختلفی وجود دارد که می توانید برای کنترل استرس در محل کار خود انجام دهید. آنها شامل:

1) عاملی که باعث ایجاد استرس در شما می­‌شود را بیابید

می توانید یک هفته‌نامه داشته باشید تا به شما کمک کند موقعیت هایی را که بیشترین فشار روانی را ایجاد می‌کنند و چگونگی واکنش شما به این شرایط را شناسایی کنید. احساسات، افکار و اطلاعات خود را در مورد محیط اطراف خود مانند شرایط و افراد درگیر، شرایط فیزیکی واقعی و نحوه واکنش خود را ثبت کنید. وقتی موقعیت استرس‌زایی رخ داد چه کاری انجام دادید؟ آیا درگیر یک مشاجره شدید؟ آیا پیاده‌روی کردید؟ این به شما کمک می کند تا الگویی برای عوامل استرس‌زا و واکنش شما در برابر آنها پیدا کنید.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

2) پاسخ‌های سالم را بیابید

به جای تلاش برای مقابله با استرس از طریق الکل یا غذاهای آماده، هنگامی که احساس می کنید استرس رو به افزایش است، سعی کنید انتخاب‌های سالمی داشته باشید. یکی از بهترین راه های خلاص شدن از استرس ورزش است. یوگا انتخاب خوبی است؛ در حالی که هر نوع ورزش بدنی می تواند مفید باشد. حتما برای سرگرمی ها و همچنین فعالیت های مورد علاقه خود وقت بگذارید. می توانید به فعالیتی مانند خواندن رمان مورد علاقه خود، بازی کردن شطرنج با خانواده یا شرکت در یک کنسرت بپردازید. مطمئن شوید که زمانی را برای انجام کاری اختصاص داده اید که باعث لذت شما می شود. روش خوب دیگر برای کنترل موثر استرس داشتن خواب باکیفیت است. برای داشتن یک خواب سالم، مقدار کافئین مصرفی خود را محدود کرده و فعالیت هایی مانند تلویزیون و کامپیوتر را به حداقل برسانید.

 

3) حد و مرز داشته باشید

ایجاد تعادل بین زندگی و کار مهم است. به عنوان مثال، شما می توانید قانونی را برای بررسی ایمیل های خود در خانه یا عدم پاسخگویی به تماس های هنگام شام تنظیم کنید. در حالی که افراد از نظر تعادل بین زندگی و کار ترجیحات متفاوتی دارند، اگر می خواهید تناقض بین کار و زندگی و استرس ناشی از آن را کاهش دهید، داشتن مرزهای مشخص بسیار مهم است.

 

استرس در محیط کار

 

4) از رفع خستگی و تجدید قوا اطمینان حاصل کنید

اگر می‌خواهید اثرات منفی فرسودگی شغلی و استرس در محیط کار را کاهش دهید، باید دوباره وقت بگذارید، مجدداً انرژی بگیرید و دوباره به جایگاه قبل از استرس خود برگردید. شما به «خاموش شدن» نیاز خواهید داشت. به گونه ای که بازه های زمانی داشته باشید که درگیر کار نشوید یا به کار فکر نکنید. به تعطیلاتی بروید که می توانید در آنجا تمدد اعصاب کنید. وقتی مجددا به کار خود برگشتید، احساس نشاط و شادابی خواهید کرد و بهره وری بالاتری خواهید داشت. اگر نمی­توانید یک روز کامل مرخصی بگیرید، می توانید روی فعالیت های غیرکاری متمرکزشوید.

 

5) زمانی را به استراحت کردن اختصاص دهید

برخی از تکنیک ها مانند مراقبه، مدیتیشن و تمرینات تنفس عمیق وجود دارد که می تواند به خلاص شدن از استرس کمک کند. برای شروع، می توانید روزانه چند دقیقه وقت صرف کنید و به فعالیت هایی مانند پیاده روی، تنفس یا حتی لذت بردن از غذا تمرکز کنید. با گذشت زمان، می‌توانید بدون اینکه حواستان پرت شود، تمام مهارت های مهم تمرکز روی یک فعالیت را همزمان داشته باشید.

 

6) با مافوق خود صحبت کنید

وقتی کارمندان تندرست هستند، معمولاً بهره وری بالاتری دارند. این به این معنی است که مافوق های شما علاقه‌مند به ایجاد محیط کاری هستند که باعث ارتقای رفاه کارمندان می شود. شما می توانید با یک بحث آزاد با رئیس خود شروع کنید. و موضوع آن نباید شکایت از کار باشد، بلکه مکالمه باید درمورد روش‌های موثر کنترل عوامل استرس‌زا در محل کار باشد. این برنامه همچنین باید به شما در بهبود مهارت های برجسته خود مانند مدیریت زمان کمک کند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

7) هر وقت لازم شد «نه» بگویید

اگر بیش از حد کار کنید یا بیش از حد غرق کار شوید، دچار استرس می شوید. بسیاری از اوقات، به دلیل ترس از اینکه مورد پسند واقع نشویم، به همه چیز «بله» می‌گوییم. همیشه می‌توانید «نه» را به روشی محکم اما مودبانه بگویید. توضیح دهید که تعهدات‌تان بیش از توان تحمل شما است. همچنین می­توانید به رئیس خود بگویید که نمی توانید بیش از این کار کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که توضیح دهید که پذیرش یک پروژه دیگر، به معنای پایین آمدن کیفیت کار شما خواهد بود.

 

8) به دنبال پشتیبانی باشید

برای اینکه بتوانید استرس خود را کنترل کنید مهم است که به دنبال پشتیبانی اعضای خانواده و دوستان خود باشید. همچنین ممکن است منابعی برای کمک به مدیریت استرس در محل کار شما مانند مشاوره وجود داشته باشد. اگر متوجه شدید که استرس در کار شما را تحت فشار قرار داده است، ممکن است لازم باشد که به یک روانشناس مراجعه کنید.

 

 9) انتظارات خود را مدیریت کنید

این نکته نه تنها درمورد استرس در محیط کار به شما کمک می­‌نماید، بلکه به شما در طول زندگی کمک می کند. شما باید همیشه انتظارات خود را مدیریت کنید تا بدون استرس باشید. اگر کمال گرا هستید، پس باید درک کنید که کمال زمان می برد. نمی توانید هم بی صبر و هم کمال گرا باشید. بنابراین شما باید انتظارات خود را براساس توانایی های شخصی خود و انتظارات شغلی مدیریت کنید. داشتن عملکرد عالی در کوتاه مدت که منجر به استرس و بی حالی در طولانی مدت شود، توصیه نمی شود.

 

بنابراین، در بالا برخی از نکات وجود دارند که به شما کمک می کنند استرس محیط کار را کنترل کنید. در حالی که به دلیل فعالیت‌های طولانی مدت مشکل پیش می­آید، مدتی طول می کشد تا بتوانید از استرس خلاص شوید. صبر داشته باشید و به طور مرتب تقویم خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از قبل برنامه ریزی می کنید و انتظارات خود را مدیریت می کنید و از این طریق به طور کلی از استرس جلوگیری می کنید.