اینکوترمز (Incoterms) چیست؟

اینکوترمز (Incoterms) چیست؟

اینکوترمز مجموعه ای از قوانین بین المللی شناخته شده است که وظایف فروشندگان و خریداران کالا را در تجارت بین الملل مشخص می کند. قوانین و مقررات اینکوترمز تعیین می کند که چه کسی مسئول پرداخت، حمل، بیمه، تنظیم اسناد، ترخیص کالا از گمرک و سایر فعالیت های لوجستیکی است.

 

مروری بر اینکوترمز 2020

اینکوترمز مجموعه ای از 11 قانون جداگانه است که توسط اتاق بازرگانی بین المللی (International Chamber Of Commerce ) که به اختصار ICC نامیده می شود، صادر شده و مسئولیت فروشندگان و خریداران را برای فروش کالا در معاملات بین المللی تعریف می کند. اهمیت این قوانین و مقررات در این است که وظایف، هزینه ها و خطرات هر یک از طرفین را به روشنی بیان نموده و روشن می کند که در هر مرحله ای از یک معامله تجاری چه کسی مسئول چه چیزی است.

قوانین و مقررات اینکوترمز هر چند سال به روز رسانی می شود. در حال حاضر آخرین ورژن به روز شده مربوط به سال 2020 می باشد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

حالت های حمل و نقل موضوع بحث در اینکوترمز به شرح زیر می باشد:

EXW - Ex Works

روشی است که اغلب توسط فروشندگان به هنگام تنظیم کوتیشن یا پیشنهاد قیمت اولیه بکار می رود. در این روش فروشنده کالا را در محل کارخانه و یا انباری متعلق به خود به خریدار تحویل می دهد. این ترم تحویل کمترین مسئولیت را برای فروشنده و بیشترین مسئولیت را برای خریدار کالا ایجاد می کند. فروشنده وظیفه ای برای بارگیری کالا و یا دریافت مجوزهای صادرات ندارد.

 

FCA - Free Carrier

این ترم به معنی تحویل کالا به شرکت حمل کننده و یا هر شرکت یا فردی که توسط خریدار به فروشنده معرفی می شود، بوده و فروشنده موظف است کالا را پس از ترخیص از گمرک مبدأ به شرکت حمل کننده در مکانی مشخص تحویل نماید. این مکان می تواند متعلق به فروشنده و یا مکانی دیگر باشد.

 

CPT - Carriage Paid to

در این ترم تحویل فروشنده هزینه حمل کالا را تا مکانی مشخص در گمرک مقصد پرداخت می نماید.

 

CIP - Carriage and Insurance Paid to

این ترم مشابه ترم CPT بوده با این تفاوت که علاوه بر حمل کالا هزینه های بیمه حمل هم به عهده فروشنده است.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

DAP - Delivered at Place

در ترم DAP فروشنده موظف است کالا را در مکان مورد توافق به خریدار تحویل دهد. اگر این مکان منطقه ای گمرکی در کشور مقصد باشد، فروشنده وظیفه ای برای تشریفات گمرکی ورود کالا و پرداخت هزینه های مرتبط ندارد.

 

DPU - Delivered at Place Unloaded

در این ترم تحویل فروشنده موظف است تا کالای حمل شده را در مکانی که توسط خریدار معرفی می شود تخلیه نماید. به این ترتیب علاوه بر هزینه های حمل، هزینه تخلیه بار هم بر عهده فروشنده است.

 

DDP - Delivered Duty Paid

در ترم DDP فروشنده موظف است علاوه بر حمل کالا تا مقصد کلیه هزینه های مرتبط با ترخیص و حقوق گمرکی در مقصد را نیز پرداخت نماید. تخلیه کالا به عهده فروشنده نیست.

 

FAS - Free Alongside Ship

FAS ویژه حمل و نقل دریایی است و به این مفهوم است که فروشنده کالا را در کنار کشتی بعنوان مثال در اسکله یا باربری به خریدار تحویل می دهد. با تحویل کالا در اسکله ریسک خطرات بعدی تماماً به خریدار منتقل می شود.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

FOB - Free on Board

FOB یکی از ترم های پرکاربرد در تجارت بین الملل و در حمل دریایی می باشد که در آن فروشنده کالا را بر روی عرشه کشتی به خریدار تحویل می دهد و یا ممکن است کالایی را که از قبل بارگیری شده با این ترم تحویل به فروش برساند. در این روش پس از انتقال بار بر روی عرشه کشتی، هر گونه ریسک از فروشنده به خریدار منتقل می شود.

 

CFR - Cost and Freight

در ترم CFR علاوه بر بارگیری کالا در کشتی فروشنده موظف به حمل دریایی و تحویل کالا در گمرک مقصد به خریدار است.

 

CIF - Cost Insurance and Freight

در ترم CFR علاوه بر همه شرایط مندرج در ترم CPT، فروشنده موظف به پرداخت هزینه های بیمه حمل کالا هم می باشد.

 

اینکوترمز قرارداد فروش کالا محسوب نمی شود بلکه می تواند جزئی از یک قرارداد باشد. به هنگام استفاده از ترم های اینکوترمز ضروری است به ورژن آن هم اشاره شود. بعنوان مثال در صورتی که کالایی بصورت فوب در بندر هامبورگ تحویل می شود، ترم تحویل باید بصورت FOB Hamburg Incoterms @2020 باشد.

در ادامه این سری از مجموعه مقالات تلاش خواهیم کرد تا در آینده به موضوعات دیگری نظیر آشنایی با اسناد حمل در تجارت بین الملل، روش های پرداخت، انواع بیمه نامه ها، اعتبارات اسنادی و... بپردازیم تا علاقه مندان با مفاهیم کلی این موضوعات آشنایی بیشتری پیدا کنند.