مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

قیمت گذاری (Pricing) - بخش اول

قیمت گذاری

قیمت عبارت است از مقدار پولی که برای خرید یک محصول یا خدمات پرداخت می شود. به عبارت دیگر قیمت، میزان پولی است که مصرف کننده حاضر است در ازای دریافت مزایای حاصل از خرید یک محصول یا خدمات از آن چشم پوشی کند. در این مقاله به مبحث قیمت گذاری و موضوعات حول آن می‌ پردازیم.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

اهمیت قیمت گذاری

بزرگترین نگرانی یک خریدار در مورد قیمت، انتظاراتی است که از برآورده شدن رضایت خود در خرید با آن مواجه است. خریدار باید تصمیم بگیرد که آیا مبلغ پرداخت شده برای خرید یک محصویل یا خدمات به اندازه کافی ارزشمند است یا خیر.

قیمت در انواع مبادلات نظیر پرداخت اجاره، حق بیمه، عوارض، کارمزد و غیره مطرح می باشد و از نظر تاریخی مهم ترین عامل تاثیرگذار بر انتخاب خریدار بوده است. این مسئله هنوز هم در کشورهای فقیر و در بین گروه های فقیرتر در هر جامعه صادق است. با این وجود، فاکتورهایی غیر از قیمت در رفتارهای خریداران در دهه های اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

قیمت همچنین یکی از انعطاف‌پذیرترین عناصر آمیخته بازاریابی (7P) است که بر خلاف ویژگی های محصول می تواند سریع تغییر کند و در عین حال باید بدانیم که قیمت گذاری و رقابت قیمت همواره مسئله شماره یک بسیاری از بازاریابان بوده است.

 

تنظیم قیمت

در این بخش اجازه دهید قدری در مورد تنظیم قیمت ها صحبت کنیم و این که شرکت ها چگونه این روند را به انجام می رسانند. وقتی که یک شرکت برای اولین بار محصول یا خدمات خود را به کانال توزیع در یک منطقه جغرافیایی معرفی می کند، باید برای محصول یا خدمات خود قیمتی را پیشنهاد بدهد.

برای اینکه با پروسه قیمت گذاری یک کالا بیشتر آشنا شوید، لطفا ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

پروسه قیمت گذاری

مراحلی که در پروسه قیمت گذاری باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  • بازار محصول و خدمات خود را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که چه سهمی از آن مورد نظر شماست و با چه سرعتی باید آن را بدست آورید.
  • محدوده قیمتی را که برای افراد این بخش در بازار مورد قبول است، مشخص کنید. ممکن است خریداران شما نیاز به آموزش داشته باشند که محصولات را با سطح قیمت بالاتری خریداری نمایند. این امر زمانبر است اما غیر ممکن نیست.
  • قیمت ها و در صورت امکان هزینه های رقبای بالقوه در بازار را بررسی کنید.
  • دامنه قیمت ها را در ترکیبات مختلف بازاریابی بررسی کنید. (بعنوان مثال به لحاظ سطح کیفی محصولات و یا روش های توزیع)
  • تعیین کنید که آیا محصول می تواند بر اساس میزان فروش پیش بینی شده سودآوری داشته باشد و آیا می تواند اهداف استراتژیک سودآوری در سازمان را برآورده کند.
  • اگر از محل این بیزینس سود ناچیزی حاصل می شود، ممکن است این میزان سود زیر حد آستانه‌ای باشد که سازمان برای فعالیت های خود به آن نیاز دارد. در این شرایط ممکن است لازم باشد تا با تغییراتی در مشخصات محصول هزینه ها را کاهش داد تا سود مطلوب حاصل شود.

 

گراف سیاست قیمت گذاری توسط سازمان ها

گراف سیاست قیمت گذاری توسط سازمان ها به شکل زیر است:

 

گراف سیاست قیمت گذاری 

 

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

اهداف قیمت گذاری

اولین و مهم ترین قدم در موضوع قیمت گذاری این است که اهداف خود را به خوبی بشناسیم. یک سازمان باید بداند در چه پوزیشن و یا سگمنتی از بازار می خواهد قرار بگیرد. به هر میزان که اهداف قیت گذاری روشن تر باشد، به همان میزان تعیین قیمت نهایی محصول آسان‌تر است. اما اهداف قیمت گذاری چیست؟ یک شرکت می تواند از طریق قیمت گذاری اهداف زیر را دنبال کند:

بقا، حداکثر نمودن سود فعلی، حداکثر کردن سهم بازار، رهبری کیفیت محصولات

 

اگر سازمانی درگیر رقابت شدید، تغییر سلیقه مصرف کننده و یا تغییر ظرفیت بازار شود، ممکن است در اولین قدم فقط ناچار به حفظ بقای خود در بازار باشد تا زمانی که قیمت ها هزینه های متغییر و ثابت را پوشش دهد و شرکت بتواند همچنان در تجارت باقی بماند. حفظ بقاء یک هدف کوتاه مدت است و در بلند مدت شرکت باید بیاموزد که چگونه ارزش افزوده ایجاد نماید تا با انقراض روبرو نشود.

برخی از شرکت ها می خواهند سود فعلی خود را به حداکثر برسانند. در این روش شرکت ها در تلاش هستند تا با تخمین تقاضا و هزینه قیمت های جایگزین، قیمتی را برای محصول خود انتخاب نمایند که حداکثر سود جاری، جریان نقدی و یا نرخ برگشت سرمایه را به همراه داشته باشد. این استراتژی فرض می کند که شرکت از تقاضا و توابع هزینه ها اطلاع دارد، گرچه تخمین دقیق این پارامترها کار آسانی نیست.

برخی دیگر از شرکت ها در تلاش هستند تا سهم خود در بازار را به حداکثر برسانند؛ چرا که معتقدند حجم فروش بالاتر موجب کاهش هزینه های واحد و افزایش بلند مدت سود خواهد شد. آنها با اعتقاد به اینکه بازار به قیمت ها حساس است معمولا پایین ترین سطح قیمت را برای محصول و خدمات خود لحاظ می کنند.

لیدر بودن در کیفیت یکی دیگر از استراتژی های تغییر قیمت است. برخی از شرکت ها با رهبریت در کیفیت محصول در بازار، قیمت بالاتری را برای محصولات خود تعیین می کنند.

به هر صورت اهداف قیمت گذاری هر چه باشد، مشاغلی که از پارامتر قیمت بعنوان یک ابزار استراتژیک استفاده می کنند، در مقایسه با شرکت هایی که تعیین قیمت محصولات را به هزینه ها و بازار واگذار می نمایند، معمولا سود بیشتری نصیبشان خواهد شد.

 

دراپ شیپینگ یک روش مدیریتی در زنجیره تامین است که در آن خرده فروش می تواند محصولات را بدون نیاز به انبارداری و یا سرمایه گذاری در خرید کالا به مشتریان خود بفروشد. دراپ شیپینگ روش مناسبی برای فروش محصولات بصورت آنلاین است. 

دراپ شیپینگ (Drop shipping)