مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management)

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management)

در این مقاله در مورد مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) صحبت خواهیم کرد. موضوعی که تمام فعالیت های شرکت از ورود مواد اولیه تا خروج محصول نهایی را پوشش می دهد. آشنایی با مدیریت زنجیره تأمین از الزامات هر سازمان است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

مدیریت زنجیره تأمین چیست؟

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) قلب هر سازمانی است که چرخه حرکت مواد از ورود مواد اولیه تا خروج محصول نهایی را کنترل می کند. اثر بخشی مدیریت زنجیره تأمین در موفقیت سازمان ها نقش اساسی دارد.

شرکت ها برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود شبکه ای از تأمین کنندگان را ایجاد می کنند تا هر زمان و به هر مقدار که سازمان نیاز به مواد اولیه داشته باشد آن را دریافت نمایند. امروزه نقش مدیریت زنجیره تأمین (SCM) بیش از هر زمان دیگر مورد توجه است. شرکت های زیادی در حال تولید محصولاتی یکسان هستند و گزینه های بیشتری پیش روی مصرف کنندگان قرار دارد. این رقابت به افزایش کیفیت محصولات کمک می کند اما برای شرکت ها دشواری هایی هم به همراه دارد. عرضه محصولات مشابه در بازار موجب می شود تا شرکت ها برای ادامه بقای خود بطور مداوم در جستجوی ایده های جدید باشند در غیر اینصورت از صحنه رقابت حذف خواهند شد.

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) نه تنها برای تولید کنندگان محصول که برای تأمین کنندگان مواد اولیه هم حائز اهمیت است. تولید کنندگان با شناختی که به بازار دارند همواره در تلاشند تا حاشیه سود خود را افزایش دهند و تأمین کنندگان در پشت صحنه در تلاشند تا به موازات، مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان را به به موقع تأمین نمایند.

علاوه بر این، مدیریت زنجیره تأمین در به حداقل رساندن هزینه های تولید، حمل و نقل و انبار داری بسیار تأثیرگذار است. در ادامه با شش مؤلفه مهم در مدیریت زنجیره تأمین آشنا خواهیم شد.

 

با مطالعه مقاله زیر، با نوعی از بازاریابی با نام بازاریابی سبز (Green Marketing) آشنا می شوید که در آن تبلیغات هر گونه محصول و خدمات بر اساس مزایای زیست محیطی آن انجام می شود.

بازاریابی سبز (Green Marketing)

 

مؤلفه های مدیریت زنجیره تأمین

1- برنامه ریزی

اولین و اساسی ترین پارامتر در مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) برنامه ریزی است. هدف از برنامه ریزی مدیریت کلیه منابع مورد نیاز سازمان برای تولید محصولات و ارائه خدمات در جهت پاسخگویی به تقاضای مشتریان است. برنامه ریزی در مدیریت زنجیره تأمین از الزامات است. با برنامه ریزی می توان از راندمان و اثر بخشی مدیریت زنجیره تأمین اطمینان حاصل کرد. نقش برنامه ریزی این است که اهداف شرکت به درستی دنبال شود و سازمان بتواند جایگاه خود را در بازار رقابت حفظ نماید. فقط با برنامه ریزی صحیح است که می توان از انتقال ارزش کالا و خدمات به مشتری اطمینان حاصل کرد.

 

2- منابع یابی

دومین مولفه در مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) منابع یابی است. کارایی یک سازمان تا حد زیادی به تأمین کنندگان آن بستگی دارد. انتخاب تأمین کنندگان مناسب برای ارائه محصولات و خدمات از الزامات هر سازمان می باشد. سازمان با تأمین کنندگان قرارداد می بندد و تأمین کنندگان موظف به ارائه محصولات، مواد اولیه و خدمات مورد نیاز به سازمان می باشند. شرکت ها برای مدیریت روابط خود با تأمین کنندگان از روش های مختلفی بهره می برند. پروسه هایی نظیر جستجوی منابع، دریافت مواد اولیه، حفظ ارتباط با تأمین کنندگان و پرداخت به آنها همگی بخشی از فرایند منابع یابی است.

 

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management)

 

در مقاله زیر یکی از تکنیک ‌های کاربردی در بازاریابی را با عنوان نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) بررسی کرده ایم. شما می توانید از این تکنیک برای ایجاد بیزینس خود استفاده کنید حتی اگر بازاری که در آن مشغول به فعالیت هستید اشباع شده باشد.

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing)

 

3- تولید

مؤلفه بعدی تولید است. یکی از وظایف مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) هماهنگی در فعالیت های مربوط به تولید محصول نهایی است. در تولید محصول نهایی فعالیت های گوناگونی وجود دارد که در حوزه مدیریت زنجیره تأمین است. نمونه ای از این فعالیت ها عبارتند از پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، کنترل کیفی، دور ریختن و بازیافت محصولاتی که با استاندارد های کیفیت مطابقت ندارند، بسته بندی نهایی و تحویل کالا. سازمان ها مرتباً کیفیت محصولات و بهره وری کارکنان را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که محصول تولیدی با استانداردهای کیفی منطبق باشد.

 

4- کالاهای مرجوعی

یکی دیگر از مولفه های مدیریت زنجیره تأمین مربط به مرجوع نمودن محصولات است. سازمان موظف است محصولات معیوب را جهت قراضه کردن و یا بازیافت به کارخانه برگشت بدهد و یا اگر محصولات به لحاظ کیفی سالم هستند ولی به دلیل حجم و یا تعداد کم مورد پذیرش متقاضی نیستند را در انبار نگهداری نماید. تمام فرایند های مرتبط با این فعالیت ها در حوزه مدیریت زنجیره تأمین است.

 

5- پشتیبانی

زنجیره تأمین نیاز به فرایندهای پشتیبانی متعددی دارد که از آنجمله می توان به فرایند تأمین منابع انسانی، امور مالی، طراحی محصول، تضمین کیفیت، فروش و غیره اشاره کرد. تمام این موارد پروسه هایی است که تحت عنوان پشتیبانی و از مولفه های مهم در مدیریت زنجیره تأمین محسوب می شود.

 

مدیریت خرید و تدارکات هسته اصلی زنجیره تأمین در هر سازمانی محسوب می شود. با مطالعه مقاله زیر شما با تعریف مدیریت خرید و تدارکات و اهمیت آن در هر سازمان آشنا خواهید شد.

مدیریت خرید و تدارکات

 

اهمیت مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تأمین برای یک سازمان مهم و ضروری است. یک سازمان با کمک Supply Chain Management (SCM) می تواند هزینه های مرتبط با هدر رفتن مواد اولیه و زمان تولید را کاهش دهد. در زمانهای رقابتی اهمیت مدیریت زنجیره تأمین پر رنگ تر هم می شود. در دنیای امروز صنایع به زنجیره تأمینی نیاز دارند که Just in time باشد و به محض اینکه بازار به کالای بیشتری نیاز دارد حجم تولید را افزایش دهد تا قفسه خرده فروشی ها از محصول خالی نماند. این روند فقط از طریق مدیریت زنجیره تأمین قابل تجزیه و تحلیل است و می تواند بهبود یابد. در ادامه سه سناریو را در خصوص چگونگی تاثیر بخشی مدیریت زنجیره تأمین مرور می کنیم.

 

1- شناسایی مشکلات

چندین موضوع در فرایند زنجیره تأمین می تواند بر تجارت شما تاثیر گذار باشد. بعنوان مثال اگر کسب و کار شما نتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد و به نوعی سازمان کمتر از تقاضای بازار تولید کند، این موضوع موجب ضعف سازمان خواهد شد. در چنین شرایطی فقط با تجزیه و تحلیل داده های مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) می توان کمبود کالا را شناسایی و تقاضای مشتریان را برآورده کرد.  

 

2- بهینه سازی قیمت پویا

بهینه سازی قیمت های پویا برای موفقیت در تجارت ضروری است. بسیاری از محصولات که دارای ماندگاری محدود هستند اگر به موقع به فروش نرسند معمولا در پایان فصل جمع شده و با قیمت های تخفیف خورده به فروش می رسند. معمولا مشاغلی که فعالیت آنها تحت تاثیر فصول قراردارد از قیمت گذاری پویا برای برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان استفاده می کنند نظیر هتل ها و یا خطوط هواپیمایی. در چنین شرایطی مدیریت موثر زنجیره تأمین می تواند حاشیه سود را افزایش دهد. بعنوان مثال برای کالاهایی که ماندگاری محدودی دارند قیمت ها به گونه ای تنظیم شود تا سازمان بتواند در ابتدای فصل حداکثر سود را کسب نماید.

 

3- تخصیص منابع و مواد اولیه

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) می تواند به تخصیص بهینه منابع و مواد اولیه کمک کند. یک سازمان می تواند بر اساس اطلاعات به دست آمده از مدیریت زنجیره تأمین برنامه ریزی کند. بعنوان مثال تولید یک محصول می تواند بر طبق اطلاعات موجود در تحویل مواد اولیه، پیش بینی فروش و تعداد واقعی سفارشات برنامه ریزی شود. یک تولید کننده می تواند با توجه به تعداد در خواست های دریافتی و تاریخ تحویل کالا، سفارش مواد اولیه را صادر کند، به این ترتیب می توانند هزینه های ناشی از تولید بیش از حد و یا کمبود تولید را به حداقل برساند.

 

موضوع اصلی خدمات ما راه اندازی دفاتر تجاری و دریافت اقامت آلمان برای متقاضیانی است که دارای فعالیت اقتصادی هستند. اگر در زمینه تجارت فعالیت می کنید و علاقه مند به تجارت در آلمان هستید، برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما