مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

بهبود کار گروهی در سازمان

بهبود کار گروهی در سازمان

یکی از ارکان مهم موفقیت در سازمان‌ها تقویت همکاری است. اوضاع دائماً در حال تغییر است و دنیای تجارت و بیزینس نیز از این قاعده مستثنی نیست. رقابت در بازار دائماً در حال افزایش است و فقط قدرتمندان می‌توانند در این دنیای رقابتی به بقای خود ادامه ‌دهند. از این رو سازمان‌ها همواره در جستجوی کارکنانی هستند تا با روحیه رقابتی، سازمان را در صف اول رقابت قرار دهند.

امروزه فضای خشن و رقابتی بازار و تجارت موجب شده است تا سازمان‌ها برای ادامه بقای خود کارکنانی را به کار گیرند که با عملکرد بالای خود قادر به تولید نتایج استثنایی باشند. نیاز به تیم‌های موثر برای دستیابی به نتایج عالی. تیم‌هایی که می‌توانند پاسخگویی، مسئولیت پذیری، صداقت، انسجام و همکاری زیادی را به نمایش بگذارند و گاهاً علی‌رغم اختلافاتی که بر سر منافع سازمان دارند، با هم به خوبی کار ‌کنند.

به نظر می‌رسد که موارد ذکر شده متعلق به یک تیم رویایی باشد، تیمی که هر کارفرمایی آرزوی داشتن آن را دارد اما اینگونه نیست! شما برای یافتن چنین تیمی نیازی به جستجو در خارج از سازمان خود ندارید! بله، شما بعنوان مدیریت سازمان می‌توانید کار گروهی را در تیم‌های کاری موجود در سازمانتان نهادینه کنید تا موفقیت سازمان شما تضمین شود. اگر در تیم شما هیچ یک از نمودهای کار گروهی وجود ندارد، مسئولیت ایجاد روحیه تیمی و در نتیجه بهبود کار گروهی در سازمان بر عهده شماست.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

چگونه می‌توان کار گروهی را بهبود بخشید؟

درست است که مسئله‌ی همکاری تیمی و کار گروهی برای بسیاری از سازمان‌ها یک چالش اساسی است، مخصوصاً وقتی که می‌خواهیم یک گروه عادی از مردم را به تیمی بسیار پربازده تبدیل کنیم. اما نگران باشید، در این مقاله کوتاه رهنمودهایی را برای بهبود همکاری تیمی و کار گروهی در سازمان به شما معرفی خواهیم کرد که می تواند مفید باشد.

 

1) انتظارات خود را بدانید

اولین قدم برای بهبود کار گروهی این است که انتظارات خود را از کارمندان به روشنی بیان کنید. شما باید انتظارات خود را از کارکنان تیم خود بنویسید و آنها را مرور کنید. کارکنان شما باید باید افرادی باشند که بتوانند وظایف خود را به درستی انجام بدهند. به هنگام انتخاب اعضای تیم خود، سعی کنید به دنبال افرادی باشید که علاوه بر وظیفه شناسی، ویژگی‌های کار گروهی را هم داشته باشند.

 

2) ایجاد یک محیط کار مناسب

اگر می‌خواهید کار گروهی را در سازمان خود بهبود ببخشید، باید اطمینان حاصل کنید که محیطی که کارکنان شما (اعضای گروه) در آن کار می‌کنند، به اندازه کافی مساعد است. کارکنانی که در محل کار خود احساس راحتی می‌کنند، بهره‌وری بالاتری دارند. اگر محل کار را برای کارمندان دلپذیر کنید، از کار لذت بیشتری می‌برند و در نتیجه هم کاری گروهی برای رسیدن به یک هدف مشترک آسان‌تر می‌شود.

در یک محیط کار مثبت، همه به راحتی با یکدیگر کنار می‌آیند، موارد تاخیر و غیبت کاهش می‌یابد و بهره‌وری افزایش خواهد یافت. یک محیط کار مناسب می‌تواند روحیه کارمندان را بهبود بخشد، سطح انرژی آنها را افزایش داده و آنها را تشویق به همکاری با یکدیگر کند.

یک محیط کار مساعد به کارمندان کمک می‌کند تا به جای اینکه فقط منتظر چک حقوق و دستمزد از رئیس باشند و به کارشان اهمیتی ندهند، یک تیم باشند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

کار گروهی

 

3) اجازه تصمیم گیری تیمی را بدهید

برای اینکه کار گروهی نتایج مثبتی را در یک سازمان به همراه داشته باشد، کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که همه با هم کار می‌کنند. در این راستا، کارکنان باید احساس کنند که در اداره سازمان نقش دارند؛ پس آنها باید درگیر مواردی مانند تصمیم‌گیری شوند.

شما به عنوان یک کارفرما باید این واقعیت را بپذیرید که افرادی که مستقیماً تحت تأثیر تصمیم قرار می‌گیرند، باید بخشی از فرایند تصمیم‌گیری باشند. بنابراین باید اجازه دهید تا اعضای تیم‌تان در مواردی از تصمیم‌گیری‌ها شرکت داشته باشند؛ زیرا این امر به بهبود همکاری تیمی و کار گروهی بین کارمندان سازمان شما کمک می‌کند.

برای اینکه همکاری تیمی و کار گروهی موثر در یک سازمان وجود داشته باشد، گاهی باید سیستم مبتنی بر تصمیم گیری مشترک در سازمان فعال باشد. باید به کارمندان اجازه دهیم درباره‌ی بعضی از موضوعات حرفی برای گفتن داشته باشند. این بدان معنی است که به آنها اجازه خواهید داد که کنترل و آزادی بیشتری در کار خود داشته باشند.

 در صورت لزوم، از برخی از رفتارها که نشان‌دهنده قدرت و نظارت شماست برای دادن آزادی عمل بیشتر به کارکنان کوتاه بیایید. با رعایت این موارد متوجه خواهید شد که کار گروهی وقتی بهبود می‌یابد که هر کدام از کارکنان احساس تعلق نسبت به سازمان داشته باشند.

 

4) مهارت ارتباطات را گسترش دهید

کار گروهی چیزی نیست که بتوان آن را در یک روز یاد داد یا یاد گرفت. کار گروهی باید پرورش داده شود و این موضوع نیاز به همکاری بیشتر و بهتر افراد به صورت تیمی دارد. در این راستا، همانطور که برای تقویت همکاری تیمی در سازمان خود تلاش می‌کنید، باید در مراحل اولیه؛ مهارت ارتباطی بین کارمندان خود را توسعه دهید. علاوه بر مهارت ارتباطات عالی، باید بر اهمیت اعتماد در بین اعضای تیم نیز تأکید کنید.

شما می‌توانید با ایجاد یک محیط موقتی که همه افراد را ملزم به برقراری ارتباط و اعتماد به یکدیگر می‌کند، کار تیمی را بهبود ببخشید. این فعالیت‌های تیم سازی (Team building exercises) غالباً برای کمک به کارمندان در برقراری ارتباط بهتر و اعتماد به یکدیگر ترتیب داده می‌شود. در طی فرایند تیم سازی، می‌توان از بازی‌ها و شبیه‌سازی‌ها برای ایجاد مهارت‌های ارتباطی و اعتماد بهتر در بین کارمندان استفاده کرد.

نکته اصلی این است که فعالیت‌های تیم سازی مانند بازی‌ها و شبیه‌سازی‌ها به اعضا کمک می‌کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و همچنین به یکدیگر اعتماد بیشتری داشته باشند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت های متفاوتی که پیش رو داشته ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

5) به کارمندان خود یاد دهید که به یکدیگر احترام بگذارند

احترام عاملی است که یک تیم را در کنار هم نگه می‌دارد. برای اینکه یک تیم به طور کارآمد و موثر کار کند، باید یک رابطه کاری خوب بین اعضای آن وجود داشته باشد؛ از این رو، باید احترام متقابل در درون یک تیم بدون توجه به سن، جنسیت، موقعیت، مهارت، تجربه و غیره وجود داشته باشد.

به عنوان یک کارفرما، باید به کارمندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند نقاط قوت و ضعف همکاران خود را بپذیرند. اگر این کار انجام شود، اختلافات کمتری وجود خواهد داشت و بنابراین کار گروهی بهبود خواهد یافت.

 

نتیجه‌گیری

اگر کار گروهی مناسب در سازمان شما کم اتفاق می‌افتد، شما به عنوان یک کارفرما باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید تا شرایط را بهتر کنید. نکاتی را که در این مقاله کوتاه در مورد چگونگی بهبود کار گروهی ذکر شد را یک بار در سازمانتان امتحان کنید.

علاوه بر این شما می‌توانید یک سری آموزش‌های رسمی و غیررسمی به کارمندان خود ارائه دهید تا آنها بتوانند اهمیت همکاری گروهی در سازمان را درک کنند. فراموش نکنید که در کار گروهی انتقال روحیه تیمی و ایجاد یک نگرش مثبت بین اعضای برای رسیدن به بهبود بسیار مهم است.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان