مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

۱۳ نکته ساده و در عین حال شگفت‌انگیز برای برندسازی

۱۳ نکته ساده و در عین حال شگفت‌انگیز برای برندسازی

برندسازی فرآیند ایجاد آگاهی در مورد محصولات، خدمات یا کسب و کار شما با استفاده از استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و کمپین‌هایی است که تصویری ماندگار در ذهن مصرف کننده و در بازار ایجاد می‌کند.

برندسازی دارای سه جزء اصلی است که عبارتند از:

  • استراتژی برند
  • هویت برند
  • بازاریابی برند

برندسازی کار آسانی نیست زیرا مستلزم هماهنگی و عملکرد در سطوح مختلف است. مشتری فقط زمانی یک محصول معمولی را برند می‌نامد که شرکت به طور مرتب تبلیغ می‌کند که محصول فوق‌العاده‌ای دارد و عملکرد آن در طول زمان عالی بوده است. علاوه بر آن، اگر تبلیغات و ارتباطات بازاریابی بتوانند با مشتری ارتباط برقرار کند، برندسازی وارد سطح کاملا جدیدی می‌شود و افرادی که محصول را به دلیل نام تجاری خریداری می‌کنند، وارد می‌شوند و این نقطه شیرین برای هر کسب و کاری است، اینطور نیست؟ اگر قرار باشد محصول جدیدی را در طی یک دوره زمانی عرضه کنید، دوست دارید آن محصول به عنوان یک برند شناخته شود. پس باید برندسازی را برای محصول یا سازمان خود پیاده سازی کنید. در این مقاله به ذکر ۱۳ نکته ساده و در عین حال کاربردی برای برندسازی پرداخته شده است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

۱) تنها زمانی که آماده هستید شروع به برندسازی کنید.

هر شرکت یک دوره بلوغ دارد که در آن ممکن است درآمد و محصولی برای ایجاد یک برند داشته باشد. اگر فعالیت‌های برندسازی را شروع کنید، اما درآمد یا منابع لازم برای حمایت از این فعالیت‌ها را نداشته باشید، در این صورت نام تجاری شما ممکن است شکست بخورد.

به عنوان مثال، اگر نمایشگاهی نزدیک است و شما درآمد و محصول را در اختیار دارید، می‌توانید بلافاصله به سراغ تبلیغات بروید تا مشتریان بیشتر در مورد محصول شما آگاه شوند و شروع به شناخت آن کنند. در نتیجه، اگر قصد انجام تبلیغات را دارید اما درآمدی برای اجرای کامل آن ندارید، یا اگر تبلیغات اجرا شود ولی محصولات آنطور که باید آماده نیستند، زحماتی که برای برندسازی صرف می‌کنید، هیچ فایده‌ای نخواهند داشت.

 

۲) در مورد برندسازی اشتیاق داشته باشید.

اگر فقط به این دلیل به دنبال برندسازی هستید که دیگران این کار را انجام می‌دهند، پس در رویکرد برندسازی خود در اشتباه هستید. شما باید قدرت اصلی شرکت خود را درک کنید و به برندسازی متعهد باشید. این موضوع به معنای تمرکز کامل بر فعالیت‌های برندسازی است. بهترین نکته‌ای که می‌توان درباره برندسازی ارائه کرد این است که برندسازی باید از قلب شما نشأت گرفته باشد.

 

۳) به برند خود ایمان داشته باشید.

ذکر این نکته تکراری است اما اگر تلاش‌های برندسازی کسب‌وکار شما از قلبتان سرچشمه نمی‌گیرد و به برند خود اعتقاد ندارید، در این صورت در حال جنگیدن در نبردی هستید که پیشتر از اینها آن را باخته‌اید! اگر فکر نمی‌کنید که برند شما می‌تواند از پس تمامی مشکلات و معضلات بربیاید، پس قطعاً مشکلاتی در شرکت شما وجود دارد که حل نشده است و به دلیل این مشکلات است که شخص شما به برند خودتان اعتقادی ندارید. در چنین حالتی بهتر است به نکته اول رجوع کنید؛ یعنی فقط زمانی که آماده هستید، شروع به برندسازی کنید.

 

۴) حول نقاط قوت خود برندسازی کنید.

هر محصول یا برند نقاط قوتی دارد که برندسازی آن ریشه در این نقاط قوت دارد. مردم تایرهای Goodyear را به دوام بالای آن می‌شناسند، باتری‌های Duracell را بخاطر عمر طولانی مدت آن می‌خرند، لوازم خانگی Philips به کیفیت بالا و دیر خراب شدن معروفند و با خرید محصولات Apple انتظار نوآوری در بالاترین سطح را داریم.

نکته مهم در برندسازی در این است که شما باید حول نقاط قوت خود بازی کنید و آن را به چهره برند خود تبدیل کنید. هنگامی‌که مشتری از طریق استفاده از محصولات و خدمات به این نتیجه می‌رسد که محصول باکیفیت است، به تمام محصولات دیگر همان برند نیز اعتماد می‌کند، حتی اگر برای او تبلیغ نشده باشد. با این حال، اگر اولین تجربه بد باشد، بعید است که مشتری چیز دیگری را از همان برند امتحان کند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

۵) نقاط ضعف خود را بهبود بخشید تا برندسازی قوی‌تری داشته باشید.

اگر زمانی که شما نقاط قوت خود را تبلیغ می‌کنید، مشتری به برند شما وابسته شود، منطقی است که هر چه نقاط قوت بیشتری داشته باشید، مشتریان بیشتری نیز خواهید داشت. بنابراین هرچه نقاط ضعف خود را بهتر برطرف کنید، برند شما قوی‌تر خواهد شد. اگر در سبد محصولات خود، محصولاتی دارید که دارای مشکلات فنی هستند، پس باید روی بهبود آن مسائل تمرکز کنید. بسیاری از برندها به دلیل داشتن یک محصول ضعیف در کارنامه خود شهرت خود را از دست داده‌اند، در حالی که بقیه محصولات آنها عالی بودند. بنابراین برای داشتن یک برند قوی‌تر باید نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خود را برطرف کنید.

 

۶) به محصولات و خدمات خود ارزش بیفزایید.

شما همواره باید از خود (و همچنین کارکنان و مشتریان خود) بپرسید که برای بهبود ارزش برند چه کاری می‌توانید انجام دهید. مشتری برند شما را چگونه تفسیر می‌کند؟ آیا او ارزش کامل را از خرید یک محصول دریافت می‌کند؟ یا با حداقل هزینه اضافی می‌توانید ارزش بیشتری به محصولات خود اضافه کنید؟

مواردی مانند ارتقای محصولات، پیشنهادات خرید، تغییرات بهینه در فرآیند خدمات مشتری و... می‌تواند باعث ایجاد رضایت بیشتر مشتریان شود. افزودن چنین ارزشی به خدمات شما، اساس داشتن یک برند قوی است. به هر برند معتبری نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آنها به طور داخلی به فرآیندهای خود نگاه می‌کنند تا بتوانند خدمات بهتری را برای مشتریان برنامه ریزی کنند.

 

۱۳ نکته برای برندسازی

 

۷) پاسخ دهید و در دسترس باشید.

امروزه مشتریان در زمان نارضایتی خود بسیار پر سر و صدا هستند و تعجب نکنید اگر انتقاد از برند شما به صورت آنلاین و از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف انجام می‌شود. بنابراین مهم است که به دنبال نام برند خود در شبکه‌های اجتماعی باشید تا بتوانید به مشتریان خود پاسخ دهید. در عین حال، بهتر است که با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ همکاری کنید تا بتوانید به صورت آنلاین از طریق وبسایت رسمی، توییتر، فیسبوک یا ایمیل به مشتریان خود دسترسی داشته باشید.

فراموش نکنید که در دسترس بودن فقط یک بخش است. بخش دیگر پاسخگویی به مشتریان و گرفتن بازخورد است تا بدانید مشتریان از شما راضی هستند. یک پست ناراضی برای یک برند تازه کار می‌تواند حداقل ۱۰ تا ۱۵ مشتری برند را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین باید در دسترس باشید و به مشتریان خود پاسخ دهید تا برندی قوی بسازید.

 

۸) پیام مناسب را در ارتباطات بازاریابی خود دریافت کنید.

فقط به برخی از تبلیغات برندهای معروف و معتبر نگاه کنید. متوجه خواهید شد که چون برندها به اندازه کافی بزرگ و معتبر هستند، تنها ارزشی که می‌توانند برای برندشان تبلیغ کنند، از طریق ارتباطات بازاریابی مناسب است و منظور از ارتباطات بازاریابی مناسب، افزودن ارزش به مقصودی است که برای مشتریان نهایی خود که تبلیغات شما را تماشا می‌کنند، بیان می‌کنید.

ارزش‌های برند شما باید در این تبلیغات منعکس شود. بهترین نمونه از این گونه تبلیغات نیز اپل است. اپل به عنوان برند متمرکز بر نوآوری شناخته شده است؛ از این رو، تبلیغات اپل همیشه با نوآوری ارتباط برقرار می‌کند و این باعث ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان آنها می‌شود. بنابراین، دریافت پیام مناسب در ارتباطات بازاریابی شما به ایجاد ارزش ویژه برند کمک زیادی می‌کند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

۹) در هنگام بحران بایستید.

بسیاری از برندها اخیراً تبلیغات اجتماعی را آغاز کرده‌اند و در مواقع بلایای طبیعی برای کمک به مردم ایستاده‌اند. بدیهی است که تنها موضوع برندسازی پشت این منطق نیست و نیت‌های بشردوستانه نیز در کار هستند. به طور کلی مسئولیت اجتماعی برندها علاوه بر اینکه راهی‌ست برای نشان دادن حسن نیت و کمک‌های بشردوستانه، می‌توانند ممنجر به برندسازی قوی نیز شوند.

 

۱۰) حضور آنلاین قوی داشته باشید.

در عصر دیجیتال امروزی، نمی‌توانید بدون حضور آنلاین قوی، برندسازی کنید. بسیاری از برندهای معتبر در سراسر جهان در تمام شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. آنها وبسایت‌های فوق‌العاده‌ای دارند که حداکثر اطلاعات را در مورد محصولات خود به کاربران می‌دهند. در کالاهای بادوام مصرفی و لوازم الکترونیکی، این وبسایت‌ها فروشندگان ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز شرکت نیز هستند. بنابراین، برای رفع نیازهای مشتری دیجیتال امروزی نیاز است که شرکت حضور آنلاین قوی داشته باشد. اگر مشتری احساس کند که شرکت در فضای دیجیتال و آنلاین فعال نیست، متوجه می‌شود که افراد زیادی در مورد آن صحبت نمی‌کنند و از این رو، شرکت قابل اعتمادی نیست! بنابراین اگر در حال برندسازی هستید، باید یک حضور آنلاین قوی نیز ایجاد کنید.

 

۱۱) ایجاد روابط

در یک رابطه عاطفی چه انتظاراتی از شریک خود دارید؟ اینکه با شما در تماس باشد، از شما مراقبت کند و اطمینان دهد که برای او مهم هستید. هنگامی‌که یک برند در حال ایجاد روابط با مشتری است، همین کارها را باید انجام دهد!

برندها باید از مدیریت ارتباط با مشاری (CRM) استفاده کنند، خدمات مشتری خود را بهینه کنند، مکانیسم بازخورد مشتری را بهبود بخشند و به طور کلی باید در جهت رفاه حداکثری مشتری تلاش کنند. به برندهای برتر بین‌المللی نگاه کنید تا متوجه شوید که هر کدام از این برندها دارای یک تیم بزرگ خدمات مشتری هستند. در واقع، زمانی شما تبدیل به یک برند برتر می‌شوید که تیم خدمات مشتری شما در مقایسه با تیم فروش نتیجه بیشتری را به ارمغان می‌آورد! این موضوع به این دلیل است که سرمایه گذاری شما برای مشتریان تکراری بسیار کمتر است؛ در حالی که سرمایه گذاری شما برای جذب مشتری زیاد است. برندی که قوی باشد، به طور خودکار مشتریان وفادار و تکراری زیادی را برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

 

۱۲) از تکنیک های برندسازی هوشمند استفاده کنید.

برند ماهیتی ناملموس دارد ولی با ترکیبی از عناصر مختلف برند قابل لمس خواهد شد که مدیر بازاریابی باید روی بسته بندی، تبلیغات و به طور کلی هر جایی که برند می‌تواند تفاوت ایجاد کند، پیاده سازی کند. عناصر برندسازی معمولاً شامل رنگ‌های سازمانی برند، لوگوی برند، رسانه ارتباطی، استفاده از افراد مشهور (سلبریتی‌ها) و سایر عناصر از این قبیل است. با استفاده از این تکنیک‌های برندسازی و یافتن بهترین راه برای ادغام برندسازی در تمام فرآیندهای خود، می‌توانید مزیت فوق‌العاده‌ای نسبت به سایر رقباء داشته باشید.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

۱۳) صبر داشته باشید.

برندسازی مثل فروش نیست. در برندسازی هیچ هدف کوتاه مدتی وجود ندارد. در واقع، برندسازی یک فرآیند استراتژیک است و از این رو ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا به نتیجه‌ای که شرکت می‌خواهد برسد! بسیاری از برندهایی که امروز در تمامی دنیا شناخته شده هستند، سالها پول زیادی را صرف تلاش‌های خود برای برندسازی کرده‌اند که به این جایگاه رسیده‌اند و با این حال، بسیاری از این تلاش‌ها بارها و بارها با شکست مواجه شده است. تنها از طریق پشتکار و تلاش از ایده‌های مختلف است که یک برند به شهرت می‌رسد. بنابراین، یک مدیر برندسازی باید صبور باشد تا بتواند تمام فراز و نشیب‌های فرایند برندسازی را تحمل کند. داشتن یک برنامه به شما کمک می‌کند تا با شیوه مناسبی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و در نتیجه برندسازی قوی برای شرکت خود داشته باشید.

 

سخن پایانی

داشتن ارزش ویژه برند، بهترین مزیت رقابتی است؛ زیرا چیزی‌ست که جایگزین کردن آن سخت است. از این روست که در بازار رایانه به سختی می‌توانید برندی را به جز مایکروسافت یا اپل به عنوان یک سیستم عامل پیدا کنید! در بازار سیستم‌ عامل‌های موبایل نیز عمدتاً اندروید و اپل را خواهید یافت. توجه داشته باشید که چگونه اپل در هر دو دسته پیشرو است! این به دلیل ارزشی است که این برند به مشتریان نهایی ارائه می‌دهد.

در واقع، وفاداری به برند اپل به گونه‌ای است که مشتریان هر محصولی را که شرکت عرضه می‌کند، خریداری می‌کنند. اکنون این وظیفه برند است که محصولاتی را عرضه کند که در واقع ارزش زیادی را برای مشتریان خود فراهم می‌کند. در اصل، هر شرکت نوپا باید از همان ابتدا زمان خاصی را برای تلاش‌های برندسازی خود در نظر بگیرد. اگر برندسازی به درستی انجام شود، دستیابی به هر نتیجه دلخواهی آسان‌تر خواهد شد.