مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

۱۵ مزیت بزرگ شرکت با مسئولیت محدود

۱۵ مزیت بزرگ شرکت با مسئولیت محدود

اگر شما نیز به راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی خود علاقه‌مندید و در حال بررسی ساختارهای مختلف هستید تا بتوانید ساختاری را که نیازهای شما را برآورده می‌کند نهایی کنید، وقت آن رسیده که به شرکت با مسئولیت محدود به چشم یک گزینه جدی فکر کنید.

پیشتر و در مقاله‌ای جداگانه به بررسی جامع و کامل شرکت با مسئولیت محدود یا Limited Liability Company که به اختصار LLC نامیده می‌شود، پرداخته‌ایم و در این مقاله قصد داریم تا بررسی ۱۵ مزیت بزرگی که این دسته‌ها از شرکت‌ها دارا هستند، شما را در تاسیس شرکت با مسئولیت محدود راهنمایی کنیم.

همانطور که در مقاله «شرکت با مسئولیت محدود چیست؟ مزایا و معایب شرکت با مسئولیت محدود» گفته شد، یکی از مزایای اصلی شرکت با مسئولیت محدود این تعهدات اعضا در قبال تعهدات و بدهی‌های شرکت محدود به سطح سرمایه گذاری آنها در شرکت است؛ به این معنی که در صورت شکایت از شرکت با مسئولیت محدود، دارایی‌های شخصی مانند املاک و مستغلات، حساب‌های بانکی و... محافظت می‌شوند و تنها چیزی که از دست می‌رود، سرمایه گذاری شما در شرکت است.

شرکت با مسئولیت محدود یا LLC به عنوان یک نهاد مجزا از مالک عمل می‌کند و یکی از ساده‌ترین راه‌های محافظت از دارایی‌های او در صورت مواجهه با ضرر یا شکایت شرکت در نظر گرفته می‌شود. یک شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند توسط صاحبان آن اداره شود یا اعضاء می‌توانند مدیری را برای مدیریت آن منصوب کنند.

شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یک موجودیت ترکیبی شناخته می‌شود که از ادغام ویژگی‌های یک موسسه انفرادی (sole proprietorship)، شراکت (partnership) و شرکت (corporation) تشکیل می‌شود. شرکت با مسئولیت محدود یک ساختار ساده است که برای محافظت از دارایی‌های شخصی مالک یا مالکین ایجاد شده است. یک شرکت LLC به قوانین سفت و سختی که یک شرکت باید از آنها پیروی کند، محدود نمی‌شود و در عوض مزایایی مانند انعطاف پذیری، حمایت قانونی و کاغذبازی کمتر را نسبت به سایر ساختارهای تجاری ارائه می‌دهد. مزیت اصلی شرکت با مسئولیت محدود این است که هزینه راه اندازی آن کمتر و فرایندی به مراتب آسان‌تر دارد و از آنجایی که مقررات و الزامات کمی وجود دارد، حفظ عملیات آن نیز ساده‌تر است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

مزایای شرکت با مسئولیت محدود

در ادامه به بررسی ۱۵ مزیت بزرگی که شرکت‌های با مسئولیت محدود دارا هستند، می‌پردازیم:

۱) هویت حقوقی جداگانه

یک شرکت با مسئولیت محدود یا یک LLC یک سازمان تجاری است که از صاحبان و اعضای آن جداست و بدهی‌ها، مسئولیت‌ها، حقوق و دارایی‌های خود را دارد. از شرکت با مسئولیت محدود می‌توان شکایت کرد و به نوبه خود نیز می‌تواند به نام شرکت خود طرح دعوی کند.

این شرکت اختیار خرید و مالکیت املاک، ضمانت، قرارداد، سرمایه گذاری وجوه خود و ارائه وام به دیگران را دارد.

اگر به دنبال بزرگترین مزیت شرکت با مسئولیت محدود هستید، این موضوع است که کلیه تعهدات لازم به شرکت محدود می‌شود و هیچ مسئولیتی گریبان‌گیر مدیران یا اعضاء نخواهد بود.

 

۲) موجودیت مستقل

گفته می‌شود که یک شرکت با مسئولیت محدود موجودیتی مستقل دارد و این یک مزیت اساسی برای شرکت با مسئولیت محدود به اثبات رسیده است. اگر مالک فوت کند، کناره گیری کند یا بازنشسته شود، شرکت فعالیت خود را متوقف نخواهد کرد و تغییر مالکیت می‌تواند بدون انحلال شرکت صورت گیرد.

در موارد شدید، انحلال تنها زمانی رخ می‌دهد که اتفاقی رخ دهد که به طور خاص در قرارداد عملیاتی ذکر شده است، توافق اعضاء بر سر انحلال یا اقدام اداری یا قضایی می‌تواند از دلایل انحلال شرکت با مسئولیت محدود باشد.

 

۳) مسئولیت محدود

همانطور که از عنوان این نوع از شرکت‌ها پیداست، یک شرکت با مسئولیت محدود ضریب مسئولیت بالقوه صاحب کسب و کار خود را محدود می‌کند.

اعضاء فقط بر اساس سرمایه گذاری خود شخصاً مسئول هستند و این یک مزیت مهم برای شرکت با مسئولیت محدود است. اگر یک فرد یا نهاد تجاری دیگر پس از استفاده از محصولات و خدمات شما با مشکلی مواجه شود یا در محل کار شما آسیب ببیند، شاکی از شخص شما شکایت نمی‌کند و نمی‌تواند به دنبال دارایی‌های شخصی شما باشد.

خسارات وارده به دارایی شما، اختلافات فروشنده و بدهی‌های پرداخت نشده توسط کسب و کار، بدهی‌های احتمالی هستند که صاحب شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند به راحتی از خود در برابر آنها محافظت کند.

البته استثناهایی در قاعده مسئولیت محدود وجود دارد، به عنوان مثال اگر شما از طریق کسب و کار خود مرتکب کلاهبرداری شوید، الزامات شرکت با مسئولیت محدود را برآورده نکرده باشید، از پول شخصی برای پرداخت‌های تجاری استفاده کرده باشید و یا وجوه تجاری و شخصی را یکپارچه کرده باشید، در این صورت شخصاً موظف به پرداخت خسارت‌های وارده خواهید بود.

 

۴) انعطاف مالیاتی

یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود این است که سود کسب و کار به طور جداگانه علاوه بر مالیات‌های واریز شده توسط اعضاء مشمول مالیات نمی‌شود. سودی که شرکت به دست آورده است، با توجه به سهم اعضاء به جساب آنها منتقل می‌شود و سپس از طریق اظهارنامه مالیاتی تک تک اعضاء ثبت می‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود یکی از ساختارهای ارزان قیمتی است که می‌توانید برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود انتخاب کنید. هر سال باید فرم‌های مالیاتی کامل را تکمیل و ارسال کنید. سازمان امور مالیاتی مستقیماً بر شرکت با مسئولیت محدود مالیات نمی‌گیرد، بلکه تصمیم‌گیری در مورد نحوه مالیات بر شرکت را به عهده خود شرکت می‌گذارد.

شما چندین گزینه دارید که می‌توانید به عنوان یک شرکت LLC تک مالکی یا چند مالکی و یا به عنوان یک شرکت تشکیل پرونده دهید. این موضوع به اعضاء بستگی دارد که یک توافقنامه عملیاتی ایجاد کنند که به صراحت بیان می‌کند که می‌خواهید با شرکت مسئولیت محدود شما برای اهداف مالیاتی چگونه رفتار شود.

 

۵) بدون محدودیت برای اعضا

این موضوع به شرکت مسئولیت محدود بستگی دارد که آیا می‌خواهد با یک عضو شروع کند یا چند عضو. تشکیل یک شرکت با مسئولیت محدود با یک عضو انحصاری معمول است و سایر LLCها نیز می‌توانند آن را در قالب یک شرکت چند لایه داشته باشند که در حوزه‌هایی مانند داروسازی و املاک و مستغلات محبوب است. به سادگی هیچ محدودیتی در تعداد اعضاء وجود ندارد و این یکی از مزایای اصلی یک شرکت با مسئولیت محدود است.

یک واقعیت مهم این است که اگرچه شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند اعضای متعددی داشته باشد، بخش مدیریت با اعداد بالا کمی دشوار می‌شود، زیرا شما هیچ سهامی را منتشر نمی‌کنید که بتوان آن را خرید و فروش کرد.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

۶) ایجاد و مدیریت آسان

یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود این است که ایجاد و مدیریت آن در مقایسه با سایر ساختارهای تجاری بسیار آسان است. در برخی کشورها، راه‌اندازی یک شرکت با پر کردن فرم لازم در چند دقیقه و آن هم به صورت آنلاین است! می‌توانید هزینه لازم را از طریق کارت اعتباری بپردازید یا می‌توانید از آژانس‌هایی که به طور ویژه در حوزه تاسیس شرکت با مسئولیت محدود فعالیت می‌کنند، برای ارائه کمک‌های خود در قبال هزینه استفاده کنید. پس از آن به وبسایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید و یک شماره شناسایی کارفرما یا EIN دریافت کنید که برای باز کردن یک حساب جاری تجاری به آن نیاز دارید. این یک گام بسیار مهم است؛ زیرا این اقدام هزینه‌های شخصی و تجاری را جدا از هم نگه‌می‌دارد و شما را از طریق وضعیت مسئولیت محدود خود ایمن نگه می‌دارد.

برای راه‌اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود از مالک خواسته می‌شود که ابتدا مکانی را که می‌خواهد کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند، انتخاب کند و سپس فرم‌های لازم را به سازمان مالیات ارسال کند و EIN دریافت کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که گزارش سالانه خود را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کنید.

 

شرکت با مسئولیت محدود

 

۷) کاغذبازی کمتر

یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود این است که قوانین انعطاف پذیر و الزامات سختگیرانه دارد. این قرارداد عملیاتی شماست که قوانینی را برای عملکرد و مدیریت چارچوب کسب و کار شما ایجاد می‌کند و این موضوع منجر به کاغذبازی کمتر می‌شود. به یاد داشته باشید که اگر توافق نامه‌ای ایجاد نکرده باشید، به قوانین پیش فرضی که توسط کشور شما تنظیم شده است، ملزم خواهید بود.

 

۸) سادگی

ایجاد و مدیریت شرکت‌های با مسئولیت محدود بسیار آسان است. یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود این است که نیازی به تعیین نقش‌های رسمی، ثبت تصمیمات و صورت‌جلسات و برگزاری مجامع عمومی شرکت ندارد و قبل از انجام هر گونه اقدام مرتبط با کسب و کار، نیازی به تایید هیأت مدیره ندارد.

 

۹) انعطاف پذیری

ساختار یک شرکت با مسئولیت محدود به صلاحدید مالک بستگی دارد. شما می‌توانید یک یا چند عضو در شرکت خود به عنوان مالک داشته باشید. این بر عهده شماست که بخواهید عملیات روزانه آن را انجام دهید یا یک مدیر برای انجام وظایف تعیین کنید.

این مدیران می‌توانند عضو هیأت مدیره باشند و یا نباشند که از طریق توافقنامه عملیاتی آن تصمیم گیری شده است. همچنین از نظر اهداف مالیاتی انعطاف پذیری دارد زیرا همانطور که قبلتر گفتیم شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند نحوه پرداخت مالیات خود را انتخاب کند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

۱۰) اعتبار بیشتر

اعتبار یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود است. اگر شما «شرکت با مسئولیت محدود» را در نام تجاری خود گنجانده باشید، این موضوع نشان دهنده قصد جدی شما برای مشتریان است زیرا شرکت‌های با مسئولیت محدودو ساختار رسمی‌تری نسبت به یک شرکت مشارکتی یا مالکیت انفرادی دارند و این به معنی اعتبار بیشتر شما نزد مشتریان و مخاطبان شماست.

 

۱۱) پرداخت بدون محدودیت به اعضا

اگر به دنبال مزایای دیگر شرکت با مسئولیت محدود هستید، یک مزیت مهم این است که هیچ محدودیتی در نحوه پرداخت به اعضای آن وجود ندارد. شرکت این اختیار را دارد که بیشتر یا حتی کمتر از سهم مالکیت مربوطه به آنها بپردازد.

اگر یک شرکت با مسئولیت محدود متعلق به یک عضو منفرد یا زوج متاهل باشد، هزینه‌های قابل کسر و درآمدهای مشمول مالیات به ترتیب از طریق مالکان انحصاری یا اظهارنامه مالیاتی مشترک زوج منتقل می‌شود.

در یک شرکت با مسئولیت محدود، شما نمی‌توانید حقوق و دستمزد را به مالکان بپردازید زیرا تمام پرداخت‌ها به عنوان درآمد مشارکت محاسبه نمی‌شود.

 

۱۲) اعتبار تجاری ایجاد کنید

در یک شرکت با مسئولیت محدود، اعتبار شما جدا از اعتبار تجاری شما است. ایجاد اعتبار تجاری یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود است، زیرا این اعتبار جداگانه ماهیت شخصی را برای هر گونه بدهی که توسط شرکت رخ می‌دهد، حذف می‌کند. این اعتبار تجاری به شما کمک می‌کند تا تسهیلات اعتباری و وام‌های تجاری را به راحتی برای شرکت خود اخذ کنید.

 

۱۳) جذب سرمایه گذاران خارجی

سرمایه گذاران با ساختار تجاری شرکت‌های با مسئولیت محدود راحتتر هستند زیرا با شیوه عملیات آن آشنا هستند. این یک مزیت مهم برای شرکت‌های با مسئولیت محدود است که به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه های خود هستند.

 

۱۴) انتقال آزاد منافع مالی

سود مالکیت به عنوان بهره عضویت در یک شرکت با مسئولیت محدود شناخته می‌شود. این به دو بخش حقوق مدیریت و حق مالی تقسیم می‌شود و از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود محسوب می‌شود. حقوق مالی به شما اجازه می‌دهد تا سود و زیان را به اشتراک بگذارید.

حقوق مدیریت حکم می‌کند که یک عضو نمی‌تواند حقوق مدیریت و کل منافع خود را بدون کسب رضایت از اعضای باقی‌مانده انتقال دهد و بفروشد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

۱۵) استفاده از روش نقدی حسابداری در شرکت‌های با مسئولیت محدود

استفاده از روش نقدی حسابداری یکی از مزایای مهم شرکت با مسئولیت محدود است. در شرکت‌های سهامی و مشارکتی، شما باید از روش تعهدی استفاده کنید، در حالی که در اکثر شرکت‌هایی که ساختار شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب کرده‌اند، می‌توانید از این روش نقدی استفاده کنید که در آن درآمد تا زمانی که آن را در حساب‌های خود دریافت نکنید، به عنوان پول به دست آورده شده درنظر گرفته نمی‌شود.

پیش از این، صاحبان مشاغل شخصاً مسئول بدهی‌هایی بودند که تجارت آنها به دیگران داشت، اما با تشکیل شرکت‌های با مسئولیت محدود، آنها در جداسازی و محافظت از خود در برابر هرگونه دعوی موفق بودند.

شرکت‌های با مسئولیت محدود دارای چندین مزیت نسبت به سایر انواع ساختارهای تجاری است که آن را به انتخاب مناسبی برای مالکانی تبدیل می‌کند که به دنبال حفاظت از دارایی‌های خود هستند.