مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

ثبت شعبه شرکت در آلمان

ثبت شعبه شرکت در آلمان

ثبت شعبه شرکت در آلمان یکی از راه‌های گسترش کسب‌وکار و آغاز فعالیت تجاری و اقتصادی در این کشور و همچنین در بازار جهانی است. در این مقاله قصد داریم تا مقوله ثبت شعبه شرکت در آلمان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

ثبت شعبه شرکت در آلمان چیست؟

شعبه نهادی است که یک شرکت خارجی می‌تواند به عنوان نمایندگی خود در آلمان تأسیس و ایجاد کند. ثبت شعبه شرکت در آلمان مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به حضور در یکی از بازارهای اصلی اتحادیه اروپا نام برد. این نوع نهاد از نظر استقلال نسبت به شرکت خارجی تفاوت‌های اساسی دارد.

ثبت شعبه شرکت در آلمان اساساً گسترش یک شرکت خارجی در آلمان است. ثبت شعبه شرکت در آلمان شیوه‌ای برای تجارت است که اغلب توسط بانک‌ها و موسسات مالی انتخاب می‌شود اما می‌تواند برای سایر شرکت‌های خارجی نیز مناسب باشد.

ثبت شعبه شرکت در آلمان برای کارآفرینانی مناسب است که مایل به داشتن نماینده‌ای در کشور آلمان هستند، بدون آزادی عمل! چرا که شعبه یک شرکت در آلمان یک شخص حقوقی در نظر گرفته نمی‌شود و مسئولیت اقدامات آن بر عهده شرکت خارجی است. نام باید همان نام شرکت خارجی باشد، با این تفاوت که دارای «بخش آلمان» است.

 

تاسیس شرکت در آلمان شروع مسیری است که برای شما مقدمات کسب درآمد و شروع یک زندگی جدید با استانداردی مناسب را فراهم خواهد کرد.

تاسیس شرکت در آلمان

 

انواع شعبه شرکت در آلمان

شعبه در کشور آلمان به نهادی گفته می‌شود که به شرکت اصلی وصل است و سیستم مالی یا دارایی‌های مشترکی با شرکت مادر دارد و نمی‌تواند هیچ فعالیتی را مستقل از شرکت مادر خود انجام دهد. با این حال شعبه‌ها در کشور آلمان به دو دسته تقسیم می‌شوند.

۱) شعبه مستقل

در این حالت، شعبه در درون خود به شرکت اصلی وابسته است و فعالیت‌های تجاری این شرکت به صورت مستقل انجام نمی‌شود اما حساب بانکی، سرمایه و سوابق حسابداری جداگانه‌ای را نسبت به شرکت مادر دارد. با اینکه حساب‌های این شعبه مستقل از دفتر اصلی است، اما خود مسئول تعهدات و بدهی‌ها نیست و این کار بر عهده‌ی شرکت مادر می باشد.

 

۲) شعبه وابسته

شعبه وابسته در شرکت آلمان به شعبه‌ای گفته می‌شود که نه تنها تمامی فعالیت‌های آن زیر نظر شرکت مادر است و هیچگونه استقلالی نسبت به دفتر مرکزی شرکت ندارد، بلکه صرفاً برای حفظ ارتباطات و انجام فعالیت‌های دفتر مرکزی در کشور آلمان تأسیس شده است و هیچ حساب بانکی، سرمایه و سوابق حسابداری جداگانه‌ای را نسبت به شرکت مادر خود ندارد.

 

ثبت شرکت در اروپا در شرایطی که برخی از کشورهای اروپایی مثل آلمان از بهترین شرایط کار و تجارت برخوردار هستند، می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای متقاضیان ثبت شرکت در خارج از کشور باشد.

ثبت شرکت در اروپا

 

فرایند ثبت شعبه شرکت در آلمان

ثبت شعبه شرکت در آلمان نیز همانند ثبت شرکت در آلمان مراحلی را دارد که باید طی شود. برخی از مراحل ثبت شعبه شرکت در آلمان به شرح زیر است:

 • ارسال درخواست برای رزرو نام تجاری
 • تهیه و ارائه اسناد ادغام شعبه
 • تشکیل پرونده برای ثبت شرکت
 • دریافت شماره شناسایی برای امور مالیاتی
 • دریافت تمامی مجوزهای تجاری برای شروع فعالیت

 

لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت شعبه در کشور آلمان

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شعبه شرکت در آلمان با توجه به نوع شعبه و شرکت مادر می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی ارائه برخی مدارک برای ثبت شعبه شرکت در آلمان ضروری است که در اینجا به این مدارک اشاره می‌کنیم:

 • مدارک شرکت اصلی که در ایران دایر است شامل اساسنامه
 • اساسنامه تنظیم شده برای شعبه مورد نظر بر اساس حیطه فعالیت‌‌های کاری شرکت
 • مدارک مربوط به متقاضی
 • مجوزهای ارائه شده برای فعالیت‌‌های صنفی
 • مشخص کردن تعداد اعضایی که در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و ذکر مسئولیت هر کدام از آنها
 • ارائه مدارک مبنی بر اثبات ثبت شرکت در کشور خارجی
 • دلایل موردنیاز و کافی برای ادغام
 • ارائه مستندات مربوط به سرمایه شرکت
 • آدرس شعبه جدید و هدف از تاسیس آن
 • سرمایه در گردش شعبه شرکت
 • تاریخ تصمیم برای ثبت شعبه و مدت زمان موردنظر تا زمان در دسترس بودن شعبه
 • مجوزهای موردنیاز شعبه

درخواست ثبت شعبه آلمان باید توسط نماینده شرکت خارجی در دفتر اسناد رسمی امضاء شود و کلیه مدارک باید با ترجمه مجاز آلمانی همراه باشد. در صورت افتتاح چندین شعبه، متقاضی می‌تواند ثبت تجاری یک منطقه را انتخاب کرده و کلیه مدارک فوق را برای ثبت نام ارسال کند.

 

ثبت شرکت در خارج از کشور با توجه به مزایا و موقعیت‌های بسیاری که می‌تواند ایجاد کند، بسیار وسوسه‌انگیز بنظر می‌رسد اما به همان اندازه نیز می‌تواند بسیار سخت و استرس‌زا باشد؛ اگر اطلاعات لازم و کافی در این زمینه نداشته باشید!

ثبت شرکت در خارج

 

ثبت شعبه شرکت در آلمان همان تأسیس نمایندگی است؟

بر خلاف تصور عامه مردم تأسیس نمایندگی یک شرکت در کشور آلمان متفاوت از ثبت شعبه شرکت در آلمان است! همانطور که گفته شد، شعبه یک شرکت خارجی در آلمان نهادی است که به شرکت مادر متصل می‌شود و دارایی یا سیستم حسابداری جدایی ندارد. یک دفتر شعبه در آلمان مجاز به انجام فعالیت‌های مشابه با دفتر مرکزی خود است و نمی‌تواند فعالیت‌های متفاوت دیگر انجام دهد.

در مقابل یک شرکت نمایندگی در آلمان معمولاً خود یک شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) در نظر گرفته می‌شود و باید سرمایه سهم، مدیریت و سیستم حسابداری جداگانه‌ای از شرکت مادر خود را داشته باشد. همچنین نمایندگی مجاز است عملیات تجاری را به نام شرکت مادر انجام دهد.

از طرف دیگر، یک نمایندگی در کشور آلمان توانایی انجام فعالیت‌های تجاری متفاوتی را نسبت به شرکت مادر دارد اما این کار در شعبه یک شرکت امکان پذیر نیست. همچنین نمایندگی شرکت ساختار حقوقی کامل‌تری را نسبت به شعبه شرکت دارد و مورد آخر اینکه مراحل ثبت شعبه شرکت در آلمان نسبت به تأسیس نمایندگی شرکت در آلمان از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است.

 

شرایط ثبت شرکت در آلمان آنچنان سخت نیست؛ چرا که دولت آلمان همواره در پی جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به خاک خود است تا از پتانسیل‌های موجود در اقتصاد خود به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شوند.

شرایط ثبت شرکت در آلمان

 

مالیات شعبه شرکت در آلمان به چه صورت است؟

اصول مالیات شرکت ها در آلمان تصریح می‌کند که یک شرکت براساس محل تاسیس خود مالیات می‌دهد و این بدان معناست که شرکتی که دفتر ثبت شده یا سایر مراکز اصلی مدیریت آن در آلمان است، از نظر مالیاتی مقیم محسوب می‌شود و از شرکت‌های مقیم آلمان مالیات بر درآمد جهانی آنها گرفته می‌شود. با این حال، شعب مشمول سیستم مالیاتی مشابه شرکت‌های تابعه هستند و مالیات شعبه خاصی وجود ندارد.

مالیات بر درآمد شرکت‌ها از سود حاصل از شرکت (درآمد تجاری، درآمد غیرفعال و همچنین سود سرمایه) اخذ می‌شود، مالیات استاندارد شرکت‌ها در آلمان ۱۵ درصد است. با این حال چندین مالیات دیگر نیز بر آن اعمال می‌شود نظیر مالیات تجاری شهرداری.

همچنین مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات غیرمستقیم است که برای شرکت‌های آلمان اعمال می‌شود و دارای نرخ ۱۹ درصد است.