مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

تدوین استراتژی

تدوین استراتژی

تدوین استراتژی فرایندی است که به خلاقیت و تجزیه و تحلیل نیازمند است. تدوین استراتژی از این جهت یک فرایند است که اقدامات خاصی در یک دوره زمانی به ترتیب انجام می‌شوند. این فرایند شامل تعدادی فعالیت و تجزیه و تحلیل آنها برای تصمیم‌گیری هر چه بهتر است. اگرچه ممکن است روی تمامی این فعالیت‌ها و اقدمات در سازمان اتفاق نظر وجود نداشته باشد، اما فرایند کامل تدوین و اجرای استراتژی کاملاً قابل درک و فهم است.

از فرایندی که در بالا ذکر شد و شامل تدوین استراتژی و اجرای آن است، به عنوان «فرایند مدیریت استراتژیک» نیز یاد می‌شود. همین فرایند را می‌توان هم در تعیین استراتژی سازمان و هم در سیاست‌گذاری سازمانی اعمال کرد.

بر این اساس، عوامل مختلفی در تدوین استراتژی موثرند که عبارتند از: مأموریت و اهداف سازمانی، تجزیه و تحلیل محیطی، تجزیه و تحلیل شرکت، شناسایی جایگزین‌ها و انتخاب جایگزین. تا این مرحله تدوین استراتژی کامل شده است؛ با این حال، پیاده سازی استراتژی ارتباط نزدیکی با تدوین آن دارد؛ چرا که بازخوردهای مفیدی برای تنظیم استراتژی ارائه می‌دهد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

بحث مختصر در مورد هر یک از عوامل تدوین استراتژی برای درک مشکلات موجود در این فرایند مفید خواهد بود که در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم:

 

مأموریت و اهداف سازمانی

مأموریت و اهداف سازمانی نقطه‌ی شروع تدوین استراتژی هستند. همانطور که پیش‌تر گفته شد، مأموریت سازمان هدف اصلی و منحصر به فرد آن سازمان است که آن را از سایر سازمان‌ها متمایز می‌کند و هدف سازمان، نتیجه نهایی است که یک سازمان برای دستیابی به آن تلاش می‌کند. مأموریت‌ها و اهداف سازمانی با هم جهت سایر جنبه‌های فرایند تدوین استراتژی را ارائه می‌دهند.

 

تجزیه و تحلیل محیطی

جنبه دوم فرآیند تدوین استراتژی، تجزیه و تحلیل محیطی است. از آنجا که هدف اساسی استراتژی‌ها ادغام سازمان با محیط آن است، باید نوع محیطی را که سازمان ما باید در آن کار کند، بدانیم. این کار را می‌توان با تجزیه و تحلیل محیطی انجام داد. فرآیند تجزیه و تحلیل محیط شامل جمع آوری اطلاعات مربوطه از محیط بازار، تفسیر تأثیر این اطلاعات بر آینده کاری سازمان و تعیین فرصت‌ها و تهدیدات است. اطلاعات محیطی را می‌توان از منابع مختلفی مانند مطبوعات و انتشارات، اطلاعات شفاهی از افراد مختلف و پیش‌بینی از آمارگیری‌ها جمع آوری کرد. تجزیه و تحلیل محیطی اگر به طور مداوم انجام شود و بخشی ذاتی از فرایند تدوین استراتژی باشد، عملکرد و کارایی بهتری خواهد داشت.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

تدوین استراتژی

 

تجزیه و تحلیل شرکت

در حالی که تجزیه و تحلیل محیطی، تجزیه و تحلیل عوامل خارجی است؛ تجزیه و تحلیل شرکت عوامل داخلی را در نظر می‌گیرد. این دو با هم به عنوان تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها) شناخته می‌شوند. فقط تعیین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در محیط کافی نیست، بلکه تجزیه و تحلیل چگونگی استفاده سازمان از این فرصت‌ها و غلبه بر تهدیدها نیز مهم است.

تجزیه و تحلیل شرکت نقاط قوت و ضعف سازمان (شرکت) را آشکار می‌سازد و زمینه‌‌هایی را که می‌توان در آنها تجارت کرد، مشخص می‌کند. تجزیه و تحلیل شرکت با شناسایی عواملی که برای موفقیت در کسب‌وکار فعلی یا آینده سازمان بسیار مهم هستند، انجام می‌شود و سپس این عوامل را ارزیابی می‌کند که آیا آنها به طور مثبت بر عملکرد سازمان موثرند یا به صورت منفی نقش دارند.

 

شناسایی استراتژی‌های جایگزین

تجزیه و تحلیل محیط و تجزیه و تحلیل شرکت با هم، گزینه‌های مختلف استراتژی را مشخص می‌کند. معمولاً این فرآیند تعداد زیادی استراتژی جایگزین به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر یک سازمان از نظر منابع مالی قوی باشد، می‌توان از آنها به طرق مختلف و با انجام چندین پروژه استفاده کرد. با این حال، همه راه‌ها یا پروژه‌ها را نمی‌توان انتخاب کرد. بنابراین، باید معیارهایی برای ارزیابی استراتژي‌ها و شناسایی استراتژی‌های جایگزین انتخاب شود. معمولاً این معیارها در راستای ماموریت و اهداف سازمانی تعیین می‌شوند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

انتخاب استراتژی

شناسایی و ارزیابی استراتژی‌های جایگزین مختلف، طیف وسیعی از استراتژی‌ها را که می‌توان به طور جدی برای انتخاب در نظر گرفت، محدود می‌کند. انتخاب استراتژی، تصمیم گیری در مورد استراتژی‌های قابل قبول در بین چندین مورد است که با اهداف سازمانی مطابقت دارد. به طور معمول در این مرحله، ارزش‌ها و انتظارات شخص تصمیم گیرنده (مدیر یا رهبر سازمان) نقش مهمی در انتخاب استراتژی ایفاء می‌کند، زیرا او بسته به سلیقه خود، استراتژی مدنظرش را تعیین می‌کند. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که اهداف سازمانی، فلسفه‌ی شخصی افراد سازمان را به ویژه در سطح مدیریت سازمان منعکس می‌کند.

 

اجرا و پیاده سازی استراتژی

پس از انتخاب استراتژی، باید آن را به مرحله‌ی اجرا گذاشت و عملی کرد. انتخاب استراتژی عمدتاً تحلیلی و مفهومی است؛ در حالی که پیاده سازی استراتژی یک موضوع عملیاتی است. عوامل مختلفی برای پیاده سازی یک استراتژی لازم است که برخی از آنها عبارتند از: طراحی ساختار سازمانی مناسب، توسعه و ایجاد انگیزه در افراد سازمان برای کار، طراحی سیستم کنترل و اطلاع‌رسانی موثر، تخصیص بودجه و منابع و غیره.

وقتی استراتژی انتخاب شده اجرا و پیاده سازی شود، نتایجی را به دنبال خواهد داشت که می‌توان این نتایج را با توجه به اهداف تعیین شده مقایسه کرد و فرایند کنترل را برای این کار به اجرا در‌آورد. اگر نتایج ایجاد شده و اهداف تعیین شده از هم متفاوت باشد، تجزیه و تحلیل بیشتری برای یافتن دلایل این اختلاف و تفاوت مورد نیاز است. همچنین باید اقدامات مناسبی برای غلبه بر مشکلاتی که به دلیل وجود اختلاف وجود دارد، صورت گیرد؛ گاه حتی ممکن است نیاز به تغییر در استراتژی داشته باشیم.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان