مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

ثبت شرکت در آلمان؛ GmbH یا UG؟ کدام بهتر است؟

ثبت شرکت در آلمان؛ GmbH یا UG؟ کدام بهتر است؟

یکی از سوالاتی که همواره ذهن متقاضیان ثبت شرکت در آلمان را به خود مشغول می‌کند، این است که کدام یک از انواع شرکت‌های با مسئولیت محدود GmbH و یا UG برای ثبت و تأسیس مناسب‌تر هستند؟ در این مقاله به طور ویژه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

در این مقاله، تفاوت بین GmbH و نسخه کوچکتر GmbH یعنی UG را یاد خواهید گرفت، بنابراین می‌توانید تصمیمی آگاهانه در مورد شرکت خود بگیرید.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

شرکت GmbH در آلمان

در آلمان به شرکت‌های خصوصی با مسئولیت محدود، که دست‌کم با سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو ایجاد می‌شوند، GmbH گفته می‌شود. GmbH مخفف عبارت آلمانی Gesellschaft mit beschränkter Haftung است. دولت آلمان برای رونق دادن به بازار داخلی، چند سال پیش قانونی تصویب کرد تا بتوان با سرمایه اولیه ۱ یورو نیز شرکت با مسئولیت محدود مبتدی راه اندازی کرد! شرکت‌های با مسئولیت محدود تا رقم سقفی سرمایه اولیه مسئول هستند. به همین خاطر در خیلی قراردادها طلبکاران ضمانت‌های گسترده‌تری تقاضا می‌کنند؛ از جمله سند ملک و غیره.

عبارت GmbH که پس از نام شرکت نوشته می‌شود، بیانگر این موضوع می‌باشد که این شرکت، یک شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع از شرکت‌ها رسماً باید دو شریک وجود داشته باشند (یک‌نفره نیز ممکن است) و ممکن است متعلق به یک شرکت سهامی‌عام باشد.

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است. در اسم شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ‌یک از شرکاء باشد؛ در غیر این صورت، شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده و در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهد داشت.

 

ثبت شرکت GmbH در آلمان یکی از بهترین انواع ثبت شرکت در آلمان جهت راه اندازی تجارت‌های نوپا هستند. در این باره اطلاعات بیشتر کسب کنید.

ثبت شرکت GmbH در آلمان

 

شرکت UG در آلمان

شرکت‌های UG که تحت عنوان Mini-GmbH هم شناخته می‌شوند، در کشور آلمان از بهترین نوع شرکت‌ها و پرطرفدارترین آنها می‌باشد. این نوع شرکت به نوعی شرکت مسئولیت محدود است که با نام mini-GmbH نیز شناخته می‌شود و در سال ۲۰۰۸ امکان تاسیس این نوع شرکت به تصویب رسید. برای ثبت شرکت UG هزینه زیادی موردنیاز نیست و متقاضی می‌تواند حتی با ۱ یورو این شرکت را به ثبت برساند!

با ثبت این نوع شرکت نمی‌توان برای اقامت آلمان اقدام نمود و نیاز به تبدیل این نوع شرکت به شرکت GmbH می‌باشد که با اجباری بودن ذخیره ۲۵ درصد سود به صورت سالانه این امکان وجود دارد. اعتبار این نوع شرکت بسیار کم است و نمی‌توان در مقابل بانک‌ها، ادارات و شرکای تجاری اعتبار چندانی ندارند.

همچنین در نظر داشته باشید که نام شرکت باید شامل کلمه Unternehmergesellschaft (شرکت کسب‌وکار) و یا مخفف UG باشد.

 

ثبت شرکت در آلمان یکی از راه‌های موفق ادامه فعالیت اقتصادی در یک کشور اروپایی و اخذ اقامت آلمان برای خود و خانواده است. ثبت شرکت در آلمان شیوه‌های متفاوتی دارد که ثبت شرکت UG یکی از این شیوه‌هاست.

ثبت شرکت UG در آلمان

 

UG یا GmbH؟

تفاوت بین GmbH و UG در ابتدا چندان واضح نیست. این اتفاق به این دلیل است که UG نیز شکلی از GmbH است و معمولاً "Mini-GmbH" نامیده می‌شود. با این وجود، نکاتی وجود دارد که این دو شکل قانونی با هم تفاوت دارند.

UG (haftungsbeschränkt) یا شرکت کارآفرینی با مسئولیت محدود توسط دولت آلمان به عنوان شکل خاصی از GmbH (شرکت با مسئولیت محدود آلمانی) برای کارآفرینانی که فقط مقدار کمی سرمایه در اختیار دارند، ایجاد شد. سرمایه سهام فقط ۱ یورو برای تشکیل UG کافی است. بنابراین، اغلب در آلمان به عنوان «Mini-GmbH» یا «Small GmbH» یا «1-Euro-GmbH» نیز شناخته می‌شود.

 

تفاوت شرکت‌های UG و GmbH

۱) اولین تفاوت حداقل سرمایه سهام (به آلمانی Stammkapital) است. در حالی که یک GmbH به سرمایه سهام حداقل ۲۵۰۰۰ یورو نیاز دارد، تشکیل UG از یک یورو شروع می‌شود. بنابراین UG به ویژه برای بنیان‌گذارانی که سرمایه اولیه زیادی ندارند و با این وجود مایلند از محدودیت مسئولیت بهره‌مند شوند، مناسب است.

۲) سرمایه‌گذاران بین‌المللی، این سرمایه‌گذاری اندک را به عنوان یک مزیت در استراتژی خود برای توسعه و رشد کسب‌وکار در آلمان و اروپا در نظر می‌گیرند. یک چهارم سود سالانه یک UG یا Mini-GmbH باید در ذخیره سرمایه آن شرکت مورد استفاده قرار گیرد تا زمانی که سرمایه آن به ۲۵۰۰۰ یورو برسد. در این زمان UG می‌تواند تبدیل به یک GmbH شود.  با این حال، این تبدیل از نظر قانونی لازم نیست.

۳) یک شرکت UG یا Mini-GmbH به عنوان یک موسسه حقوقی تا حدود زیادی مشابه یک شرکت GmbH است. هر شرکت UG دارای هیئت مدیره است، ملزم به پرداخت مالیات است، می‌تواند ملک داشته باشد، صاحب دارایی است و می‌تواند شکایت کند یا مورد شکایت قرار گیرد.

۴) مدیرعامل یک شرکت UG، برخلاف مدیرعامل یک شرکت GmbH نیازی به سوء پیشینه در زمینه‌های کسب‌وکار ندارد.

۵) تفاوت اصلی بین UG و GmbH هزینه‌های تشکیل است که هزینه‌های تشکیل یک UG (haftungsbeschränkt) به طور قابل توجهی کمتر از هزینه‌های تشکیل یک GmbH باشد. هزینه‌های تشکیل GmbH از جمله هزینه دفتر اسناد رسمی، هزینه ثبت تجاری، ثبت کسب و کار و... معمولاً بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

هزینه‌های تشکیل UG عموماً بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو است و بنابراین به طور قابل توجهی کمتر است. این عمدتاً به این دلیل است که یک UG با یک سهامدار معمولاً می‌تواند از Musterprotokoll (پروتکل نمونه) به جای یک اساسنامه فردی برای ادغام استفاده کند. اگر تصمیم دارید یک شرکت با مسئولیت محدود بدون پروتکل نمونه راه اندازی کنید، هزینه‌ها مانند راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود است.

۶) برخلاف GmbH، یک UG (haftungsbeschränkt) اجازه تأسیس شرکتی را نمی‌دهد، یعنی هیچ یک از سرمایه‌های سهام ممکن است شامل ارزش مادی نباشد. با این حال، بنیانگذار UG (haftungsbeschränkt) آزاد است که شرکت خود را در صورت افزایش سرمایه به 25000 یورو به GmbH تبدیل کند.

 

وقت سفارت آلمان برای ثبت شرکت موضوع دیگری‌ست که در ذهن متقاضیان ثبت شرکت در آلمان بعنوان یک پرسش مطرح می‌شود. وقت سفارت برای ثبت شرکت و اخذ ویزا (روادید) پس از آن موضوع مهمی‌ست که در مقاله زیر به آن می‌پردازیم.

وقت سفارت آلمان برای ثبت شرکت

 

ثبت شرکت UG در آلمان یا ثبت شرکت GmbH در آلمان؟

پاسخ به این سوال کاملاً از قبل مشخص است! ثبت شرکت UG در آلمان از لحاظ امتیازات و مزایا اصلاً و ابداً در حد و اندازه‌های ثبت شرکت GmbH در آلمان نیست!

یک شرکت با مسئولیت محدود در آلمان (GmbH) از اعتبار بسیاری در تجارت داخلی کشور آلمان و یا تجارت بین‌الملل برخوردار است که شرکت UG‌ یا Mini-GmbH اصلا چنین اعتباری را ندارد.

شما با شرکت با مسئولیت محدود در آلمان (GmbH) از مزایای دریافت اقامت موقت و دائم برای خود و اعضای خانواده برخوردار می‌شوید که چنین چیزی از طریق ثبت شرکت UG در آلمان امکان پذیر نیست.

با این حال برای افرادی که به هر دلیلی آمادگی یا توانایی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آلمان (GmbH) را ندارند، توصیه می‌شود تا با ثبت شرکت UG در آلمان راه را برای ثبت شرکت GmbH در آلمان هموار سازند و با چشم‌اندازی چندساله، درست و اصولی شرکت UG یا Mini-GmbH خود را تبدیل به یک شرکت GmbH کنند تا بتوانند از مزایای ثبت شرکت در آلمان بهره‌مند شوند.