مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

تفاوت های کلیدی بین واردات و صادرات

تفاوت های کلیدی بین واردات و صادرات

واردات و صادرات دو اصطلاحی هستند که اغلب در تجارت استفاده می‌شوند. معامله شاخه‌ای از تجارت است که به فروش کالا و مبادله یا انتقال محصولات و خدمات بین کشورها یا در شهرها می‌پردازد. تجارتی که بین دو ملت یا خارج از مرزهای یک کشور صورت می‌گیرد، تجارت خارجی نامیده می‌شود. از سوی دیگر، اگر تجارتی بین دو شهر یک استان (ایالت) یا در محدوده یک کشور صورت گیرد، تجارت داخلی یا خرده فروشی یا عمده فروشی نامیده می‌شود.

تفاوت اصلی بین واردات و صادرات این است که در واردات، یک کشور کالا یا خدمات را از کشور دیگری خریداری می‌کند و صادرات به این معنی است که یک کشور محصول و خدمات خود را به کشور دیگری می‌فروشد.

در این مقاله خواهید آموخت که واردات چیست، صادرات چیست و تفاوت‌های اساسی بین واردات و صادرات کدام است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

واردات چیست؟

واردات به معنای خرید کالاها و خدمات تولید شده توسط سایر کشورها توسط ساکنان، شرکت‌های داخلی یا مقامات یک کشور است. هر کالا یا خدماتی که از کشور دیگری خریداری شود، صرف نظر از حمل و نقل، ارسال از طریق پست یا حتی حمل دستی در کیف شخصی شهروندان، به عنوان «کالای وارداتی» طبقه بندی می‌شود. اگر کالا در کشور خارجی تولید و در داخل کشور به فروش برسد، کالای وارداتی نامیده می‌شود.

واردات به معنای آوردن محصول یا خدمات به کشوری است تا آن محصول یا در بازار داخلی مورد استفاده قرار گیرد یا برای صادرات به سایر کشورها فروخته شود. هر کشوری سعی می‌کند کالاهای کمتر و کمتری وارد کند و بیشتر اوقات، یک کشور فقط کالاهایی را وارد می‌کند که یا قادر به تولید آن در داخل کشور نیست یا نمی‌تواند با همان هزینه پایینی که باید برای خرید کالا از کشورهای دیگر بپردازد، تولید کند (تولید آن کالا در داخل صرفه اقتصادی ندارد). هر کشوری ترجیح می‌دهد کالاهایی را وارد کند که منابع آن یا در کشور موجود نیست یا کالاهایی که داخل کشور قادر به تولید آن نیستند.

در بسیاری از مواقع، کشورها مواد اولیه یا اجناسی را وارد می‌کنند که در داخل کشور موجود نیست اما ملزم به تولید آن کالاها یا خدمات در داخل کشور هستند. به عنوان مثال، بسیاری از کشورها نفتی را وارد می‌کنند که نمی‌توانند در کشور خود تولید کنند چون منابع طبیعی آن را ندارند. بنابراین برای تولید نفت به کشورهایی وابسته هستند که منابع طبیعی نفت دارند. برنامه‌های تعرفه‌ها و موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد برای تعریف کالاهایی که برای واردات کم‌هزینه هستند، استفاده می‌شوند. واردات برای یک کشور و اقتصاد آن ضروری است، زیرا از طریق واردات است که یک کشور می‌تواند به کالاهای کمیاب، نایاب و کالاهایی که تولید آنها در داخل کشور گران تمام می‌شود، دست پیدا می‌کند.

یک کشور فقط زمانی کالا وارد می‌کند که قیمت کالا در بازار جهانی کمتر از قیمت کالا در بازار داخلی باشد. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک کالاهایی را وارد می‌کنند که تولید آنها در سطح داخلی گران است و این کالاهای وارداتی را در بازار داخلی می‌فروشند. بنابراین، عمدتاً دو نوع واردات وجود دارد، یکی واردات کالاهای مصرفی و دیگری واردات کالاهای صنعتی.

 

روند واردات کالا

در اینجا به روند واردات کالا از کشورهای دیگر می‌پردازیم که به ما کمک می‌کند تفاوت‌های صادرات و واردات را در روند انجام کار بدانیم:

 • پرس و جو در بازار جهانی کالاها: روند واردات با پرس و جو در بازار جهانی آغاز می شود. اطلاعات را می توان از انجمن های بازرگانی دریافت کرد. در آخر با شرکت هایی که کالاهای مورد نیاز را برای صادرات ارائه می دهند، در مورد نرخ و شرایط تحویل و دیگر موارد صحبت می شود.
 • دریافت مجوز واردات: واردکننده باید مجوز واردات را دریافت کند. برای این کار باید اطلاعاتی در مورد نیاز یا عدم نیاز و نحوه دریافت مجوز در اختیار داشته باشید.
 • اخذ ارز خارجی: در مرحله بعدی، شما باید ارز کشوری را که می خواهید از آن کالا وارد کنید به دست آورید.
 • ثبت سفارش: به صادرکنندگان سفارش دهید. سفارش شما باید حاوی اطلاعات دقیق در مورد رنگ، طرح، مقدار و موارد مهم دیگر در مورد محصول باشد.
 • اعتبار نامه: این یک مرحله مهم در روند واردات است. شما از بانک اعتبار اسنادی دریافت می کنید که اعتبار شما را نشان می دهد. اعتبار اسنادی اصالت و شرایط و ضوابط سفارش شما را اثبات می کند.
 • رسید حاوی اطلاعات مربوط به حمل و نقل: صادر کننده شما رسیدی که شامل اطلاعات مربوط به حمل و نقل مانند نام کشتی، شماره فاکتور، شرح کالای اعزام شده و غیره را برای شما ارسال می کند.
 • ارسال اسناد واردات به بانک: با توجه به تحویل کالا، سند واردات برای اقدامات بیشتر به بانک ارسال می شود.
 • دریافت تحویل: اسناد صادرات از مامور تحویل دریافت می شود.
 • ترخیص و ترخیص از گمرک: آخرین و خسته کننده ترین مرحله فرآیند واردات مربوط به ترخیص کالا از گمرک است. برای کنترل کالاهای وارداتی باید تعداد زیادی تشریفات قانونی را انجام دهید.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

تفاوت های واردات و صادرات

 

صادرات چیست؟

صادرات به معنای فروش کالاها و خدماتی است که در داخل کشور تولید می‌شود و به ساکنان کشورهای دیگر فروخته می‌شود (حکومت، دولت یا شرکت‌های خصوصی کشورهای واردکننده این کالاها یا خدمات را می‌خرند). کالاها و خدمات صادراتی می‌توانند از هر دسته‌ای باشند.

کسب‌وکارها و سازمان‌ها کالا و خدمات را به کشورهای خارجی صادر می‌کنند تا از مزایای مالی برخوردار شوند که از بازار داخلی عایدشان نمی‌شود. یک محصول یا خدمات زمانی صادر می‌شود که تقاضا برای آن محصول یا خدمات در بازارهای خارجی وجود داشته باشد. همچنین محصولات و خدمات به این دلیل صادر می‌شوند تا مزیت نسبی یک کشور را به رخ بکشند. یک کشور از مزیت نسبی کالاهایی برخوردار می‌شود که منابع طبیعی آن در کشور موجود است.

هر کشوری به تقویت صادرات خود اهمیت می‌دهد. صادرات مزایای مختلفی دارد، از جمله با افزایش صادرات، مشاغل در یک کشور نیز افزایش می‌یابد. دستمزدهای بالاتر و سطح زندگی بهتر را برای ساکنان کشور به ارمغان می‌آورد. شرکت‌های تولیدی با صادرات کالاهای خود به بازارهای خارجی تجارت خود را گسترش می‌دهند.

صادرات به عنوان یکی از اجزای اصلی اقتصاد یک کشور محسوب می‌شود، چرا که یک کشور با فروش کالا و خدمات در بازار خارجی، تولید ناخالص ملی (GDP) خود را تقویت می‌کند. صادرات در استان‌ها یا ایالت‌هایی که محدودیت‌های تجاری کمتری دارند، بسیار رایج‌تر است.

صادرات یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش تجارت در نظر گرفته می‌شود. شرکت‌ها با صادرات سعی می‌کنند سهم خوبی از بازارهای خارجی و بین‌المللی به دست آورند. با این حال، شرکت‌هایی که صادرات بیشتری دارند، معمولاً در معرض خطرات و ریسک‌های مالی و اعتباری بیشتری نیز هستند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

روند صادرات کالا

حال به روند صادرات کالا می پردازیم تا تفاوت های صادرات و واردات را در نحوه اجرای آن ها درک کنیم.

 • دریافت تقاضا: خریداران درخواست استعلام را به کلیه فروشندگان بالقوه ارسال می کنند. فروشنده موظف است در پاسخ، قیمت سفارش و شرایط فروش را ارسال کند.
 • دریافت سفارش: در صورت توافق، خریدار رسید سفارش را برای شما ارسال می کند که شامل اطلاعات مربوط به سفارش است.
 • استعلام اعتبار خریدار
 • اخذ مجوز صادرات: برای ارسال کالا، صادرکننده باید مجوز دریافت کند.
 • تولید: کالاها طبق نیاز خریدار تولید می شوند.
 • گواهی مبدا: گواهی مبدا برای تأیید تولید کالا در کشور به وارد کننده ارسال می شود.
 • رزرو فضای حمل و نقل با شرکت صادر کننده: شما باید از قبل با شرکت حمل و نقل هماهنگ کرده باشید و به آن ها را از نوع کالا، تعداد، تاریخ حمل و نقل و مقصد تحویل و غیره آگاه کنید.
 • آماده سازی سفارش و بسته بندی برای ارسال به شرکت حمل و نقل: پس از آماده شدن سفارش، شما باید کالاها را بسته بندی کنید تا در هنگام حمل و نقل آسیب نبیند و ذکر آدرس مقصد و نوع کالا را روی بسته بندی قید کنید.
 • بیمه: هنگام حمل و نقل کالا، می توانید با بیمه مرسوله خود را از بلایای طبیعی یا حوادث ایمن کنید. بنابراین، برای جلوگیری از ضرر در آینده، باید کالا را بیمه کنید.
 • ترخیص کالا
 • دریافت رسید: رسید هنگام بارگیری کالا توسط ناظر بندر صادر می شود.
 • تولید فاکتور: پس از ارسال کالا. باید فاکتوری برای ارسال به خریدار تهیه کنید.
 • دریافت هزینه: پس از تحویل کالا به خریدار شما ملزم به دریافت اسناد مانند فاکتور، بارنامه، گواهی مبدا و اعتبار اسنادی و غیره هستید. این اسناد در ازای قبض به فروشنده تحویل داده می شوند.

 

تفاوت‌های میان واردات و صادرات

واردات

صادرات

واردات را می توان به عنوان خرید کالا و خدمات از کشورهای دیگر برای کشور خود با پرداخت پول تعریف کرد.

صادرات را می توان به عنوان فروش کالاها و خدمات تولید شده در کشور خود به سایر کشورها برای منافع مالی تعریف کرد.

کالا یا خدمات وارد شده نیاز به کالاها و خدماتی را که در داخل کشور وجود ندارد، برآورده می‌کند.

صادرات کالا و خدمات به منظور افزایش پوشش بازار کالا و خدمات در سطح جهانی صورت می‌گیرد.

واردات زمانی صورت می‌گیرد که شرکت‌های داخلی یا دولت (حکومت) کالا یا خدماتی را برای فروش در بازار داخلی خریداری می‌کنند.

صادرات زمانی صورت می‌گیرد که شرکت‌های داخلی محصولات و خدمات خود را در بازار جهانی و به مصرف‌کنندگان خارجی بفروشند.

واردات زمانی انجام می‌شود که کشور دیگری دارای مزیت نسبی باشد. (واردات لوازم خانگی به دلیل عدم تولید در داخل)

صادرات زمانی صورت می‌گیرد که کشور ما مزیت داشته باشد. (صادرات نفت ایران به سایر کشورها)

سود تجاری زمانی حاصل می شود که کشوری بیش از واردات خود صادر کند.

اگر کشوری بیشتر از میزان صادرات خود، واردات داشته باشد، ضرر تجاری رخ می‌دهد.

هر کشوری سعی می کند با فروش کالاها و خدمات در سطح جهانی، صادرات خود را به حداکثر برساند تا بیشترین سود را به دست آورد.

هر کشوری سعی می‌کند واردات کالا و خدمات خود را محدود کرده و مردم خود را به تولید داخلی یا استفاده از کالاها و خدمات تولید داخل تشویق کند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

جمع بندی نهایی

واردات و صادرات دو رکن اصلی تجارت هستند. هر کشوری چند کالا و خدماتی را وارد می‌کند که قادر به تولید آنها نیست یا تولید آن‌ها در داخل با قیمت‌های پایین امکان پذیر نیست (واردات این کالا یا خدمات بصرفه‌تر است تا تولید آن در داخل). به همین ترتیب، هر کشوری برای به دست آوردن منافع مالی، کالاهایی را صادر می‌کند که به وفور از آن برخوردار است و فراتر از حد نیاز بازارهای داخلی خود است.