اهداف مدیریت سازمان

اهداف مدیریت سازمان

مدیریت یکی از مفاهیمی است  که ما به دفعات در محل کار یا شرکت خود از آن استفاده می‌کنیم.  اما معنای واقعی این کلمه چیست؟

مدیریت همان چیزی است که سازمان برای عملکرد سالم و بی عیب و نقص به آن نیاز دارد. مدیریت اهداف گوناگونی را دنبال می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا اهداف مدیریت را عمیق‌تر بررسی کنیم و بفهمیم که چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که در سازمان به این اهداف توجه می‌شود.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

هدف اصلی مدیریت هر سازمانی چیست؟

به عبارت ساده، هدف اصلی مدیریت باید رسیدگی به عملکردهای سازمانی به روشی روان و کارآمد باشد. اهداف مدیریت را می‌توانیم به صورت ساده و به شرح زیر طبقه بندی کنیم:

 • اهداف مربوط به مسئولیت سازمانی
 • اهداف مربوط به تعهدات اجتماعی
 • سایر اهداف فردی

 

اهداف مدیریت در سطح مسئولیت سازمانی

هدف اصلی یک کسب و کار دستیابی به اهداف اقتصادی است. اهدافی که به هنگام تاسیس یک سازمان و یا یک کسب‌وکار بر روی آنها توافق شده است. اهداف سازمانی مدیریت با استفاده بهینه از منابع محدود در ارتباط است؛ به عبارت دیگر، اهداف سازمانی مدیریت حول چگونگی استفاده از منابع موجود می‌چرخد.

این دسته از اهداف مدیریت را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

۱- بقای سازمان

بقای یک سازمان منوط به تحقق موفقیت آمیز اهداف اقتصادی تعیین شده است. درآمدی که سازمان به دست می‌آورد باید به اندازه‌ای باشد که بتوان با آن هزینه‌ها را پوشش داد و به میزان کافی پس‌انداز کرد. این  دسته از اهداف، تنها در صورت موفقیت در دستیابی به منافع کلیه طرف‌های درگیر با سازمان (شرکاء، سرمایه‌گذاران، مشتریان و...) محقق می‌شوند.

یک مثال برای این دسته از اهداف سازمانی، قیمت گذاری محصولات با قیمتی مناسب‌تر از قیمت رقبا در بازار است؛ به گونه‌ای که سازمان متحمل ضرر نشود. استفاده از فناوری‌های جدید برای تولید محصولات، می‌تواند با کاهش هزینه‌ی تولید، به تحقق این هدف کمک کند.

 

۲- رشد سازمان

مدیریت باید تلاش کند تا سازمان (شرکت یا کسب و کار شما) رشد کند و به بهترین عملکرد ممکن دست یابد. معیارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تحقق این اهداف به آنها توجه کنید. برای مثال، افزایش تعداد کارکنان به صورت صحیح، منطقی و به گونه‌ای که موجب بهبود آمار فروش و عرضه محصولات جدید شود.

 

۳- سودآوری سازمان

افزایش سودآوری را می‌توان با چند مفهوم مثبت تضمین کرد. سودآوری یکی از عوامل اساسی است که امکان بقاء و رشد سازمان را تعیین می‌کند. اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان به صورت موفقیت‌آمیز به کار خود ادامه دهد، باید مطمئن شوید که کسب‌وکارتان در حال سودآوری است.

از جمله اقدامات موثر در تحقق این دسته از اهداف مدیریت، می‌توان به بستن قرارداد با فروشندگان ارزان قیمت برای توزیع محصولات یا برنامه ریزی برای یک سرمایه گذاری مشترک اشاره کرد.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

اهداف مدیریت در سازمان

 

اهداف مدیریت در سطح مسئولیت اجتماعی

سازمان شما (چه یک شرکت بزرگ باشد و چه یک کسب و کار کوچک محلی) بخشی از جامعه است. از آنجایی که عمده‌ی منابع موجود برای کسب‌وکار شما، نتیجه آن چیزی است که از طرف جامعه تأمین شده است، بازپرداخت آن به جامعه و اجتماع به یک شکل و صورت دیگر الزامی است.

برخی از اهداف اجتماعی مدیریت را می‌توان به صورت خلاصه در زیر ذکر کرد:

 • اطمینان از سلامت، ایمنی و قیمت مناسب و مقرون به‌صرفه‌ی محصولات برای مصرف آحاد مختلف جامعه.
 • اطمینان از این موضوع که سازمان شما اشتغال کافی برای جمعیت محلی فراهم کرده است. اشتغال زایی و کارآفرینی علاوه بر تحقق اهداف اجتماعی، وجهه‌ی خوبی از سازمان شما در اذهان عمومی به جا می‌گذارد.
 • با رشد و گسترش سازمان، مدیریت باید تمام سعی و تلاش خود را به کار گیرد تا امکانات و خدمات اجتماعی را در حد امکان برای اعضای جامعه خود فراهم کند. کمک به توسعه و اعتلای سلامت و بهداشت جامعه می‌تواند از جمله این اقدامات باشد.
 • مدیریت سازمان باید اطمینان حاصل کند که کیفیت بهتر محصولات، با حداقل هزینه صورت پذیرفته است. این امر از اتلاف منابع مفید جلوگیری خواهد کرد. برای مثال، کارخانه‌های تولید کاغذ می‌توانند بخشی از تولیدات خود را بر پایه مواد بازیافتی انجام دهند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

اهداف فردی مدیریت

منظور از اهداف فردی مدیریت، آن دسته از اهدافی است که مربوط به کارکنان سازمان است. کارکنان هر سازمان، هسته‌ی اصلی آن را تشکیل می‌دهند و سرمایه‌های ارزشمند هر سازمانی هستند. آنها به اداره و پویایی سازمان کمک می‌کنند و توجه به آنها باید جزء اهداف اصلی سازمان شما باشد.

برخی از این اهداف فردی مدیریت سازمان عبارتند از:

 • توجه به نیازهای مالی کارکنان سازمان مانند حقوق، پاداش‌ها و سایر مزایای مالی.
 • ایجاد یک برنامه دقیق برای شناخت مناسب عملکرد کارکنان متناسب با مهارت‌های فردی، سازمانی و اجتماعی آنها.
 • در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای رشد و پیشرفت شخصی کارکنان سازمان. شما می‌توانید سهمی از سود سازمان را در اختیار کارکنان سازمان قرار دهید تا بتوانند با انگیزه بیشتری به توسعه سازمان کمک کنند.
 • تعادل کاملی بین کار و زندگی کارکنان سازمان ایجاد کنید. اگر وظایف بیش از حدی را به کارکنان خود محول کنید، این موضوع می‌تواند باعث کاهش علاقه و کارایی کارکنان شما شود.
 • فراهم کردن یک محیط کاری مناسب برای کارکنان نیز از جمله اهداف فردی مدیریت هر سازمانی است.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

سخن پایانی

اهدافی که در این مقاله بیان شد، اهداف ایده‌آل مدیریت سازمان برای دستیابی به بهترین عملکرد سازمان است که می‌تواند برای هر سازمانی کارآمد باشد.

در حالی که شما به عنوان مدیریت یک سازمان برای دستیابی به موفقیت خود سخت تلاش می‌کنید، باید توجه داشته باشید که در نهایت این سود آوری سازمان است که عنصر اصلی موفقیت در کسب‌وکار شما محسوب می‌شود و اهدافی که در مورد آنها صحبت شد، در نهایت به سودآوری سازمان شما منتهی می‌شوند و این سودآوری است که بقاء و رشد سازمان را به همراه خواهد داشت.