۷ گام در تجزیه و تحلیل رقبا

۷ گام در تجزیه و تحلیل رقبا

برای رشد در یک بازار رقابتی همواره به تجزیه و تحلیل رقبا نیاز خواهید داشت. اهمیت تجزیه و تحلیل رقبا بر هیچکس پوشیده نیست و امروزه به دلیل افزایش رقابت در هر حوزه‌ای، اهمیت فزاینده‌ای نیز پیدا کرده است. فرقی ندارد در کدام یکی از بخش‌های صنعت فعالیت می‌کنید، امروزه هر بخش با رقابت گسترده‌ای روبرو است که بر فروش و سود تأثیر می‌گذارد.

بنابراین اگر می‌خواهید در این رقابت تنگاتنگ عقب نمانید و کسب‌وکارتان همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، مهم است که به درستی از تجزیه و تحلیل رقباء اطلاع داشته باشید و این کار را توسط سازمان خود انجام دهید تا از رقبای خود بهتر عمل کنید. شما فقط زمانی می‌توانند نبض بازار را در دست بگیرید که رقبای خود را به خوبی بشناسید. اینجاست که تجزیه و تحلیل رقبا به صورت گام به گام ارزشمند می‌شود.

ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه در ۷ گام رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید و کسب‌وکار خود را یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا قرار دهید! با ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

۱- رقبای فعلی و آینده خود در بازار را شناسایی کنید.

بهترین راه برای شناسایی رقبای فعلی و آینده، تجزیه و تحلیل «محصولات هدف» است. منظور از «محصول هدف» محصولی‌ست که وجه اشتراک شما با سایر رقبا در تولید و فروش آنهاست. فرض کنید یکی از محصولات کسب‌وکار شما در حال حاضر روغن مو است. شما در اولین گام تجزیه و تحلیل رقبا، باید بدانید که چند برند معتبر و متفرقه در بازار به تولید و فروش روغن مو می‌پردازند. شما همیشه باید در جریان این قضیه باشید که آیا شرکت جدیدی شروع به فروش روغن مو کرده است یا یکی از شرکت‌های فعلی، فروش روغن مو را متوقف کرده است.

علاوه بر این، شما همچنین باید بدانید که چه تعداد از مشتریان شما کالای دیگری را به روغن مو ترجیح می‌دهند. به این ترتیب، شما از رقبای مستقیم و غیرمستقیم خود آگاه هستید. این اولین قدم در تجزیه و تحلیل رقبا است.

 

۲- شناسایی و تحلیل سهم بازار

پس از شناسایی رقبای فعلی و احتمالی، در گام بعدی نوبت به شناسایی سهم بازار هر یک از رقباست. شما نمی‌توانید به نقاط ضعف و قدرت رقبایتان پی ببرید، مگر اینکه به حد و اندازه حضور آنها در بازار آگاه باشید.

بنابراین اگر می‌خواهید محصول خود را در بازار بزرگی به فروش برسانید (برای مثال در کل کشور)، باید بدانید در هر شهر و استان کدام یک از رقبا سهم خوبی از بازار را در دست دارند. هر سهم بازار، مشتری مخصوص به خود را داراست؛ بنابراین باید به این موضوع پی ببرید که چرا یکی از رقبایتان در یکی از استان‌های کشور فروش خوبی دارد و بازار آن منطقه را در دست گرفته است. این اتفاق بخاطر کیفیت مطلوب محصول رقیبتان است؟ یا قیمت پایین آن؟ و یا دلایلی دیگری در دست گرفتن این سهم بازار توسط یکی از رقبا وجود دارد؟

پاسخ به این قبیل سوالات، گام دوم در تجزیه و تحلیل رقباست.

 

۳- تجزیه و تحلیل SWOT رقبا

پس از شناسایی و تحلیل سهم بازار، نوبت به تحلیل SWOT می‌رسد. SWOT سرواژه‌ی کلمات Strengths (نقاط قوت)، Weaknesses (نقاط ضعف)، Opportunities (فرصت‌ها) و Threats (تهدیدها) است. تحلیل سوات (SWOT) به معنای شناسایی و تجزیه و تحلیل نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها هر سازمانی است.

در تجزیه و تحلیل رقبا، شما باید تحلیل سوات (SWOT) را برای کسب‌وکارهای رقیب خود اجرایی کنید. تحلیل سوات (SWOT) رقبا از این جهت مهم است که نشان می‌دهد شما و سایر رقبا در حال حاضر در بازار و صنعت خود چه جایگاهی دارد و چه استراتژی‌هایی می‌توانند در بهبود جایگاه شما در بازار و یا سقوط شما تاثیرگذار باشند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

 

۴- پورتفولیو رقبایتان را بسازید!

هنگامی که با استفاده از تحلیل SWOT، به خوبی رقبای خود را شناختید، می‌توانید پورتفولیو آنها را بسازید! پورتفولیوی رقبا می‌تواند شامل لیست محصولات رقبای شما، ویژگی‌های هر یک از محصولات، لجستیک رقبا، بررسی کیفیت محصولات رقبا و غیره باشد.

این پورتفولیو رقبا باید هر از چند گاهی به روز شود. بهترین بخش سازمان شما برای ایجاد این پورتفولیو رقبا، نیروی فروش شماست؛ چرا که آنها به طور مداوم بازار را رصد می‌کنند. بنابراین می‌توانند بلافاصله شما را از هرگونه تغییر در بازار مطلع کنند.

 

۵- برنامه‌ریزی استراتژی‌ها

حال که پورتفولیو کامل رقبای خود را در اختیار دارید، به وضوح خواهید دانست که چه کارهایی باید بکنید. اگر رقبایتان به مراتب برتر و بهتر از شما هستند، شما دو راه برای پیشرفت کسب‌وکارتان دارید:

  • شما می‌توانید استراتژی‌های یکی از رقبای برتر خود را در پیش بگیرید و به آرامی رشد کنید.
  • یا اینکه می‌توانید خلاقیت و نوآوری پیشه کنید و مستقیماً رهبری بازار را در پیش بگیرید!

اگر رقابت شما و رقبایتان تنگاتنگ است، می‌توانید با کمی تلاش به اوج برسید. پس معطل نکنید و بهترین راهکارها را برای رسیدن به قله در پیش بگیرید! به یاد داشته باشید که اگر رسیدن به یک موفقیت تلاش زیادی از تمام بخش‌های سازمان شما می‌طلبد، نگه‌داشتن آن موفقیت به تلاش دو برابری سازمان نیاز دارد! پس بهترین استراتژی‌ها را برای ادامه مسیر برنامه‌ریزی کنید.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

۶- استراتژی‌ها را اجرا کنید

در گام قبلی، با استفاده از پورتفولیو رقبا توانستیم استراتژی‌های لازم را بچینیم. اما برنامه ریزی استراتژي به تنهایی کارساز نیست! استراتژی‌هایی را که فکر می‌کنید، بهترین هستند، اجرا کنید و از اجرای موثر آنها اطمینان حاصل کنید. قطعاً این مسئله که پس از تلاش برای تجزیه و تحلیل رقبا، در قسمت پیاده سازی استراتژی شکست بخوریم، محلی از اعراب ندارد؛ پس استراتژی‌های خود را عملی کنید! همچنین در نظر داشته باشید که داشتن یک برنامه احتمالی و پیش‌بینی واکنش رقبا به استراتژی‌های برنامه‌ریزی شده نیز بسیار مهم است.

اگر رقبای شما متوجه استراتژی‌های شما بشوند، قطعا واکنش‌های خیلی شدیدی نشان خواهند داد، پس یک برنامه احتمالی یا به اصطلاح یک پلن بی (Plan B) برای جلوگیری از اقدامات خنثی‌کننده رقبا در دسترس داشته باشید. داشتن یک برنامه احتمالی قطعاً فرصت بیشتری برای تشکیل استراتژی‌های جدید به شما می‌دهد؛ بنابراین داشتن برنامه‌های احتمالی و پلن‌های جایگزین هنگام اجرای استراتژی‌ها بسیار مهم هستند.

 

7) تجزیه و تحلیل رقبا را به صورت مداوم انجام دهید

آمارها و اطلاعات همیشه برای یک شرکت مفید است و به شرکت حتی در تصمیم گیری‌های سال‌های آتی کمک می‌کند. بنابراین تجزیه و تحلیل دائمی و گاه به گاه رقبا اطلاعات بسیار ارزشمندی در اختیار شما و آینده‌تان قرار می‌دهد. تجزیه و تحلیل‌های خود را حتماً مستند کنید تا در آینده از استراتژی‌های اجرا شده پیشین آگاهی داشته باشید و بتوانید آنها را از زوایای مختلف مجدداً بررسی کنید.

ممکن است با اجرای یک استراتژی بخصوص، پاسخ بسیار خوبی از سوی مشتریان دریافت کنید. در این چنین مواردی، باید مدت زمان طولانی‌تری از آن استراتژی پیروی کنید. داشتن بازخورد مشتریان از استراتژی‌های انجام شده بسیار مهم است تا در همه زمان‌ها بدانید که کدام استراتژی‌ها به طور موثرتری کار می‌کنند. بنابراین پیگیری برای تجزیه و تحلیل رقبا بصورت بلند مدت بسیار ضروری است.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

حرف آخر

فراموش نکنید هر استراتژی‌ای که در پیش بگیرید و انجام دهید، قطعاً رقبای شما به آن واکنش نشان خواهند داد. این رقابت به یک جنگ همیشگی می‌ماند که اصلی‌ترین موضوع در آن، آماده‌سازی و به‌روز رسانی گاه به گاه و مداوم استراتژی‌ها می‌باشد.