آمیخته بازاریابی (7P) در خرده فروشی

آمیخته بازاریابی (7P) در خرده فروشی

همانطور که در مقالات پیشین به آن اشاره کردیم، آمیخته بازاریابی یا 7P در واقع یک مدل بازرگانی است که به شما کمک می کند تا کسب و کارتان را بهتر بشناسید و آن را بهتر مدیریت کنید و از سود بیشتری برخوردار شوید. اما این مدل چگونه در خرده فروشی می تواند موثر واقع شود؟ پاسخ به این سوال، موضوع این مقاله است.

 

آمیخته بازاریابی (7P) در واقع یک مدل بازاریابی است که به شما کمک می کند تا کسب و کارتان را بهتر بشناسید، آن را بهتر مدیریت کنید تا سود بیشتری به دست آورید. با مطالعه مقالات زیر در این باره بیشتر بدانید.

آمیخته بازاریابی (7P)

آمیخته بازاریابی (7P) – بخش دوم

 

اجزای مدل 7P

در ادامه با اجزای این مدل به شرح زیر در خرده فروشی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1- محصول (Product) 
2- قیمت (Price)
3- مکان (Place)
4- تبلیغات (Promotion)
5- فرایند (Process)
6- نیروی انسانی (People)
7- شواهد عینی (Physical evidence)

 

محصول (Product)

محصول اساسی ترین عنصر هر سازمان است تا جایی که برخی معتقدند یک سازمان چیزی نیست جز مجموعه ای از محصولات. بنابراین در قدم اول ارائه یک محصول با کیفیت یکی از مهم ترین پارامترهای لازم جهت کسب موفقیت در تجارت است.

محصول تولید شده در یک کارخانه تولیدی در نهایت در قفسه های یک خرده فروشی قرار می گیرد. در خرده فروشی انتخاب درست محصولات به لحاظ کیفیت و داشتن تنوع کافی بر طبق نیاز مشتری و همچین موجود بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

قیمت (Price)

یکی از مهم ترین عناصر و یا متغیرها در خرده فروشی قیمت است. در واقع قیمت عنصری است که می تواند شکست یا بقای یک خرده فروشی را رقم بزند. از نگاه مشتری قیمت یکی از عوامل اصلی جهت بازدید از فروشگاه ها می باشد. البته "قیمت پایین" همیشه به مفهوم "قیمت خوب" نیست.

سود تفاوت بین هزینه و قیمت فروش است و یک فروشنده می تواند سود خود را به حداکثر برساند اگر اضطراری برای خرید محصول از جانب خریدار وجود داشته باشد. دو عامل مهم در سر پا نگه داشتن خرده فروشی ها مدیریت جریان نقدینگی و سودآوری است.

تعیین قیمت مناسب برای محصولات بر این دو عامل تاثیرگذار است. باید توجه داشت که تعیین قیمت به پارامترهای متفاوتی بستگی دارد. به هنگام تعیین قیمت یک محصول در خرده فروشی باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت که برخی از آنها عبارتند از وضعیت بازار، موقعیت محصول در بازار و هزینه های عملیاتی.

 

 

مکان (Place)

در دسترس بودن یک محصول به نحوی که مشتری بتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، عامل مهم دیگری در موفقیت یک خرده فروشی است. عدم وجود برند موردعلاقه مشتری در یک منطقه می تواند برای شما مزیت رقابتی مناسبی را ایجاد نماید. فقط کافی است به مشتری خود این اطمینان را بدهید که آنها می توانند کالای مورد علاقه را به آسانی از فروشگاه شما خریداری نمایند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

تبلیغات (Promotion)

پس از تصمیم گیری در چگونگی تخصیص بودجه جهت راه اندازی یک خرده فروشی، خرده فروش باید ترکیب مناسبی از تبلیغات را جهت جذب مشتری بکار ببندد. این ترکیب بندی متناسب با سایز خرده فروشی و هزینه هایی که صرف آن می شود، متفاوت است.

معمولا در خرده فروشی های کوچکتر که بودجه کافی برای تبلیغات گسترده وجود ندارد، بهتراست از روش های کم هزینه تر نظیر چاپ تراکت یا ارسال پست در شبکه های اجتماعی استفاده شود. سایر خرده فروش ها که مشکلی با پرداخت هزینه بیشتر جهت تبلیغات ندارند، می توانند از رسانه های چاپی بصورت گسترده تر و یا تبلیغات تلوزیونی استفاده کنند.

 

فرایند (Process)

فرایند یا پروسه یکی از مهم ترین پارامترها در آمیخته بازاریابی است و صنعت خرده فروشی هم کاملا مبتنی بر فرایندهایی نظیر پردازش سفارش و مدیریت پروسه خرید می باشد. دقیقا از لحظه ورود یک مشتری به فروشگاه همه چیز بستگی به فرایندی دارد که به مشتری اجازه می دهد کالای مورد نظر خود را از بین کالاهای موجود به راحتی پیدا کند، قیمت را با سایر محصولات مشابه در خرده فرشی مقایسه کند، پس از انتخاب کالا به پیشخوان مراجعه کند و از طریق سیستم پردازش سفارش، پرداخت را انجام دهد و فاکتور دریافت نماید.

 

نیروی انسانی (People)

نیروی انسانی عامل مهم دیگری در آمیخته بازاریابی است. افراد در خرده فروشی کسانی هستند که به مشتری در انتخاب محصول کمک می کنند و اطلاعات لازم را در اختیار او قرار می دهند. همچنین تعداد کارکنان و در دسترس بودن آنها عامل مهم دیگری است. کارمندان باید توانایی و کارایی لازم در ایجاد ارتباط موثر با مشتری را داشته باشند. این کارکنان هستند که مستقیما بر احساس مشتری تاثیرگذار هستند و می توانند تجربه خوشایندی از خرید را برای آنها ایجاد نمایند.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

شواهد عینی (Physical evidence)

آنچه در چیدمان یک فروشگاه به چشم می خورد، بخشی از شواهد عینی است که یکی از پارامترهای آمیخته بازاریابی محسوب می شود. شواهد عینی پارامتری است که بطور خاص برای خدمات استفاده می شود. همانگونه که برای کلاس های مختلف پرواز در صنعت حمل و نقل هوایی خدمات متفاوتی ارائه می شود و یا در صنعت گردشگری هتل هایی که ستاره بیشتر دارند، خدمات لاکچری تری به مشتریان خود عرضه می کنند، در صنعت خرده فروشی هم نحوه چیدمان محصولات، موقعیت فروشگاه، تعامل مشتری و کارکنان بخشی از Physical evidence محسوب می شود.