مدیریت برند (Brand Management) چیست؟

مدیریت برند (Brand Management)

مدیریت برند در واقع هنر ایجاد و حفظ برند در بازار است. مدیریت برند با ایجاد تجزیه و تحلیلی دقیق و کلی از چگونگی درک نام تجاری (برند) شما در ذهن مشتریان و بازار عمل می‌کند.

 

تعریف مدیریت برند

مدیریت برند (Brand Management) را می‌توان به عنوان فرمول ارتباط عاطفی و روانی محصولات و خدمات شرکت شما با مشتریان تعریف کرد تا با هدف افزایش وفاداری به برند در بین مشتریان و سهامداران، برتری در بازار و صنعت را برای شما به ارمغان آورد.

ایجاد یک نام تجاری در بازار، یک وظیفه برای بازاریابان و مدیران برند است اما مدیریت و حفظ آن نیاز به عواملی نظیر فداکاری، عزم راسخ و تلاش مداوم برای آن برند یا نام تجاری دارد تا بتواند در میان بازار بقاء و رشد کند؛ آن هم در حالی که سلیقه‌ی مشتریان در حال تکامل است و رقابت در بازار یک امر دائمی است.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

۷ اصل مدیریت برند

در ادامه به توضیح مختصر ۷ اصل مدیریت برند می‌پردازیم:

 

۱. شما باید برند خود را تعریف کنید

برای بازاریابان و مدیران بسیار مهم است که اهداف، چشم اندازها، مأموریت‌ها، اخلاق و اصول اولیه نام تجاری (برند) خود را با کمک تمامی اعضای مرتبط با برند یا نام تجاری خود به سمع و نظر مصرف‌کنندگان و مشتریان برسانند. تنها در این صورت است که بازاریابان و اعضای برند شما قادر به برقراری ارتباط و بازاریابی برند شما به بازار هدف خواهند بود و مخاطبان هدف شما نیز با شما به درستی و به گونه‌ای که شما می‌خواهید، آشنا شوند.

 

۲. برند شما باید برابر با مدل کسب و کار شما باشد

مدیریت برند باید یکی از اهداف مهم شرکت شما باشد و باید شواهد و ردپای خود را در هر جنبه از تجارت شما داشته باشد. از زمان عرضه‌ی محصول جدید تا گسترش تجارت با هر نوع استراتژی ، مدیریت برند باید فعالیت حیاتی کسب و کار شما باشد.

 

۳. ثبات نام تجاری خود را حفظ کنید

ایجاد یک نام تجاری یا برند فقط یک بار صورت می‌پذیرد اما مدیریت و ایجاد ثبات آن در بازار و در میان چرخه‌های مختلف تجاری، رقابتی و مواجهه با ترجیحات در حال تکامل مشتری، روندی مداوم است که نیاز به تلاش و رویکردی ادامه‌دار دارد. مدیران برند باید یک تمایز تجاری ایجاد کنند و سطح بالایی از وفاداری مشتری را برای کسب و کار ایجاد کنند تا سود حاصل شود و موفقیت لازم را کسب کنند.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

مدیریت برند

 

۴. در سطح عاطفی ارتباط برقرار کنید

برندهای زیادی در بازار وجود دارد اما به ندرت برندی را می‌یابیم که قادر به برقراری ارتباط عاطفی با بازار هدف باشد. اصل ماجرا در این واقعیت نهفته است که استراتژی‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی باید با در نظر گرفتن نیازها، الزامات و مشکلات مشتری در ذهن ایجاد شود تا رابطه عاطفی و روانی ایجاد شود.

 

۵. کارمندان خود را توانمند کنید

روند مدیریت برند با درگیر کردن کارمندان و کلیه اعضای اصلی تیم در این فرآیند، در درون خود سازمان آغاز می‌شود؛ زیرا آنها اولین کاربران و مروجین برند هستند.

 

۶. رویکردی انعطاف پذیر داشته باشید

پویایی بازار به دلیل بازاریابی دیجیتال و استفاده زیاد و ارتباط رسانه های اجتماعی امروزه با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر است. از این رو، داشتن یک رویکرد آینده نگرانه و انعطاف پذیر در طول کل فرآیند ضروری است تا با گذشت زمان همچنان قابل توجه باقی بماند.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت های متفاوتی که پیش رو داشته ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

۷. دامنه مدیریت برند

بین مفاهیم مدیریت برند و بازاریابی تفاوت وجود دارد اما هر دو به عنوان یک عامل پشتیبانی کننده برای یکدیگر عمل می‌کنند. همانطور که قبل‌تر بحث شد، مدیریت برند یک موضوع یک ‌باره نیست؛ بلکه عملی مداوم و استوار برای تجارت شماست تا بتوانید یک هویت متمایز را در بازار ایجاد کنید.

عامل اصلی مدیریت برند، توسعه‌ی روابط پرثمر و طولانی مدت با بازار هدف است تا جایی که انتظارات مشتریان برآورده شود.

روند مدیریت برند شامل کار بر روی ویژگی‌های ملموس و نامحسوس برند است. عناصر ملموس شامل لوگو، محصول (یا خدمت)، قیمت، بسته بندی و در کل ظاهر و موضوعات قابل حس است؛ در حالی که عناصر نامشهود و ناملموس، موضوعاتی از قبیل خدمات پس از فروش، تجربه کلی مشتری در هنگام خرید و در هنگام استفاده از محصولات و خدمات را شامل می شود.

یکی از وظایف اصلی مدیریت برند، بالا بردن ارزش ویژه برند و جایگاه تجاری برند در بازار در مقایسه با سایر رقبا است.

در کنار افزایش وفاداری مشتری، مدیریت برند به ما کمک می‌کند تا قیمت محصول را با مطالبه حق بیمه به علاوه ایجاد آگاهی مثبت و قوی در صنعت افزایش دهیم. زیرا با ایجاد و حفظ یک برند یا نام تجاری باکیفیت، مزیت رقابتی برای کسب‌وکار ما وجود خواهد داشت.

عملکرد مدیریت برند شامل استفاده از ابزارهای مختلف بازاریابی و تبلیغاتی مانند روابط عمومی (PR)، ارتباطات سازمانی (Corporate Communication)، رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال به صورت استراتژیک است.

برندهای قدرتمند سهم زیادی در بازار دارند که به شرکت در دستیابی به اهداف کلی تجارت کمک می‌کند و همچنین با ایجاد اعتماد در ذهن مشتریان فعلی (و مشتریان احتمالی آینده)، انواع ریسک‌های احتمالی برای کسب‌وکار را کاهش می‌دهد. مدیریت برند انگیزه مهمی برای مشارکت مشتری، مدیریت رقابت و تجزیه و تحلیل آن و مدیریت کلی تجارت را فراهم می‌کند.

مدیریت برند شامل یک برنامه و روش استراتژیک برای حفظ ارزش ویژه برند و تقویت برند در بازار با اجرای ابزارها و تکنیک‌های متنوع خلاقانه و نوآورانه است که متناسب با شرایط فعلی بازار و سلیقه مشتریان مرتبط هستند.

با ارتقای ارزش برند از طریق تکنیک‌های کارآمد مدیریت برند، ارزش ویژه برند به عنوان یک دارایی نامشهود برای شرکت عمل می‌کند که بسیار مهم‌تر از قیمت پرداخت شده توسط مشتری برای محصولات و خدمات خریداری شده است.

مدیریت برند، نام تجاری شما را در بازار و در ذهن مشتری به گونه‌ای تثبیت می‌کند تا شرکت بتواند قیمت بالاتری برای محصولات و خدمات به مشتری و مصرف‌کننده پیشنهاد کند.

در آخر مجدداً تاکید می‌شود که مدیریت برند باید بخشی مهم از فرهنگ سازمانی شرکت شما باشد تا به دنبال آن بتوانید فعالیت تجاری خود را ارتقا دهید.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان