مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

معایب ثبت شرکت در آلمان

معایب ثبت شرکت در آلمان

معایب ثبت شرکت در آلمان احتمالاً تیتر بحث برانگیزی باشد و ذهن را درگیر می‌کند که چگونه ممکن است که ثبت شرکت در یکی از بهترین کشورهای جهان برای ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار می‌تواند دارای معایب باشد! با این حال در این مقاله به بررسی معایب ثبت شرکت در آلمان می‌پردازیم.

ثبت شرکت در آلمان همانطور که دارای مزایای فراوانی‌ست که پیش از این در مقالات مختلف و به طور ویژه در مقاله «مزایای ثبت شرکت در آلمان» به آنها پرداختیم، می‌تواند دارای موانع، مشکلات و معایبی هم برای متقاضیان ثبت شرکت در این کشور باشد که در این مقاله قصد داریم تا بی‌پرده و صریح این معایب را بررسی کنیم؛ پس با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

قصد ما از معرفی معایب ثبت شرکت در آلمان قطعاً دلسرد کردن شما نسبت به موضوع ثبت شرکت در آلمان نیست؛ بلکه قصد ما نشان دادن زیر و بم این امر جهت تصمیم‌گیری هر چه بهتر شما بعنوان متقاضی ثبت شرکت در آلمان است. طبیعتاً هر امر سرمایه‌گذاری و یا فعالیت تجاری و اقتصادی با موانع و معایبی روبه‌روست که ثبت شرکت در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

پیش از بررسی معایب ثبت شرکت در آلمان ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که منظور ما از معایب ثبت شرکت در آلمان صرفاً موانع و مصائبی‌ست که در فرایند ثبت شرکت در آلمان و یا اخد اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت ممکن است پیش روی متقاضیان ثبت شرکت در آلمان باشد که این موانع و مشکلات با بهره‌گیری از دانش و تجربیات مجموعه ما می‌تواند به راحتی و به سرعت قابل حل و فصل باشد.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما مشاوره بازرگانی در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

معایب ثبت شرکت در آلمان کدامند؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، معایب ثبت شرکت در آلمان بیشتر به معنای موانع و مشکلات ثبت شرکت در آلمان است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 

۱) مراحل پیچیده بروکسی اداری

در کنار تمام مزایای ثبت شرکت در آلمان، شما در هنگام شروع کسب‌وکار جدید خود با مراحل پیچیده و موانع بی‌شماری روبرو خواهید بود. طبق گزارش Doing business بانک جهانی، آلمان در رتبه‌بندی «شروع کسب و کار» از بین 190 کشور، در رتبه‌ی 125 قرار گرفته است. این کشور مراحل پیچیده بوروکراسی، ساختار مالیاتی و قوانین سختی دارد و مشاغل جدید در آلمان باید در دفاتر مالیات و تجارت محلی، اتاق بازرگانی محلی، ثبت احوال و هر سازمان مرتبط دیگر ثبت‌نام کنند.

در واقع شما بعنوان متقاضی ثبت شرکت در آلمان می‌بایست پیش از تأسیس و ثبت شرکت خود، ساختار مالیاتی و قوانین سخت این کشور را پشت سر بگذارید و پس از مراجعه به اتاق بازرگانی و سازمان‌‌های مختلف، تمامی مجوزها را دریافت نموده و سپس نسبت به ثبت شرکت در آلمان اقدام کنید. اخذ این مجوزها نیازمند مدارک و توانایی‌های بسیاری است و بایستی که تاییدیه‌های لازم را از سازمان‌ها و نهادهای مربوطه دریافت نمایید.

خدمات حقوقی در آلمان مجموعه ای از خدمات است كه توسط وکلای پایه یک در آلمان بر اساس قوانین کسب و کار، قوانین تجارت، قوانین بانکداری، قوانین قرارداد ‌های تجاری و قوانین مهاجرت به متقاضیان ارائه می شود. شما برای ثبت شرکت در آلمان، اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت و گاه در مسائل مالی و مالیاتی نیاز به مشاوره های حقوقی خواهید داشت. گروه ما از آنجایی که بر تمام آنچه شما برای ثبت شرکت در آلمان نیاز دارید، اشراف دارد، آماده خدمت رسانی به شماست و خدمات حقوقی در آلمان یکی از این موارد است.

 

وکیل ثبت شرکت در آلمان یک شخص حقیقی یا یک مجموعه حقوقی‌ست که با وکالت از سمت شما فرایند ثبت شرکت در آلمان را برای شما پیگیری می‌کنند.

وکیل ثبت شرکت در آلمان

 

۲) قوانین مالیاتی سختگیرانه و پیچیده

آلمان قوانین مالیاتی بسیار پیچیده‌ای دارد و کلیه شرکت‌ها ملزم به پرداخت مالیات هستند. نوع و میزان مالیات شما به گردش مالی، سود و نوع شرکت شما بستگی دارد. در مجموع 14 مالیات مختلف در قوانین مالیاتی آلمان وجود دارد؛ نظیر مالیات بر حقوق، مالیات برارزش افزوده و مالیات بر درآمد شرکت‌ها و... که ممکن است مجبور به پرداخت برخی از آن‌ها باشید. شروع به هر نوع فعالیت تجاری در آلمان مستلزم شناخت دقیقی از نحوه محاسبه این نوع از مالیات‌ها می‌باشد.

آلمان کشوری صنعتی است که بخش عمده درآمد دولت از محل مالیات‌های دریافت شده تأمین می‌شود؛ لذا با سیستمی منظم و یک پارچه همه شرکت‌ها و اشخاص جهت پرداخت صحیح و به موقع مالیات‌ها تحت نظارت می‌باشند و انصافاً همین نظارت دقیق و مستمر و صرف مالیات‌های در جهت صحیح باعث شده است که ساکنان این کشور از استاندارد بالایی در زندگی فردی و جمعی برخوردار شوند.

به صورت ساده متقاضیان ثبت شرکت در آلمان پس از اخذ اقامت بلندمدت ملزم به پرداخت دو نوع مالیات هستند. اول مالیات وضع شده به درآمد شرکت که فرمول محاسبه آن در ایالات مختلف، متفاوت است ولی متوسط آن بین ٣١ تا ٣٥ درصد درآمد خالص می‌باشد و دوم مالیات بر درآمد مدیر عامل شرکت است که متناسب با حقوق، مجرد و یا متأهل بودن، داشتن فرزند و غیره متغیر است و متناسب با مبلغ پرداختی به صورت پلکانی تغییر خواهد کرد.

شرکت ثبت شده موظف است کلیه اسناد و مدارک مربوط به خرید و فروش و هزینه‌های شرکت را به صورت منظم به حسابدار ارسال نمایید. در آلمان مبلغ مالیات بر ارزش افزوده (VAT) معادل ١٩٪؜ ارزش فاکتورهای صادره می‌باشد که به صورت منظم توسط اداره مالیات محاسبه شده و مبلغ قابل دریافت و یا قابل پرداخت در زمان مقرر به شرکت اعلام می‌گردد.

بخشی از خدمات مالی، حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان که توسط مجموعه ما به شرکت‌های نوپا عرضه می‌شود، به شرح زیر است:

 • تدوین ترازنامه‌های تجاری و مالی
 • تنظیم صورت‌های مالیاتی شرکت
 • رسیدگی به کلیه سؤالات مالیاتی
 • پشتیبانی در زمان حسابرسی مالی
 • برنامه ریزی مالیاتی
 • ثبت گزارش مالیات بر ارزش افزوده
 • محاسبه حقوق و دستمزد
 • حسابرسی مطابق قانون بانکداری
 • ممیزی سالانه

 

شرایط ثبت شرکت در آلمان آنچنان سخت نیست؛ چرا که دولت آلمان همواره در پی جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به خاک خود است تا از پتانسیل‌های موجود در اقتصاد خود به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شوند.

شرایط ثبت شرکت در آلمان

 

۳) وجود تفاوت‌های فرهنگی بسیار

بخشی از موفقیت شما در شروع کسب‌وکار در یک کشور جدید به میزان آشنایی شما با تفاوت‌های فرهنگی موجود بستگی دارد. تقریباً تمامی مردم آلمان روحیه‌ی جدی‌ و رسمی‌تری نسبت به ما ایرانیان دارند. شما باید کاملاً وقت شناس باشید و تاریخ و زمان هر جلسه را از قبل تعیین نمایید. به موقع به جلسه برسید و در جلسات همیشه رسمی صحبت کنید و درگیر بحث‌های متفرقه نشوید. همینطور همیشه باید از موضوعات شخصی مثل سیاست و مذهب دوری کنید.

در کشور ما معمولاً کارهای اداری، شامل استثناهای خاص در موقعیت‌های مختلف می‌شوند؛ این در صورتی‌ست که در کشور آلمان به هیچ عنوان هیچ نهادی این استثنائات را برای هیچ شخصی قائل نمی‌‌شود.

 

۴) رقابت تجاری طاقت‌فرسا بین شرکت‌های رقیب

شما با ثبت شرکت در آلمان و آغاز فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در این کشور به معنای واقعی کلمه معنا و مفهوم بازار آزاد را درک خواهید کرد. یک بازار کاملاً رقابتی که در آن کسب‌وکاری پیروز خواهد بود که با یک استراتژی درست در قلب و ذهن مخاطب هدف خود رسوخ کند و نبض بازار را در دست بگیرد.

رقابت تجاری طاقت‌فرسا می‌تواند مانعی اساسی برای ادامه فعالیت شرکت‌های نوپا و تازه تأسیس در آلمان باشد. از این رو، نیاز به داشتن یک بیزینس پلن قوی و حرفه‌ای و همچنین عمل به انواع استراتژی‌های کسب‌وکار برای ثبت شرکت در آلمان و ادامه فعالیت تجاری در این کشور بدل به یک نیاز مبرم و حیاتی گشته است.

 

هزینه ثبت شرکت در آلمان یکی از اصلی‌ترین سوالاتی‌ست که ذهن متقاضیان ثبت شرکت در آلمان را به خود مشغول می‌کند. در مقاله زیر با بررسی این موضوع، به شما عزیزان اطلاعات مفیدی داده‌ایم.

هزینه ثبت شرکت در آلمان

 

۵) الزام دارا بودن یک آدرس قانونی و معتبر برای شرکت

به هنگام ثبت شرکت در آلمان، اولین نیازی که وجود دارد، داشتن یک آدرس قانونی و معتبر و حضور فردی مسئول و آگاه به امور اداری و دفتری در این آدرس جهت دریافت و ارسال نامه‌ها و مدارک شرکت است. از شروع به ثبت شرکت مدارک زیادی از طریق پست ارسال خواهد شد. بخشی از این مدارک به منظور اطلاع رسانی از روند قانونی ثبت شرکت، برخی در رابطه با عضویت شرکت در اتاق بازرگانی و برخی در رابطه با دریافت کدهای مالیاتی و غیره است.

عمده مکاتبات مهم فی‌مابین شرکت و اتاق بازرگانی، بانک‌ها، دفاتر مالیاتی، حسابدار، شرکت‌های بیمه و... از طریق پست انجام می‌شود. یک نسخه از فاکتورهای صادره به نام شرکت همیشه از طریق پست دریافت خواهد شد. لازم است بدانید که برای پرداخت هر فاکتور تاریخ مشخصی از طرف فروشنده یا ارائه دهنده خدمات اعلام می‌شود و شرکت موظف است در همان بازه زمانی نسبت به پرداخت اقدام نماید. در صورت عدم پرداخت، نامه‌های بعدی با تیتر "یادآوری" و احتمالا با افزایش مبلغی به فاکتور به دلیل جریمه عدم پرداخت در زمان مقرر صادر می‌شود. بنابراین ضروری است که تمام پاکت‌های دریافتی به نام شرکت به فوریت بازگشایی شده و به هر موضوع به دقت پاسخ داده شود.

تلاش ما بر این است تا مجموعه نیازمندی های شما را جهت تکمیل پروسه ثبت شرکت و دریافت اقامت در یک پکیج واحد انجام دهیم. پراکندگی استفاده از این خدمات برای شما دردسر آور است. این پروسه آمیخته ای است از انجام امور اداری و حقوقی و دریافت مشاوره صحیح در نحوه راه اندازی یک دفتر تجاری و دریافت اقامت از طریق ارائه یک بیزینس پلن کارآمد که با پشتوانه سالها تجربه در حوزه بازرگانی خارجی و بهره مندی از مشاوره وکلای حقوقی و مالیاتی در آلمان می‌تواند شانس شما را در رسیدن به اهدافتان افزایش دهد. در این راستا شما می‌توانید از مجموعه خدمات ما در بخش ویرچوال آفیس به شرح زیر بهره مند شوید:

 • تخصیص آدرس جهت ثبت شرکت
 • امکان استفاده از شماره های تلفن و فاکس
 • پاسخگوئی به تماس های تلفنی شرکت، دریافت و ارسال پیام‌ها
 • دریافت پاکت ها و نامه های شرکت و ارسال تصویر نامه از طریق ایمیل
 • راهنمایی در خصوص اقدامات اداری مورد نیاز و انجام برخی از آنها در حد امکان

 

ثبت شرکت GmbH در آلمان یکی از بهترین انواع ثبت شرکت در آلمان جهت راه اندازی تجارت‌های نوپا هستند. در این باره اطلاعات بیشتر کسب کنید.

ثبت شرکت GmbH در آلمان