تحقیقات بازار (Research Marketing) چیست؟

تحقیقات بازار (Research Marketing) چیست؟

می‌خواهید یک محصول جدید وارد بازار کنید؟ قصد دارید بازار یکی از محصولات موجودتان را گسترش دهید؟ یا در فکر این هستید که یک پیشنهاد منحصربه ‌فرد به مشتریان خود بدهید؟ فرقی نمی‌کند! برای هر یک از این کارها، شما به تحقیقات بازار نیاز دارید.

با توجه به اینکه بازار هدف (مشتریان بالقوه) و مشتریان فعلی شما روز به روز با هوش‌تر می‌شوند و بازاریابی دهان به دهان نیز به واسطه‌ی گسترش شبکه‌های اجتماعی موثر‌تر می‌شود، دیگر بدون تحقیقات بازار نمی‌توا‌ن تصمیم‌گیری‌های صحیحی درباره رشد و حتی بقای یک سازمان داشت! تحقیقات بازار همان چیزی است که جهت‌گیری صحیح را به شما ارائه می‌دهد به گونه‌ای که مشتری از شما راضی باشد. همچنین تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی‌ و هدف‌گذاری‌ مناسبی را برای حفظ و گسترش کسب‌ وکارتان اتخاذ کنید.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

تعریف تحقیقات بازار

تعریف دقیق تحقیقات بازار به شرح زیر است:

" مجموعه‌ای منظم از اطلاعات موجود از بازارهای بالقوه و بالفعل، برای تجزیه و تحلیل و اقدامات بعدی."

اما این تعریف نیاز به واکاوی بیشتر دارد. ما باید بدانیم که منظور از «مجموعه‌ای منظم از اطلاعات» چیست، «بازارهای بالقوه و بالفعل» کدامند و «تجزیه و تحلیل و اقدامات بعدی» چگونه صورت می‌پذیرد.

در ادامه بیشتر به این بخش‌ها می‌پردازیم.

 

  • تحقیقات بازار «مجموعه‌ای منظم از اطلاعات» است

در اینجا باید به کلمه کلیدی «منظم» توجه کنیم. هرکسی می‌تواند اطلاعاتی را جمع آوری کند اما این، نحوه‌ی جمع آوری اطلاعات است که بسیار مهم است! جمع‌آوری اطلاعات نباید بصورت تصادفی انجام شود. به همین دلیل باید از قبل پرسشنامه‌های تحقیقات بازار تهیه شود، به گونه‌ای که بدانیم دقیقا چه نوع اطلاعاتی را باید جمع‌آوری کنیم. نباید هزینه و وقتمان را صرف اطلاعاتی بکنیم که هیچ ارزشی برای ما ندارند! و به همین دلیل به یک مجموعه منظم از افراد متخصص (افرادی که علاوه بر دانش مرتبط با بیزینس، در زمینه‌ی آمار و داده‌کاوی از دانش کافی برخوردار هستند) نیاز دارید تا به شما کمک کنند که تحقیقات بازار را به درستی انجام دهید و نتایج ارزشمندی را به دست آورید.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

تحقیقات بازار (Research Marketing)

 

  • تحقیقات بازار به «بازارهای بالفعل و بالقوه» مرتبط است.

گفتیم که در جریان انجام تحقیقات بازار، مجموعه‌ای منظم از اطلاعات مرتبط با «بازارهای بالفعل و بالقوه» ما را در تجزیه و تحلیل و اقدامات بعدی یاری می‌کنند. پس تحقیقات بازار به بازارهای بالفعل (بازار موجود که ما سهمی از مشتریان موجود در آن داریم و یا باید داشته باشیم) و یا بازارهای بالقوه (بازار و یا بازارهایی که تا به الآن ما و یا هیچ کدام از کسب‌وکارهای رقیب در آن فعالیتی نداشته و هیچ مشتری‌ای از آنها جذب نشده است) مرتبط باشد.

تحقیقات در یک بازار بالفعل می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی درباره ارزش برند (Brand Equity)، یادآوری برند یا (Brand Recall)، پتانسیل بازار (Market Potential) و غیره را در اختیار شما قرار دهد. تحقیقات بازار همچنین می‌تواند به کشف استراتژی‌هایی که می‌توان توسط شرکت در بازار بالفعل اجرا کرد، کمک کند.

از طرف دیگر، از تحقیقات بازار می‌توان برای یافتن یک بازار بالقوه و حتی کسب ایده برای تولید یک محصول بالقوه مورد نیاز بازار استفاده کرد. به همین دلیل است که کمپانی‌های بزرگ و برتر سراسر جهان فعالیت‌های تحقیقاتی مداومی در بازار دارند تا بدانند شرکتشان در کجای بازار قرار دارد، به کدام سمت می‌رود و چه بازارهای بالقوه جدیدی را می‌توانند برای دستیابی به مشتریان بیشتر فتح کنند!

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

  • از تحقیقات بازار می‌توان برای تجزیه و تحلیل و اقدامات بعدی بهره برد.

واضح است که هنگامی که شما «مجموعه‌ای منظم و سیستماتیک از داده‌ها و اطلاعات» در دست دارید، باید آن را تجزیه و تحلیل کنید؛ از آنها تفسیرهای بااستدلال استخراج کنید و دریابید که چه اقداماتی می‌توانید برای بهبود اوضاع انجام دهید.

برای مثال، اگر تحقیقات بازار این موضوع را نشان می‌دهد که مشتری به قیمت یک محصول حساس است، در این صورت شما تصمیم می‌گیرید که یا قیمت محصول را پایین بیاورید یا نوع ارزان‌تری از آن را به بازار عرضه کنید. یا مثلاً اگر تحقیقات بازار نشان می دهد که برند شما در بازار به اندازه کافی شناخته شده نیست؛ باید توجه، بودجه و برنامه‌ریزی‌شرکت خود را بر روی تبلیغات، بازاریابی و فعالیت‌های ایجاد برند معطوف کنید و در این راستا سرمایه‌گذاری کنید تا ارزش برند خود را افزایش داده و در نتیجه حاشیه سود بیشتری کسب کنید.

 

سخن پایانی

تجربه نشان داده که مقوله‌ی تحقیقات بازار برای هر سازمان (خواه یک کسب‌وکار کوچک و محلی باشد و خواه یک کمپانی بین‌المللی و بزرگ) ضروری است. این تحقیقات بازار است که می‌تواند راه‌هایی برای ورود به یک بازار بالقوه و جدید را هموار کند و یا در یک بازار بالفعل و اشباع شده، روزنه‌هایی برای نفوذ پیدا کند.

همچنین تحقیقات بازار یک پروسه مداوم و همیشگی در هر سازمانی است؛ چرا که بازارهای موجود دائماً در حال تغییرند و سروکله‌ی بازارهای جدید نیز بسیار ناگهانی پیدا می‌شود، پس پیروزی در رقابت با سایر شرکت‌ها میسر نمی‌شود مگر با تحقیقات بازار به صورت مداوم و دائمی.

در پایان تاکید می‌کنیم که پروسه تحقیقات بازار باید توسط افراد متخصص این حوزه صورت بپذیرد؛ زیرا هر کدام از فرایندهای جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آنها و تصمیم‌گیری بر اساس این تحلیل و تفسیر نیاز به دانش آکادمیک و تجربه بالایی دارد.

در مقاله بعدی «گام به گام روند تحقیقات بازار» را برای شما تشریح کرده‌ایم. مطالعه این مقاله نیز خالی از لطف نیست.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان