مشاوره تلفنی رزرو وقت
خدمات ویژه برای شرکت های ثبت شده در آلمان

۱۰ راه برای کاهش استرس محیط کار

۱۰ راه برای کاهش استرس محیط کار

متاسفانه این یک واقعیت تلخ است که زندگی امروزه انسان‌ها به استرس و اضطراب گره خورده است. شرایط اقتصادی، حجم زیاد کار، بازار رقابتی، سیاست‌های نامطلوب اداری، ترس از دست دادن شغل و... سبب شده تا انسان معاصر استرس بسیاری را در محیط کار تجربه کند.

همه می‌گویند فشار و استرس محل کار بخشی جدایی ناپذیری از شغل شما است اما هیچ کس دوست ندارد در چنین شرایطی کار کند؛ زیرا این قضیه می‌تواند باعث ایجاد عوارض روحی و حتی جسمانی شود. استرس محیط کار و اضطراب شغلی و اداری اغلب فقط در محیط کار به سراغ کارکنان نمی‌آید و زندگی شخصی و خانوادگی و زناشویی آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

البته این یک حقیقت ثابت شده است که داشتن مقداری استرس و اضطراب کنترل شده می‌تواند بهره‌وری و بازدهی را در هر کاری بالا ببرد اما موضوعی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، حجم زیاد و کنترل نشده استرس در محیط کار است که نه تنها موثر و خوب نیست؛ بلکه بسیار مضر و آسیب‌زاست و زندگی شخصی و کاری فرد را با چالش‌های اساسی مواجه می‌کند.

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی راهکارهایی به کاهش استرس محیط کار کمک کنیم. این راهکارها در واقع تغییراتی هستند که اگر در سبک زندگی شخصی و کاری خود آنها را لحاظ کنیم، می‌توانیم تا حد زیادی از استرس مخرب محیط کار جلوگیری کنیم و بازدهی خود را افزایش دهیم.

 

حوزه اصلی و تخصصی گروه ما ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. در این باره بیشتر بدانید.

ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 

۱۰ راهکار برای کاهش استرس کاری

بدون اتلاف وقت و اضافه‌گویی به معرفی ۱۰ راهکار برای کاهش استرس کاری می‌پردازیم:

 

۱) محیط کار خود را ساماندهی کنید.

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش استرس در محیط کار، داشتن یک محیط کار تمیز و منظم است که به شما این امکان را می‌دهد تا با آرامش فکر کنید و تصمیمات منطقی بگیرید. بی‌نظمی‌های محیط کار خود را از بین ببرید، وسایل غیر ضروری را از میز خود بردارید، زباله‌ها و کاغذهای باطله را در سطل زباله و بازیافت بیندازید، ایمیل‌ها و پیام‌های بی‌اهمیت را حذف کنید تا صندوق ورودی ایمیل شما مختص به پیام‌های به‌دردبخور باشد و کاغذها را در پرونده‌های مربوطه خود قرار دهید.

فقط چند دقیقه طول می‌کشد که هر روز کار خود را متوقف کنید و زمانی را به نظم بخشیدن به محیط کار اختصاص دهید تا روز بعد بتوانید به محل کار تمیز خود برگردید. بدیهی است که این کار سطح استرس شما را کاهش می‌دهد؛ زیرا یک محیط کار مرتب و منظم شده می‌تواند یک لبخند فوری را به چهره شما اضافه کند.

 

۲) وقفه‌ها و اختلالات را از میان بردارید.

معمولاً در حین هر کاری، موضوعات متعددی چندین بار باعث اختلال و حواس‌پرتی ما می‌شوند. بدیهی است که این اتفاق سطح استرس ما را افزایش می‌دهد؛ چرا که نمی‌توانیم کار و وظیفه تعیین شده خود را در مهلت مقرر به پایان برسانیم.

یکی از کارهایی که یک کارمند می‌تواند برای کاهش استرس اداری خود انجام دهد این است که اختلالات و حواس‌پرتی‌های احتمالی را برطرف کند و به حداقل برساند. احتمالاً شما هم خوب می‌دانید که اکثر این حواس‌پرتی‌ها مرتبط با گوشی‌های تلفن ماست! گوشی‌های همراه هوشمند می‌توانند بسیار اعتیادآور باشند؛ چرا که اغلب ما گاهاً بخش قابل توجهی از روز را صرف گشت‌وگذار بی‌ثمر در شبکه‌های اجتماعی می‌کنیم.

برای اینکه حواس‌پرتی‌های ناشی از استفاده بی‌دلیل از موبایل را به حداقل برسیانیم، می‌توانیم آن را هنگام ورود به دفتر، رو به پایین در یک کشوی خالی بگذاریم. به یاد داشته باشید که برای تماس‌ها، اعلان‌های ایمیل و پیام‌های غیرضروری صدای زنگ آن را خاموش کنید. اگر منتظر تماس یا پیامی ضروری هستید، می‌توانید از برخی نرم‌افزارها استفاده کنید که دسترسی شما را به برخی از قابلیت‌ها و برنامه‌های گوشی‌تان محدود می‌کنند.

از دیگر اتفاقاتی که می‌تواند باعث وقفه در کار شما شود، می‌توان به گفتگوهای بی‌اهیمت با سایر همکاران اشاره کرد. اگر با وقفه‌ها و حواس‌پرتی‌هایی از این قبیل روبرو هستید، می‌توانید وقتی شروع به تمرکز بر روی کاری کردید، اعلامیه‌ای به در اتاق بچسبانید که نشان می‌دهد که مشغول به کار هستید.

 

۳) تعیین محدویت

محدودیت‌هایی را در زندگی شخصی و کاری خود برای کاهش استرس ایجاد کنید. این قوانین را در نظر بگیرید که تلفن خود را دائماً چک نکنید، به پیام‌های شخصی در در تایم اداری پاسخ ندهید، در هنگام شام و هنگامی که با خانواده بر سر میز نشسته‌اید، به تلفن جواب ندهید و به طور مداوم در خانه در مورد کار و موضوعات اداری صحبت نکنید. یک برنامه روزانه برای گذران وقت با اعضای خانواده تنظیم کنید تا بتوانید از اتفاقات خانواده خود مطلع باشید. تمامی اینها چیزهای کوچکی هستند اما تاثیر زیادی در زندگی روزمره شما خواهند داشت.

 

یکی دیگر از خدمات گروه ما حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان است که داشتن اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نیست.

حسابداری و مشاوره مالیاتی در آلمان

 

۴) برای استراحت وقت بگذارید.

شما نمی‌توانید ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز به کار فکر کنید؛ چرا که این کار فقط وضعیت جسمی و روحی شما را مختل می‌کند. هنگامی که فکر می‌کنید به اندازه کافی کار کرده‌اید، دست از کار بکشید و از فضای کار دور شوید. برای کاهش استرس کاری، شما باید سطح انرژی خود را دوباره پر کرده و همچنین چارچوب ذهنی خود را دوباره راه اندازی کنید؛ پس حتماً زمان‌هایی را به استراحت اختصاص دهید.

پیاده‌روی روزانه را در برنامه خود بگنجانید و برای استراحت در محیط کار با همکارانتان یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و درباره موضوعاتی غیر از کار گفتگو کنید. استفاده از تعطیلات و سفر کردن یکی از بهترین راهکارها برای دستیابی به آرامش و کاهش استرس است. تمرکز بر فعالیت‌های غیرکاری و لذت بردن از گذران وقت با دوستان و خانواده به شما در بازگشت به ذهنیت مثبت کمک می‌کند.

 

۱۰ راه برای کاهش استرس محیط کار

 

۵) از تکنیک‌های ریلکسیشن استفاده کنید.

تکنیک‌های ریلکسیشن (تن‌آرامی) یک راهکار عالی برای کاهش استرس محیط کار است. با تمرینات تنفسی شروع کنید. این کار باعث ایجاد آرامش در زندگی شما می‌شود. به محض اینکه در موقعیت‌های استرس‌زا قرار گرفتید، تمرینات خود را به خاطر بیاورید و نفس‌های عمیق بکشید. این کار بلافاصله استرس شما را از بین می‌برد.

مدیتیشن یکی دیگر از تکنیک‌های ریلکسیشن است که تاثیرات مثبت آن ثابت شده است. فعالیت‌های ساده مانند پیاده روی، تعامل با یک همکار همفکر، خندیدن و لذت بردن از شوخی‌های محیط کار نیز فرصت‌های خوبی برای کسب آرامش و کاهش سطح استرس است.

 

۶) عادت‌های سالم ایجاد کنید.

اگر می‌خواهید استرس کاری و اداری را کاهش دهید، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. الکل، سیگار کشیدن، فست‌فودها در زمان استرس جذاب به نظر می‌رسند اما باور کنید انتخاب‌های ناکارآمد و مخربی هستند. با انتخاب‌های سالم، پاسخی سالم به شرایط استرس‌زا بدهید.

به فعالیت‌های فیزیکی مانند پیاده روی، ورزش و یوگا بپردازید. برای سرگرمی‌ها و لذت‌های ساده مانند مطالعه کردن، دیدن فیلم، رفتن به باشگاه، انجام کارهای تفریحی با خانواده و دوستان و حتی صحبت کردن با عزیزانتان وقت بگذارید. همچنین فراموش نکنید داشتن یک خواب خوب و کافی، یک راهکار عالی برای حذف استرس از زندگی است.

 

سال‌ها فعالیت بعنوان مشاور در خرید صنعتی این فرصت را به من داده است تا از موقعیت‌های متفاوتی که پیش رو داشته‌ام، کسب تجربه کنم. این تجارب می‌تواند در راه اندازی و فعال نمودن شرکت نوپای شما در آلمان مثمرثمر باشد.

مشاوره خرید صنعتی

 

۷) روابط مثبت ایجاد کنید.

هر فرد حداقل به یک نفر نیاز دارد که بتواند هر چیز خوب یا بدی را بدون ترس از قضاوت شدن با او در میان بگذارد. سعی کنید حداقل یک چنین رابطه‌ای ایجاد کنید. مطمئناً این کار هم به زندگی شخصی شما کمک می‌کند و هم استرس کاری و اداری را کاهش می‌دهد.

وقتی افکار و ایده‌های خود را با شخص دیگری به اشتراک می‌گذارید و در مقابل مشکلات او را نیز می‌شنوید، می‌توانید بفهمید که تمامی این اتفاقات چه تاثیر مثبتی بر روی زندگی شما گذاشته است. اینگونه صحبت‌های آشکار به شما در ایجاد آرامش و کاهش استرس در روند فکری شما کمک می‌کند. ایجاد یک رابطه خوب با یک دوست، شما را در رفتار با احترام و درک همکاران تشویق می‌کند و درهایی را برای ایجاد روابط مثبت بعدی باز می‌کند.

 

۸) اولویت بندی کنید.

اگر می‌خواهید استرس محیط کار را کاهش دهید، اهداف خود را روشن و واضح برای خودتان بیان کرده و آنها را اولویت بندی کنید. اهدافی را که به دستیابی به آنها نیاز مبرم دارید، تعیین کنید و در مورد اهدافی که می‌توانید از آنها چشم‌پوشی کنید، تصمیم بگیرید.

اولویت هر هدف را ارزیابی کرده و بر اساس آن، ترتیب مجددی به اهداف خود برای دستیابی زودتر دهید. این اشتباه را نکنید که همه چیز در اولویت اول است! بهتر است فهرستی از کارهای انجام شده نیز ایجاد کنید تا نتیجه‌ی این اولویت‌بندی کارها را به چشم ببینید. مهلت‌هایی را برای به پایان رساندن کارها تنظیم کنید که کاملاً منطقی و شدنی هستند تا بتوانید بدون استرس اضافی به اهداف خود برسید.

 

۹) با رهبر تیم یا کارفرمای خود صحبت کنید.

یک رهبر تیم کاتالیزوری است که به راحتی می‌تواند استرس محیط کار را با چند کلمه محبت آمیز کاهش دهد. این مهم است که یک مکالمه‌ی باز با رئیس خود داشته باشید تا هر دوی شما بتوانید در جهت کاهش استرس محیط کار اقدام کنید. این کار به افزایش رفاه عاطفی یک کارمند و ایجاد یک محیط کار شاد و پویل کمک می‌کند. در مورد کار خود و نحوه دستیابی به حداکثر کارایی خود با او صحبت کنید. اینگونه به رییس خود می‌فهمانید که چه دغدغه‌هایی دارید و قطعاً او نیز برای کاهش استرس کاری شما و سایر کارمندان اقداماتی را انجام خواهد داد.

 

از دیگر خدماتی که باید پس از ثبت شرکت در آلمان از آن بهره ببرید، خدمات حقوقی و خدمات ویرچوال آفیس در آلمان است. با کلیک بر لینک های زیر با این خدمات آشنا می‌شوید.

خدمات حقوقی در آلمان

خدمات ویرچوال آفیس در آلمان

 

۱۰) پیگیری عوامل استرس‌زا

هر تحقیق صورت گرفته‌ی علمی در مورد استرس و کاهش آن، بر اهمیت داشتن یک لیست برای جلوگیری از اضطراب و حفظ آرامش شما تأکید کرده است. محققان و روانشناسان داشتن یک لیست از عوامل استرس‌زا را یکی از بهترین درمان‌های موجود برای کاهش استرس کاری و اداری می‌دانند.

این لیست در واقع یک یادداشت شخصی است که شما در آن، در مورد موقعیت‌هایی که به نظر شما استرس‌زا هستند و همچنین درباره شرایط، احساسات واقعی خود و نحوه واکنش به آنها می‌نویسید. یک ستون جداگانه را نیز برای نوشتن درباره احساسات درونی خود که در آن زمان می‌خواهید انجام دهید، نگه دارید.

آیا پس از افزایش تنش در محیط کار شروع به فریاد زدن کردید؟ یا با عصبانیت با مشت بر میز کار خود کوبیدید؟ یا اتفاق دیگری افتاد؟ زمانی که از وضعیت ناپایدار فاصله گرفتید تا نفسی بکشید یا قدمی بزنید، یادداشت و لیست شخصی خود را بردارید و شروع به نوشتن و ثبت و ضبط تمامی اتفاقات و تحولات احساسی خود کنید. وقتی آرام شدید، مجدداً یادداشت خود را بردارید و بخوانید. اگر اشتباهی مرتکب شده بودید، این کار در درک آن شرایط به شما کمک می‌کند و اگر اشتباهی نکرده بودید، به خود افتخار کنید. پیگیری عوامل و شرایط استرس‌زا به شما کمک می‌کند تا با انجام بهترین اقدامات، کاهش سطح استرس خود را تضمین کنید.